Suçiçeği Aşısı Neden Genelleştirilmiyor?

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Majeure tarafından paylaşıldı.

 1. Majeure

  Majeure Pasif yorumcu

  Kayıt:
  24 Ekim 2006
  Mesajlar:
  29.242
  Konular:
  4.854
  Beğeniler:
  2.737
  Nereden:
  İstanbul
          
  SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN GENELLEŞTİRİLMİYOR?

  Suçiçeği aşısının Sağlık Bakanlığı tarafından rutin aşılara dahi edilmemesi, daha pahalı bir tedavi sürecinin yapılmasına sebep oluyor.

  Su çiçeği hastalığı nedeniyle ağır zatürreye yakalanan özellikle çocuk hastalar ölümle mücadele ederken, suçiçeği aşısının Sağlık Bakanlığı tarafından rutin aşılara dahi edilmemesi, daha pahalı bir tedavi sürecinin yapılmasına sebep oluyor.

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde yapan Denizlili Hüseyin Yağcı (10) bu hastalardan biri. Yağcı,solunum cihazına bağlı yaşam savaşı veriyor. Hüseyin Yağcı’nın tedavi sürecini yürüten EÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, su çiçeği aşısının Türkiye''de rutin olarak uygulanmadığını belirten ''Hüseyin aşılı olsaydı bu hastalığa yakalanmazdı. Pek çok ülkede rutin olarak uygulanan bu aşı Türkiye''de de aşı programına alınmalı. O zaman bu çocukları kurtarırız'' dedi. Sağlık Yayıncılık

  Sağlık Dergisi Muhabirine açıklamada bulunan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, su çiçeğinin halk arasında basit, kendiliğinden iyileşen bir hastalık olarak bilindiğini ifade ederek, ''Ancak bu hastalık çocuklarımıza düşünüldüğünden çok daha fazla zarar verebilir. Hastalık ileri yaşlarda veya kanser hastalarında görüldüğünde yan etkilere neden olabilir. Ama tamamen sağlıklı çocuklarda da çok ağır yan etkilere yol açabilir. Hastalık zatürre, beyin iltihabı, kanda trombosit düşmesi, böbrek ve kalp tutulumu, çok ağır seyreden kanamalara neden olabilir. Bu durumlar nedeniyle çocuklar hayatını kaybedebilir'' dedi.

  Suçiçeği, İhbarı Mecbur Hastalıklardan Kabul Edilmiyor

  Su Çiçeği''nin yol açtığı zatürrenin antibiyotik tedavisine cevap vermeme olasılığının yüksek olduğunu kaydeden Dr.Kurugöl, şunları söyledi: ''Su Çiçeği hastalığı ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almıyor. Hastalıktan tek korunma yolu aşıdır. Su Çiçeği aşısı 12 aylık iken yapılmalıdır. ABD, Japonya ve birçok Avrupa ülkesi bu aşıyı rutin olarak uyguluyor. Türkiye''de ise Su Çiçeği rutin olarak uygulanmıyor. Yani aşı Sağlık Bakanlığı''nın Aşı Cetveli''nde yer almıyor. Aileler bu aşıyı satın alıp, yaptırıyorlar. Aşının piyasa değeri 60 YTL civarında. Ancak devlet bu aşıyı toplu olarak alacağı için çok daha ucuza mal edebilir. Örneğin 46 YTL değerindeki bir aşıyı 6 YTL''ye mal edilebilir. Su çiçeği aşı programına konacak aday aşı olmalıdır. Aşı programına alındığında artık su çiçeği nedeniyle ağır vakalar olmayacak, çocuklarımızın ölmeyecektir. Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi''nde tedavi gören çocuğun hastane masrafıyla Bornova''daki tüm çocuklara su çiçeği aşısı yapılabilir''

  İlk Teşhis: ''soğuk algınlığı''

  Denizli''nin Çivril ilçesine bağlı Çıtak Beldesi''nde yaşayan 10 yaşındaki Hüseyin Yağcı, 21 Aralık günü okul dönüşü rahatsızlandı. Karın ağrısı çeken Çıtak Kırılan İlköğretim Okulu öğrencisi Hüseyin, babası İbrahim Yağcı tarafından Çivril Devlet Hastanesi Acil Servisi''ne götürüldü. Babasının ifadesine göre doktorlar ''soğuk algınlığı'' tanısı koydukları çocuğa ilaç ve şurup yazıp, taburcu etti. Hüseyin eve dönünce başında sivilce benzeri morluklar oluştu. Bu sırada ailesi okula haber verdi. Hüseyin''in öğretmeni rahatsızlanan dört öğrencisini hemen evine gönderdi. Hastalığının 2. günü yeniden hastaneye götürülen Hüseyin''e doktorlar yine ilaç verdi. Ancak rahatsızlığı bir türlü geçmiyordu. Aile çocuğunu ertesi gün Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisi''ne götürdü. Yatışı yapılan Hüseyin aynı gün Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''ne ambulansla sevk edildi. Yapılan tetkiklerde su çiçeği tanısı kondu. Bilinç dışı hareketler yapmaya başlayan Hüseyin bir gün yattığı hastaneden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi''ne sevk edildi. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Hüseyin, su çiçeğinin yol açtığı ağır zatürre ile savaşıyor. Solunum cihazına bağlı kalarak nefes alıp verebilen Hüseyin yaşam mücadelesi veriyor.

Sayfayı Paylaş