TSE: Belgeyi iptal ettik, M16 gibi av tüfeğini artık satmayın

Konu, 'Ekonomi ve Borsa' kısmında Eleftra tarafından paylaşıldı.

 1. Eleftra

  Eleftra Her şey bâtıni!

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  131.807
  Konular:
  37.018
  Beğeniler:
  4.717
  Nereden:
  Eskişehir
          
  Safir Silah Sanayi adlı firmanın TSE Gebze Müdürlüğü’nden ’Av tüfeği standartlarına uygunluk’ belgesi alarak üretimini yaptığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de satışına müsaade ettiği tüfeklerin görüntüsü bile korkunç. Firma yetkilileri her şeyin yasal olduğunu söylüyor, TSE Başkanı Kenan Malatyalı ise "O tüfeğin uygunluk belgesi ekim 2007’de iptal edildi. Verenler hakkında da soruşturma açıldı" diyor.

  TÜRKİYE’de binlerce kişinin ’av tüfeği satın alma belgesiyle’ ABD ordusunun efsane tüfeği M16’ya çok benzeyen tüfeklerden satın aldığı ancak TSE’nin bu tüfeğin av tüfeği standartına uygunluk belgesini iptal ettiği ortaya çıktı. Safir Silah Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin (safir Silah Sanayi) tüfekleri, TSE Gebze Müdürlüğü’nden alınan ’Av tüfeği standart uygunluk belgesi’ ile üretmeye başladığı ayda 1000 adet üretim kapasitesiyle binlerce tüfek ürettiği ve sattığı bildiriliyor. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Başkanı Kenan Malatyalı, "TSE’nin av tüfeği standartı belli. Bu silaha izin verirken, namlu ve dipçik kısmıyla ilgili muğlak ifadeler olduğu halde ihtisas kurulundan görüş almamışlar. Gebze’deki arkadaşlar kendi inisiyatiflerini kullanarak uygunluk belgesi vermişler. Bir şikayet üzerine yeniden incelemeye aldık ve geçen yılın sonuna doğru (Ekim ayı) belgesini iptal ettik. Gebze’de belgeyi veren komisyon üyeleri hakkında da soruşturma açtık" dedi.

  Antalya’da da sergilendi

  M16 gibi av tüfeğinin tüm modelleri, 17-20 Nisan tarihleri arasında Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’nun liderliğinde Antalya Suena Otel’de düzenlenen Av ve Yaban Hayatı Sempozyumu sırasında da sergilendi. Tüfekleri görenlerin ’bu tüfekle ava gidilir mi’ ya da ’Jandarma bu tüfekle avlananları görse terörist diye ateş açar’ gibi espriler yapdığı ortamda, Federasyon yetkililerinin hiçbir yorum yapmaması da dikkat çekti.

  Rakibimiz şikayet etmiş

  Safir Silah Sanayi Genel Müdürü Ayhan Yalçın, "TSE’nin iki yıl önce onayladığı, altı ay, bir sene sonra tekrar ikinci komisyonla onayladığı belge konusunda, yabancı bir markanın temsilcisi olan bir rakibimizin şikayeti üzerine böyle bir harekette bulundu. Biz de bu konuyu yargıya intikal ettirdik. Bizim üretim ve satışımız normal olarak devam ediyor" dedi.

  Bu tüfeği dönüştüremezler

  Safir Silah Sanayi Genel Müdürü Ayhan Yalçın, M16 benzeri bu tüfeğin sadece av fişeği atabildiğini, yivli M16 mermisi ya da başka bir mermi atabilen bir silaha dönüştürülemeyeceğini söyledi. Yalçın, patentini aldığımız konu çalışma sistemi ve bu sistemde kullanılabilecek özel av fişeğidir. Tüfeğimiz bu fişek dışında başka bir fişeği ya da mermiyi atamaz. 10 küsur milimetre çaplı bir yivli silah fişeğini bu tüfekte kullanmak için o çapta ancak uçaksavar mermisi lazım ki o da sığmaz. Bunun için namluyu, mekanizmayı, şarjörü değiştirmek, yeni bir tüfek yapmak gerekir" dedi.
 2. Eleftra

  Eleftra Her şey bâtıni!

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  131.807
  Konular:
  37.018
  Beğeniler:
  4.717
  Nereden:
  Eskişehir
  M16’ya benzettik binlerce sattık

  SAFİR Silah Sanayi Genel Müdürü Ayhan Yalçın, 20 yıldır sanayicilik yaptığını belirterek şöyle konuştu: "Kuru sıkı tabanca işimiz de vardı.

  Bu nedenle uluslararası fuarları çok geziyorduk. Avcılığın daha kontrollü ve çevreye daha az zarar verilerek yapılması yönünde hızlı gelişmeler yaşanıyor. Özellikle fişeklerin çevreye daha az saçma yayması gerekiyor. Bizde avcılık için tüfek ve fişek üretme fikri böyle oluştu. Ancak üretimini yapacağımız ürünlerin aynı zamanda Türk Savunma Sanayisi’nin altyapısı içinde geliştirilebilir olması gerektiğini düşündük. ABD askerinin kullandığı, M16’nın sivil versiyonunu yapmak istedik. ABD pazarında her türlüsü üretiliyor ama yivsiz 410 kalibre veya diğer adıyla 36 kalibre modeli yoktu. Dünyada av fişeğini otomatik ya da yarı otomatik çalıştıran M16 benzeri bir tüfek yoktu. Ürettik, testlerini yaptık, çalışma sisteminin ve fişeğin patentini aldık. M16’lar ilk kez 1960’ların başında üretilmeye başlandığı için üretim lisansıyla ilgili süre de dolmuş. ABD’de, dünyada onlarca üreticisi var. Lisans da gerekmiyor. Biz 3 yıldır üretim yapıyoruz. Şu anda fabrikamızda 100 kişi çalışıyor. Üretim kapasitemiz ise ayda 1000 adet civarında. Kapasiteyi sezona, mevsime ve şartlara göre kullanıyoruz. Piyasada binlerce tüfeğimiz var. ABD, Almanya ve İngiltere’ye ihracat için gerekli prosedürleri de tamamladık. Biz her şeyi kanunlara, yönetmeliğe uygun yapıyoruz."
 3. Eleftra

  Eleftra Her şey bâtıni!

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  131.807
  Konular:
  37.018
  Beğeniler:
  4.717
  Nereden:
  Eskişehir
  Emniyet’in bu tüfeğe ruhsat vermemesi gerekir

  TSE’nin M16 benzeri av tüfeğinin uygunluk belgesini iptaline rağmen sözkonusu tüfeğin satılabilmesi ve ruhsatlandırılabilmesi tartışma konusu oldu.

  Çünkü, TSE’nin iptal kararının 2 Ocak 2008’de Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra Safir Silah Sanayi ve Ticaret Ltd.’nin Ankara 16’ıncı İdare Mahkemesi’nde TSE aleyhine açtığı yürütmeyi durdurma davası da mahkemece reddedildi. TSE Başkanı Kenan Malatyalı iptal kararının Resmi Gazete’de de yayımlanmasından sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın sözkonusu tüfekle ilgili ruhsatlandırmayı durdurması gerektiğini söyledi. TSE’nin Safir Silah Sanayi’ne gönderdiği fesih yazısında, "Tüfekler Yivsiz Setsiz Ateşli Kara Avcılığı ve Müsabakalar İçin" standart konusundaki TSE markası ara kontrolüyle ilgili üretim yeriniz ziyaret edilmiş olup muayene ve deneylere ait 19.09.2007 tarih 14.31.34/708 nolu laboratuvar raporu yazımız ekinde verilmektedir. Raporun sonuç kısmında görüleceği üzere malzemenin mekanik özellikleri, sertlik, malzemenin kimyevi analizi ve kundak (teleskopik olması) yönleriyle olumsuz zonuç alınmıştır. Ayrıca teknik resimlerde ve firma kataloğunuzda ürünlerin şarjörlü olduğu tespit edilmiştir. Bu ürünün şarjörlü olması ve tasarım ile ilgli olması ve şarjörlü ürünlere belge verilmemesi sebebiyle durumunuz, TSE belgelendirme komisyonumuzca görüşülmüş olup söz konusu mamülle ilgili mevcut standarda uygunluk belgeniz iptal, belge kullanma sözleşmeniz 09.10.2007 tarihi itibariyle fesih edilmiştir" deniliyor.

Sayfayı Paylaş