1. Yorumla.Net yayın hayatına son verecektir. Bugüne kadar desteğinden ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederiz.

Sinema Oyuncuları (Arşiv)

Konu, 'Sinema ve Tiyatro' kısmında 4NirvanA tarafından paylaşıldı.

 1. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Tom Cruise  Farklı yöntemler deneyerek sonunda ünlü bir TV yıldızı olan Frank Mackey karakterini canlandırdığı " Magnolia " filmi ile karşımıza gelen Tom Cruise, bu filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

  Amerikan sinemasının radikal yönetmenlerinden Stanley Kubrick'in erotik sahnelerinin bolluğu ile dikkat çeken " Eyes Wide Shut " da müstakbel karısı Nicole Kidman'la cesur sahneler imza attı. Son dönemde çıplaklığı ile tiyatro sahnelerinde de adını duyuran Kidman'ın aksine bu tarz filmlerde acemice oynayan Tom Cruise, ilki 1996 yılında gerçekleştirilen " Mission : Impossible 2 "ın John Woo versiyonu ile karşımıza gelmeye planlıyor.

  " Top Gun " ve " Days of Thunder " adlı filmlerle bir anda Hollywood'un aranan genç yüzleri arasına giren Tom Cruise, sinema kariyeri boyunca deneyimli oyuncularla birlikte rol aldığı filmlerle yeteneğini sergileme fırsatı buldu. Amerikan sinemasının efsanevi oyuncuları Paul Newman, Dustin Hoffman ve Jack Nicholson ile sırasıyla " The Color of Money " ( Paranın Rengi ), " Rain Man " ( Yağmur Adam ) ve " A Few Good Men " ( Birkaç İyi Adam ) gibi başarılı filmlere yer aldı.

  1989 yılında başarılı yükselişinin en üst noktasına ulaşan Cruise, " Born on the Fourth of July " filminde canlandırdığı kötürüm Vietnam doktoru Ron Kovic rolü Altın Küre'nin yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandı.

  1970'in ortalarına doğru babasının evi terk etmesi üzerine genç yaşta evin tek adamı haline gelen Cruise, çeşitli sporları deneyerek vücut kaslarını geliştirmiş. O zamanlar profesyonel güreşçi olmayı kafasına koyan aktör, dizinin sakatlanmasından sonra bu hayalinden vazgeçmiş. Bir süre bir Fransız manastırında eğitim gören Cruise geleceğe dair beklentilerinin değişmesiyle eğitimini yarım bıraktı. Daha önceleri birkaç okul projesinde oyunculuk yaparak deneyim kazanan aktör, New York'a giderek sinema dünyasına girmeye karar verir. İyi bir kariyer için kendisine on yıl süre biçen Cruise, bu süre zarfında " Endless Love ", " Taps " ve " Losin' It " gibi filmlerde yer aldı.

  1994 yılında Brad Pitt ve Antonio Banderas gibi o dönemin yeni yüzleriyle birlikte oynadığı " Interview With the Vampire " ( Vampirle Görüşme ) filminde tüyler ürperten bir vampir portresi çizdi.

  Kariyerindeki başarılı filmlerle Hollywood starları arasına giren Cruise, işteki başarısını özel hayatında da gösterdi ve Nicole Kidman ve iki çocuğuyla birlikte mutlu bir aile kurdu. Aynı zamanda Hollywood'un 20 milyon dolarlık kulüplerinden birinin ortaklığını da yapan ünlü aktör, Scientoiogy Kilisesi'nin de ruhani destekleyicilerinden bir olarak tanınıyor.

  30'unu yarılayan Tom Cruise, 1996 yılında hem oyunculuğunu hem de yapımcılığını üstlendiği " Mission : Impossible "nin yaklaşık 64 milyon dolar gelir getirmesi ile başarısını sürdürdü. Filmdedi zeki ve cesur kahraman tiplemesinden sonra çok farklı bir alana yönelen Cruise, aynı yıl " Jerry Maguire " adlı romantik komedide rol aldı.
 2. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Tom Hanks  İster ping-pong oynayan bir safdili ya da adalet için mücadele veren eşcinsel bir avukatı ister sevgilisi tarafından terkedilmiş bir dulu, yüksek basınç altında kalan bir astronotu ya da Woody adındaki oyuncak şerifi canlandırsın, oynadığı her filmde yeteneğini gözler önüne seren Tom Hanks, Hollywood'un bir numaralı aktörü olduğunu ispatlamayı başarıyor.

  Özellikle " Forrest Gump " ve " Apollo 13 "ün gişede 500 milyon dolar gibi inanılmaz bir hasılat getiren filmleriyle film şirketlerinin en gözde oyuncusu haline gelen Hanks, bir yandan para kazandırırken kendi de kazanmasını biliyor. Chabot Koleji'nde aldığı eğitim sırasında izlediği Eugene O'Neills'ın " The Iceman Cometh " filminden etkilenen aktör bundan sonra oyuncu olmaya karar verir. Bu amaçla Californiya Üniversitesi'nin drama programına katılan Hanks, Çehov'un ünlü oyunu Vişne Bahçesi'nde sergilediği performans ile beğeni topladı ve Ohio'da düzenlenen Shakespeare Festivali'nde çalışmaya hak kazandı. Buradaki üç sezon süren klasik eğitimin sonunda okulu bırakarak New York City'e yerleşen aktör, ilk olarak 1980 yapımı " He Knows You're Alone " filminde rol aldı. Daha sonraları Taxi, The Love Boat, Family Ties ve Happy Days gibi birçok TV dizisinde oynayan Hanks, Ron Howard'ın " Splash " filminden başlayarak birçok Hollywood filminde rol aldı.

  1993 yapımı " Philadelphia " adlı filmde canlandırdığı hak mücadelesine giren bir AIDS'li avukat rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'nün sahibi oldu. Denzel Washington'un da rol aldığı bu filmin hemen ardından " Forrest Gump "taki performansı ile ikinci kez aynı dalda Oscar'ı almaya hak kazanan aktör, gerçekleştirilmesi çok zor bir başarıya imza attı.

  Ron Howard'ın " Apollo 13 "ünde astronot Jim Lovell'ı canlandıran Hanks, kendisine üçüncü kez Akademi Ödülü'nü kazandırtan Steven Spielberg yapımı " Saving Private Ryan " ( Er Ryan'ı Kurtarmak ) adlı filmde rol aldı. Daha önce "Sleepless in Seattle" filminde beraber oynadığı Meg Ryan ile internet dünyasında birbirlerine aşık olan iki azılı düşmanın komik hikayesini konu alan " You've Got Mail " adlı filmde yer aldı.

  Bir Frank Darabont filmi olan ve Stephen King'in romanından uyarlanan " The Green Mile "da ( Yeşil Yol ) suçlu kabul edilen bir mahkumun masum olduğuna inanan bir gardiyanı canlandıran Tom Hanks, ilkinde de görev aldığı " Toy Story 2 "de ( Oyuncak Hikayesi 2 ) Woody adındaki bir şerif oyuncağı seslendirdi.

  Aktör, 2000 yılında gösterime giren Robert Zemeckis' in yönetmenliğini yaptığı " Yeni Hayat " isimli filmde, okyanusun ortasında ıssız bir adada Wilson isimli bir voleybol topunun arkadaşlığında yıllarını geçiren bir kazazedeyi canlandırıyor.

  Tom Hanks 2002 yılında Oscar'lı yönetmen Sam Mendes'in filmi "Azap Yolu"nda Paul Newman'la birlikte başrölü paylaştı
 3. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Tommy Lee Jones  Kötü adam karakterlerinin vazgeçilmez oyuncusu Tommy Lee Jones, başrolü Ashley Judd ve Bruce Greenwood ile birlikte paylaştığı ve yönetmenliğini Bruce Beresford'un yaptığı "Çifte Tehlike" ( Double Jeopardy ) ile karşımıza geliyor.

  Sinemaseverlerin hafızalarında kötü-adam olarak yer eden Jones, aslında çok çeşitli karakterlere bürünmüş bir oyuncu. Filmografisi içerisinde bir yaz dönemi-komedisi olan " Man in Black ", ilginç özel efektlerle dolu " The Volcano " ve " The Fugitive " gibi farklı tür filmler bulunan ünlü aktör, diğer filmlerinin göz ardı edilerek kendisinin kötü-adam olarak kategorize edilmesinden oldukça rahatsız. Bir çok ünlü aktöre nazaran kolay bir şekilde yıldızlık mertebesine ulaşan Jones, Texas'taki küçük bir kasabada dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra gittiği Harvard Üniversitesi'nin İngiliz Edebiyatı Bölümü'nden başarıyla mezun oldu. 1969 yılında New York'a giderek şansını sinemadan yana denemek isteyen Jones, oyunculuk alanında kariyer yapmaya karar verdi. New York'taki onuncu gününde Broadway'de ' A Patriot for Me ' adlı bir oyunda rol almayı başardı. Jones, hayatı boyunca hiçbir oyunculuk eğitimi almamış olmasına rağmen, o zamanlar oyunculuğu çok kolay bulduğunu söylüyor.

  1971 yılında Los Angeles'a giden aktör, televizyona geçerek birçok TV filminde irili ufaklı roller aldı. 1978 yılında başrollerini Robert Duvall ve Katharine Ross'un paylaştığı " The Betsy " ile Faye Dunaway'in göz doldurduğu " Eyes of Laura's Mars " gibi filmlerde vasatın üstüne çıkamayan rollerde yer alan Jones, 1984 yılında Matt Dillon ve Diane Lane'in oynadığı "The Big Town" filmine kadar bir süre sıradan rollere devam etti.

  " Under Siege " ( Kuşatma Altında, 1992 ), ve oldukça ilginç bir film olan " Small Soldiers " ( 1998 ) ile ününü pekiştiren aktör, Oliver Stone'un JFK'sinde canlandırdığı Claw Shaw karakteri ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Kariyerinde, yine bir Oliver Stone filmi olan " Natural Born Killers " gibi radikal filmlerde oynadığı gibi " Batman Forever " ( 1995 ), " Volcano " ( 1997 ), " US Marshals " ( 1998 ) gibi başarısız bulunan filmlerde de yer aldı. Tommy Lee Jones, yakın zamanda, Samuel L. Jackson ve Blair Underwood ile çalıştığı " Rules of Engagement " ile Clint Eastwood ve William Deveane'ın oynadıkları " Space Cowboys " adlı filmlerle karşımıza gelecek
 4. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Uğur Polat  1961 yılında İstanbul’da doğdu. 1978 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’na katıldı. 1981' de İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde eğitim gördü. 16 yıldır Devlet Tiyatrosu’nda ve 30 tiyatro eserinde rol aldı. 1996 yılında İsmet Kuntay Tiyatro ödülünü aldı. Çevirdiği birçok sinema filmlerinde de ödüllere layık görüldü. Bunlardan bazıları; "Salkım Hanım’ın Taneleri" ile Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu; "Sis" sinema filmi ile 1999 yılında Ankara Film Festivali'nde Umut Veren Oyuncu ödülünü aldı.
 5. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Vin Diesel  Geçen gece annemle konuşuyordum ve kendisine " Anne, emin ol ki bütün bu olağanüstü başarıdan mutluluk duyacaksın. " Sahne oyuncusu bir baba ile astrolog bir anneden dünyaya gelen Vin Diesel, yeteneğini sergileme fırsatı yakaladığı " Boiler Room " ve " Pitch Black " filmleriyle başarıyı yakaladığına inanıyor.

  Oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik, senaryo yazarlığı ve yapımcılıkla da uğraşan Diesel, New York'un saygın okullarından biri olan Hunte College'den ayrıldıktan sonra " Multi-Facial " adlı kısa metrajlı bir filmin yapımını gerçekleştirdi. Filmin 1995 yılında Cannes Film Festivali'nde gösterim imkanı bulmasıyla birlikte önü açılan genç yetenek, iki yıl sonra ilk uzun metrajlı filmini bitirdi. Erkek arkadaşlıkları konu alan ve Diesel'in sıradan bir kız tarafından tuzağa düşürülen uyuşturucu bağımlısı bir Kazanova'yı canlandığı " Strays " adlı film, 1997 yılında Sundance Film Festivali'nde gösterime girdi.

  Kaslı vücut yapısı ve temiz yüz hatları ile Hollywood yapımcılarının dikkatini çeken Vin Diesel, bu durumun çok normal olduğunu söylerken bunun için gerçek ismi " Vincent " yerine " Vin "i kullandığını belirtiyor. Meşhur olmadan önce gece kulüplerinde bodyguard olarak çalışan Diesel, oyunculuğuna yedirdiği sert ve katı erkek imajını gece hayatının acımasız dünyasından kazandığını vurguluyor.

  1998 yılında rol aldığı ünlü yönetmen Steven Spielberg'in " Saving Private Ryan " ( Er Ryan'ı Kurtamak ) adlı filmiyle adını duyurmaya başlayan Diesel, ertesi yıl Warner Bros'un yapımını üstlendiği " The Iron Giant " adlı animasyon filminde seslendirme yaptı. Aynı yıl kendisini geceleri ortaya çıkan vahşi yaratıklardan korumak için diğer kazazedelerin de hayatını korumak zorunda kalan acımasız bir katili canlandırdığı " Pitch Black " ( Derin Karanlık ) adlı filmde başrol oynadı. Bu filmin ardından " Wall Street " adlı unutulmaz filmin bir benzeri olan ve Giovanni Ribisi ile Ben Affleck'in de yer aldığı " Boiler Room " adlı filmde rol aldı. Filmin yönetmeni Ben Younger, filmde bir komisyon şirketinde çalışan Chris isimli iyi bir genci canlandıran Vin Diesel'in rolü için biçilmiş kaftan olduğunu söylüyor.

  Yönetmenliğini John Frankenheimer'in üstlendiği " Reindeer Games " filminde oynaması teklif edilmesine rağmen, sıradan bir rolde seyirci karşısına çıkamayacağını söyleyen Diesel, " Ben ancak Vin Diesel filmlerinde silahlarımı gösteririm " demiş.
 6. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Vincent Perez  Vincent Perez hakkında bilmeniz gereken ilk şey kesinlikle bir Fransız olmadığı. Her ne kadar doğduğu yer olan Lozan’da ( İsviçre ) Fransızca konuşuluyor olsa da, Vincent İspanyol ve Alman kanı taşıyor. 1964 yılının Haziran ayında üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen aktörün babası daha iyi bir yaşam için İsviçre’ye işçi olarak gelen İspanyol bir göçmen.

  Babasının iş dünyasına atılmasını istemesine rağmen çok faklı hayaller peşinde koşan Perez, 18 yaşına gelince Fransa’ya göç etti. Oyunculuğa başlamadan önce heykel, resim ve fotoğrafla yakından ilgilenen aktör, o zamanlar oyunculuğa soğuk baktığını söylüyor: " Yalnızlıktan korktuğum için oyuncu olmamaya karar verdim. Korkularımla başa çıkmam için bir yoldu. Ben ise çekingen ve mutsuz bir hayata sahiptim. ";

  Yedi yaşındayken izlediği Charlie Chaplin’in aktör olmak istememesinde önemli bir etken olduğunu da vurgulayan genç aktör, kendini onunla birlikte tanımaya başladığını söylüyor. Kendini sessiz ve oldukça sakar olarak tanımlayan Vincent, oyunculuğa, ailesini, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin taklidini yaparken kahkahalara boğdurduğunu fark etmesiyle atıldığını belirtiyor.

  Geneva’da oyunculuk eğitimi almaya başlayan Vincent Perez, daha sonra Paris Konservatuarına gitti. Eğitimini Nanterre’deki L’Ecole des Amandiers’te tamamlayan aktör, okul yıllarında edindiği bilgileri Fransa’daki tiyatrolarda oynayarak değerlendirdi. Her oyunuyla seyircilerin beğenisini toplayan Perez öğretmenlerinin " Artık bundan sonra öğreneceğin bir şey yok. Yapman gereken sürekli çalışmak. "; tavsiyesine uymaya karar verdi.

  Öğrencilik yıllarında " Gardien De Nuit "; ( 1986 ) adlı bir filmde rol alan Perez, kendisini dünya çapında üne kavuşturacak filmine 1990 yılında imza attı. Gerard Depardieu ile birlikte " Cyrano De Bergerac "; filminde oynayan yetenekli aktör, daha sonra Oscar ödüllü " Indochina "; filminde rol aldı. Alexandre Jardin’in " Fanfan "; filminde oynadıktan sonra Patrice Chereau’nun 1994 Cannes ödülünü kazanan " La Reine Margot "; filminde Isabella Adjani ve Daniel Auteil gibi Fransız sinemasını pek çok ünlü ismiyle birlikte oynadı.

  Bu filmdeki rolüyle Prix Jean Gabin ödülünü kazanan Perez, aynı yıl " L’Exchange "; adlı kısa metrajlı bir filmin yönetmenliğini üstlendi. " Le Bossu "; ( 1997 ) ve " Ceux Qui M’aiment le Train "; ( 1998 ) ile iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Cesar ödülüne aday gösterildi.

  Aşk hayatı oldukça çalkantılı olan yakışıklı aktör, bekarlık yıllarında Jacqueline Bisset ve Carla Bruni gibi ünlüler ile birlikte oldu. Senegalli model ve aktris Karine Sylla ile evlenen Perez, eşinin ilk kocası olan Gerard Depardieu’dan olan Roxane adındaki çocuğuna da üvey babalık etti. 1999 yılında Karine ile birlikte Iman isimli bir çocuk dünyaya getirdi.
 7. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Willem Dafoe  Beyaz perdenin en karanlık, tuhaf karakterlerini canlandırmadaki başarısıyla ün salan Willem Dafoe, cazibesi ile olduğu kadar sevimliliğiyle de Hollywood’un gözde aktörleri arasında yer alıyor. Sivri çenesi ve bir deri bir kemik görüntüsüyle bir mozoleye benzetilebilecek olan aktörün sahne performansları aksini düşündürecek olsa da, Willem Dafoe oldukça geleneksel bir aileden geliyor.

  Cerrah bir babanın yedi oğlundan biri olarak 22 Temmuz 1955’te Appleton, Wisconsin’de dünyaya gelen Dafoe, oyunculuğa genç yaşlarda başladı. 17 yaşında Milwaukee’deki Wisconsin Üniversitesi’nde öğrenime başlayan aktör, okulun tiyatro bölümünün karakter özelliklerini yetenekten üstün tutmasından duyduğu rahatsızlıkla Milwaukee Gezici Deneysel Tiyatro X Grubu’na katıldı. Grupla birlikte ülkeyi ve Avrupa’yı boydan başa dolaştıktan sonra 1977 yılında New York’a yerleşerek avant-garde Wooster Grubu’na dahil oldu.

  1980 yılında Michael Cimino’nun " Heaven’s Gate "; filmiyle beyaz perdeye uğursuz bir başlangıç yaptı. Filmin son kopyasına Dafoe’nun olduğu bölümler dahil edilmediği için filmle ilgili bağının getirdiği utançtan kıl payı kurtulan aktör, bundan sonraki birkaç yıl ufak tefek pek çok filmde genellikle sadist çapkın rolleriyle kamera karşısına geçti. 1985 yılında William Friedkin’in " To Live and Die in L. A. ";deki Rick Masters rolüyle çıkış yaptı. Ardından Oliver Stone’un 1986 yapımı " Platoon "; filminde rol alan aktör, filmdeki başarılı Sgt. Elias performansıyla Hollywood’un dikkatini çekmeyi başardı. Dafoe bu performansıyla " En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu "; dalında Oscar adayı oldu.

  Rol alacağı filmleri gişe hasılatı potansiyeli yerine sanatsal değerlerine göre seçen aktör, birbirinden farklı pek çok filmde aldığı rollerle, Amerikan sinemasının en ele avuca sığmaz ve şaşırtıcı aktörlerinden biri olarak ününe ün katmaya devam etti. 1988 yılında " Mississippi Burning ";de idealist bir FBI ajanını canlandıran Dafoe, Martin Scorsese’in " The Last Temptation of Christ "; filminde, oyunculuk yaşamının en unutulmaz ve tartışmalı rollerinden birini canlandırdı.

  1989 yılında " Born on the Fourth of July "; filmiyle bir kez daha Oliver Stone ile birlikte çalışma olanağı bulan aktör, aynı yıl " Triumph of the Spirit ";de Naziler tarafından hapsedilmiş bir boksçu rolüyle kamera karşısına geçti.

  1990 yılında David Lynch’in yönettiği " Wild at Heart ";ta eski denizci Bobby Peru’yu canlandırdı. Aynı yıl " Flight of the Intruder ";da hayranlarının karşısına bu kez bir pilot rolüyle çıkan aktör, 1992 yapımı " White Sands ";de küçük bir kasabadaki bir sivil polisi canlandırıyordu.

  1993 yılında Mickey Rourke, Samuel L. Jackson gibi oyuncularla birlikte rol aldığı " Body of Evidence ";da Madonna’nın Dafoe’nun çıplak bedenine sıcak mum döküşüne şahit olacaktık. Bunu, Wim Wenders’in yönettiği " Far Away, So Close ";daki Emit Flesti karakteri takip etti.

  1994’te " Clear and Present Danger ";da para canlısı John Clark rolüyle kamera karşısına çıkan aktör, aynı yıl rol aldığı " Tom and Viv ";deki T. S. Eliot performansıyla büyük beğeni kazandı. 1996 yapımı " The English Patient ";daki gizemli ve akıllı 2. Dünya Savaşı ajanı rolünü 1998’de çekilen Paul Auster filmi " Lulu on the Bridge ";deki antropolog Dr. Van Horn rolü takip etti.

  1999’da bir David Cronenberg filmi olan " eXistenZ "; ile Trof Duffy’nin yönettiği " The Boondock Saints "; filmlerinde rol aldı. 2000 yılında " Shadow of the Vampire ";da beyaz perdenin en korku verici vampirlerinden birinin gölgesi rolüne bürünerek sinemaseverleri şaşırttı. " American Psycho ";da Detective Donald Kimball karakterini canlandıran Dafoe’nun 2000 yılında rol aldığı diğer filmler " Animal Factory "; ve " Pavilion of Women "; oldu.

  2001 yılını da yoğun bir çalışma temposu içinde geçiren aktör, " Edges of the Lord "; filminde rahip rolüyle kamera karşısına geçtikten sonra " The Reckoning "; ve " Bullfighter "; isimli filmlerde rol aldı. Ardından 2002 yapımı " Spider Man "; ile bir kez daha kitlelerin beğenisini toplayan aktör, Tobey Maguire ve Kirsten Dunst ile birlikte rol aldığı filmde Örümcek Adam’ın baş düşmanı Yeşil Cin/ Normon Osborn çifte karakterini büyük ustalıkla canlandırdı.

  Aktörün son çalışmaları arasında " Once Upon a Time in Mexico "; ve " Auto Focus "; isimli filmler yer alıyor.
 8. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Yılmaz Erdoğan  1968 yılında Hakkari'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da yaptı. Tiyatroya 1987 yılında Nöbetçi Tiyatro'da amatör oyuncu ve yazar olarak başladı.

  Halen devam eden " Bir Demet Tiyatro " adlı televizyon dizisinin yazarı olarak ve dizide oynadığı " Mükremin " tipiyle çok beğeni topladı. " Vizontele ", Yılmaz Erdoğan'ın oyuncu, yönetmen ve yazar olarak yer aldığı ilk sinema filmidir.

  Yılmaz Erdoğan, 1994 yılında Necati Akpınar ile birlikte BKM Oyuncuları'nı kurdu. Kendi tiyatrosunda oyuncu ve yazar olarak görev yapan Erdoğan'ın " Cebimde Kelimeler " adlı tek kişilik bir gösterisi bulunuyor.

  Sanatçı, "Kanuni Sultan Süleyman ", " Rambo ", " Kadınlık Bizde Kalsın " ve en son olarak da " Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? " adlı tiyatro oyunlarının yanı sıra, birçok televizyon dizisi yazdı ve bunlarda rol aldı.

  Erdoğan'ın " Hüzünbaz Sevişmeler ", " Kadınlık Bizde Kalsın ", " Kayıp Kentin Yakışıklısı ", "Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar " ve " Anladım " adlı kitapları vardır
 9. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  William Dafoe

  William Dafoe Jr. (d. 22 Temmuz, 1955, Wisconsin) bir Akademi Ödülü adaylığı bulunan Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu. Kariyerinde The Last Temptation of Christ (1988), Örümcek Adam film serisi (2002-2007) ve Platoon (1986) gibi kaliteli filmlerde oynamıştır.
 10. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  William Hurt

  William Hurt, 20 Mart 1950 Washington'da doğumlu, ABD'li oyuncu.

  Altı yaşına kadar, babasının tayin edildiği Guam Adaları'nda yaşayan William Hurt, anne babasının ayrılmasıyla birlikte babasını ziyaret için Sudan ve Somali gibi yerleri çok küçük yaşta gezme fırsatı buldu. Bir yaşındayken annesinin ünlü mirasyedi Henry Luce III ile evlenmesiyle birlikte gezginci hayatı birden bire değişiveren oyuncu, üvey babasının isteği üzerine sıkı bir teoloji eğitimi görmeye başladı.

  Juilliard'da John Houseman denetiminde drama eğitimi alan Hurt, disiplin problemi çektiği için mezun olmadan okuldan ayrıldı. Şansını Oregon'da denemeye karar veren oyuncu, Eugene O'Neill'in Long Day's Journey Into Night adlı oyunuyla birlikte ilk sahne deneyimini yaşadı. Bir süre Ashland Shakespeare Festivali'nde çalışan Hurt, 1976 yılında buradan New York'a geçerek Circle Repertory Topluluğu'nda devamlı oyuncu olarak çalışmaya başladı.

  1976-77 sezonu içerisinde sahnelenen My Life adlı oyundaki performansıyla Obie ödülünün sahibi olan oyuncu, 1980 yılında kamera karşısına geçti. Altered States adlı filmde canlandırdığı kendi üzerinde tehlikeli deneyler yapan bilim adamı tiplemesiyle eleştirmenlerden olumlu not aldı. Ertesi yıl Lawrence Kasdan'ın Body Heat adlı suç dramında kurnaz bir kadınla hastalıklı bir ilişkiye giren kalın kafalı bir yargıcı canlandırdı. 1983 yılında Kastan ile ikinci kez bir araya gelerek The Big Chill adlı noir tarzındaki filmde, intihar eden arkadaşının cenazesi dolayısıyla lise arkadaşlarıyla tekrar bir araya gelen uyuşturucu bağımlısı bir Vietnam askerini canlandırdı.

  1985 yılında rol aldığı Hector Babenco'nun Kiss of the Spider Woman adlı filmde canlandırdığı, Latin Amerika hapishanesinde mahkum olan eşcinsel vitrin tasarımcısı karakteriyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün sahibi oldu. Kariyeri boyunca çok farklı karakterleri etkileyici ve de gerçekçi bir üslupla canlandıran oyuncu, 1986 yapımı Children of a Lesser Goddaki öğretmen ve 1987 yapımı Broadcast Newsdeki televizyon spikeri karakterleriyle iki kez daha Oscar'a aday gösterildi.

  1988 yılında üçünücü Kasdan-Hurt ortaklığı gündeme geldi ve ikili The Accidental Tourist adlı Anne Tyler uyarlamasına birlikte imza attı. Bundan sonraki yıllarda daha çok ticari ve ikinci sınıf filmlerde gözüken oyuncu, Woody Allen'ın Alice adlı filminde Mia Farrow'un olgun kocası tiplemesiyle oldukça beğeni topladı. Ardından Kasdan'ın I Love You to Death adlı gerilim filminde rol alan oyuncu, 1991 yılında The Doctor adlı dram filminde gırtlak kanserine yakalanan bir cerrahı canlandırdı.

  Jurassic Park ile kariyerinin ilk dev bütçeli filmini gerçekleştiren Hurt, bu filmin ardından bir bağımsız yapımda, Wayne Wang'in 1995 yapımı Smoke filminde rol aldı. Oyuncu, bu filmde canlandırdığı yazma problemi çeken Brooklyn'li yazar karakteriyle eleştirmenlerden beğeni topladı. 1996 yılında Franco Zeffirelli'nin, Charlotte Brondt uyarlaması Jane Eyrede rol alan Hurt, aynı yıl Michael adlı filmde alaycı bir bulvar gazetecisini canlandırdı.

  1998 yılında film noir türünün başarılı örneklerinden Alex Proyas'ın Dark City adlı filminde dedektif rolünü oynayan oyuncu, The Propositionda sorunlu bir milyoneri canlandırdı. 1960'lı yılların bilim kurgu serisinin büyük ekrana uyarlanmış hali olan Lost in Space adlı filmde profesör John Robinson'u canlandırdıktan sonra, One True Thing adlı filmde aşırı tenkitçi baba portresi çizdi.

  En az sinema kadar tiyatro alanında da tanınmış bir isim olan William Hurt, bugüne kadar yetmişin üzerinde oyunda rol aldı. Bunlardan David Rabe'in Hurlyburly adlı oyunu, oyuncuya Tony Ödülü adaylığı getirdi.
 11. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Woody Allen

  Woody Allen (doğumu; 1 Aralık 1935), Amerikalı film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-up'çı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmleri vardır. New York'da doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New York'u konu edinmiştir.

  Gerçek adı Allen Stewart Konigsberg olan Woody Allen, 1935 yılında Brooklyn'in düşük - orta sınıflı bir bölgesinde, Ortodoks Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Sürekli iş değiştiren bir babası, çiçekçi dükkanındaki kitaplardan sorumlu bir annesi ve bir kız kardeşi vardı.

  İlk kez yedi - sekiz yaşlarındayken film çekmeye merak saldı. Okumayı sökmediği yıllarda filmler için hikayeler yaratıyordu. Brooklyn'deki Midwood Lisesi'ni bitirdi, üniversite eğitimini ise tamamlamadı.

  15 yaşında bir karar aldı ve adını Woody Allen olarak değiştirdi. 16 yaşında radyo ve televizyon programlarına espriler yazmaya başladı.

  1961 - 1964 arasında stand-up komedi yaptı. Bu dönemdeki şovları bir yapımcının dikkatini çekti. Böylece bir sinema filmi için senaryo yazma teklifi aldı.

  1965'te ilk sinema filmi senaryosunu yazdı ve 'What's New Pussycat?' adlı bu filmde oynadı. Senaryonun yapımcıların elinde değişime uğramasından hoşnut kalmayınca, kendi yönetmeyecekse filmlere senaryo yazmama kararı aldı.

  Daha sonra - sadece oyuncu olarak - 'Casino Royale' adlı bir filmde yer aldı. Bunu ilk filmi olan 'What's Up, Tiger Lily' izledi. Kendisi filmi beğenmemişti, ancak çok olumlu eleştiriler aldı.

  Bir sonraki filmi 'Take the Money and Run Woody' de ilk kez yönetmen koltuğuna oturdu. Bu film kariyerinde bir dönüm noktası oldu. United Artists firması 'her ne istiyorsa yazması ve her ne istiyorsa yapması' teklifiyle onunla anlaşma imzaladı.

  İkinci filmi 'Bananas'nın (1971) ardından filmlerinde hem senarist, hem yönetmen, hem aktör hem de casting yönetmeni olarak görev aldı.

  'Play it again Sam' adlı oyunu yazıp oynadı. Ardından 'Woody Everything You Always Wanted to Know About Sex'in senaryosunu yazdı.

  1973'te 'Sleeper'ı, 1977'de 'kariyerinin en önemli filmi' olarak anılacak olan 'AnniyeHall'u çekti.

  1986'da 'Allen', 'AnniyeHall' ve 'Manhattan' filmlerinden sonra 'Hannah and Her Sisters'ı yazıp yönetti. Bu filmde çalıştığı görüntü yönetmeni Carlo Di Palma ile daha sonra da pek çok filmde birlikte çalıştı.

  Son 10 yılda 'Crimes and Misdemeanors', 'Bullets over Broadway' ve 'Deconstructing Harry' gibi filmleri çekti.


  İlişkileri [değiştir]1954'te Harlene Rosen ile evlendi. Bu evlilik 1960'ta son buldu. Allen ikinci evliliğini 'Bananas' filminde rol alan Louise Lasser ile yaptı.

  Aktrist Diane Keaton ile 1970'li yıllarda birlikte oldu. Keaton, Allen'ın 'AnniyeHall' (1977) ve 'Manhattan' (1979) gibi önemli filmlerinde rol aldı.

  Allen'ın oğlu Satchel'in annesi Mia Farrow ise Allen'ın bir başka tutkulu ilişkisi oldu. 1980'de başlayan bu ilişki, 1992'de Allen, Farrow'un üvey kızı Soon-Yi Previn ile birlikte olunca sonlandı.

  Allen, 1997'de 1970 doğumlu Soon-Yi Previn ile Venedik'te evlendi.
 12. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Woody Harrelson


  Woodrow Tracy "Woody" Harrelson (d.23 Temmuz, 1961) ABDli Emmy Ödüllü aktör ve Akademi Ödülü adayıdır. 1997 yılında The People vs. Larry Flynt filmi ile En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

  Woodrow Harrelson, Teksasda dünyaya geldi.Bir katil olan babası Charles Voyde Harrelson ile Diane Lou Oswald isimli annesi 1964 yılında boşandılar.Jordan ve Berrett isimli iki erkek kardeşi vardır.Annesi ile birlikte daha sonra Lübnana taşındı ve orada büyüdü.Lübnan Yüksek Okuluna giren Harrelson,ardından İndianadakı Henovor Kolejine gitti ve daha sonra Sigma Chinin bir üyesi oldu.
 13. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Ahmet Uğurlu

  Ahmet Uğurlu, (d. 2 Ağustos 1952). Tiyatro ve sinema oyuncusu

  Rol aldığı filmler

  (2005) Döngel Karhanesi - Keskin
  (2002) Başımıza Gelenler - Zühtü
  (2000) Gökten Düşen Hazine
  (1999) Doğum Yeri Absürdistan - Emre
  (1998) Eski Fotoğraflar
  (1997) Avcı - Çolak Osman
  (1996) Tabutta Rövaşata - Mahsun

  ÖdüLLeri

  (1997) 9.Ankara Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu (Tabutta Rövaşata)
  (1997) Türk Eleştirmenleri Birliği, En İyi Oyuncu (Tabutta Rövaşata)
  (1996) 33. Antalya Film Festivali, Altın Portakal, En İyi Erkek Oyuncu (Tabutta Rövaşata)
 14. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Ajda Pekkan

  Ajda Pekkan, (d. 12 Şubat 1946, İstanbul), Türk sinema oyuncusu ve ses sanatçısı

  Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Rıdvan Pekkan deniz binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ev hanımıydı. Babasının görevi dolayısıyla çocukluğu Gölcük'te, Amerikan askerlerinin ailelerinin arasında geçti. Modern bir ortamda ancak ailevi sorunlar arasında geçirilen çocukluk Ajda Pekkan'ın gençliğini etkileyen önemli bir dönem oldu. Şarkıcı olmak için büyük heves taşıyan Çamlıca Kız Lisesi öğrencisi Ajda Pekkan, kardeşi Semiramis Pekkan'ın da desteğiyle 1962 yılında dönemin en popüler gece klubü Çatı'nın sahibi olan İlham Gencer'e ulaştı. İlk olarak seslendirdiği Mina'nın "Il Cielo In Una Stanza" şarkısıyla kendini kabul ettirdiği Çatı gece klubünde Los Çatikos topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yaptı.


  1963 yılında bir aile dostlarının teşvikiyle Ses Dergisi'nin, sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasına katıldı. Ediz Hun'un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit'in bayanlar dalında ikinci olduğu yarışmada, birinci seçilen Ajda Pekkan'ın profesyonel kariyeri böylece başlamış oldu. Avrupai görünümü ve cüretkar tavırlarıyla Yeşilçam'ın gözde sanatçılarından biri olan Ajda Pekkan, beyaz perdeden gelen teklifleri değerlendirmeye başladı ve 1963 yılında "Adanalı Tayfur" ile ilk kez çıktığı kamera karşısında, 1969 yılındaki son filmi olan "Harun Reşit'in Gözdesi"ne kadar baş rollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla paylaştığı 47 film çevirdi. Ses kabiliyeti rol aldığı filmlerdeki yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve pek çok filminde şarkıcı rolü üstlendi ve çeşitli şarkılar seslendirdi.


  İlk filmi "Adanalı Tayfur"da seslendirdiği "Göz Göz Değdi Bana" şarkısı, arka yüzünde Öztürk Serengil'in seslendirdiği "Abidik Gubidik Twist" şarkısıyla birlikte 45'lik plak olarak yayınlandı. Sinemaya başlamadan önce tanışıp şarkıcılık yapabilmesi için yardım istediği ve kabiliyetine ikna ettiği Fecri Ebcioğlu, sinema yıllarında da Ajda Pekkan'la irtibatını hiç koparmadı ve 1965 yılında, kendine ait ilk plağı olan "Her Yerde Kar Var - 17 Yaşında" piyasaya sürüldü. Fecri Ebcioğlu'nun yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazarak ülkemize benimsettiği "aranjman" tarzının en büyük starı, Adamo'nun ünlü şarkısını yine Adamo gibi Fransız aksanıyla söyleyerek, büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı. Sahnelerden sinemaya geçen sanatçıların aksine, sinemadan sahneye geçen Ajda Pekkan, peşpeşe yayınlanan birden fazla plaktan sonra, 1967 yılında çıkardığı "İki Yabancı - Bang Bang" 45'liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırdı. "Dünya Dönüyor", "Saklanbaç", "Boş Sokak", "Boşvermişim Dünyaya" ve "Üç Kalp" gibi üstüste çok başarılı plaklar yaptı. Bu yükselen trendin neticesinde yurtdışından davetler aldı ve Atina'daki Uluslarası Apollonia Müzik Festivali'nde; '68 yılında "Özleyiş" ve '69 yılında "Perhaps One Day" şarkıları ile üstüste iki kere dördüncü olarak müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı. Barcelona'daki Akdeniz Şarkıları Festivali'nde "Ve Ben Şimdi" şarkısı ile Türkiye'yi temsil etmesi ve şarkılarının pek çok filmde fon müziği olarak kullanılması, Ajda Pekkan'ı tüm ülkede tanınır hale getirdiği gibi, Zeki Müren'le gerçekleştirmeye başladığı gazino programlarıyla birlikte ülkenin bir numaralı yıldızı konumuna da taşımış oldu.
 15. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Ali Poyrazoğlu

  Sinemaya 1970'de başladı. Ancak 1970'lerin ortasında Türk Sinemasına damga vuran seks filmleri furyasına katıldı. Bu dönemde sadece iki yıl içinde Hop Dedik Kazım, Kadınlar Hayır Derse, Çapkın Kızlar, Canavar Cafer, Deli Deli Tepeli, Çukulata Sevgilim, Kazım'a Ne Lazım, Beş Atış Yirmibeş, Bir Baba Hindi, Çılgın Gençlik, Çilli Yavrum Çilli, Çin İşi Japon İşi, Elma Şekeri, Kokla Beni Melahat, Bulunmaz Uşak, Kayıkçının Küreği, Çifte Kavrulmuş, Mahallede Şenlik Var, Namus Belası, Ne Alsan İki Buçuk gibi filmlerde rol aldı. Ancak daha sonra Yeşilçam'dan tamamen uzaklaştı. Uzun süre sonra 1988'de Arkadaşım Şeytan adlı filmle sinemaya döndü. Mazhar Alanson'la başrolünü paylaştığı ve döneminde oldukça konuşulan bu komedi filminde Şeytan rolündeydi. Arkadaşım Şeytan ile 1989'da 2. Ankara Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu; Dokuz filmindeki rolüyle ise 2003'de 8. Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

  1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.


  Filmografi

  1970 Ölüm Emri
  197? Sokak Çalgıcıları
  1972 Gönül Meyhanesi
  1972 Acı Sevda
  1973 Gazi Kadın (Nene hatun)
  1975 Kadınlar Hayir Derse
  1975 Canavar Cafer
  1976 Bulunmaz Uşak
  1988 Arkadaşım Şeytan
  1995 Yer Çekimli Aşklar
  2002 9
  2003 O Şimdi Asker
  2003 Abdülhamit Düşerken
  2005 Ayın Karanlık Yüzü
 16. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Ali Şen

  Ali Şen, (d. 1918 Adana - ö. 15 Aralık 1989, İstanbul) Türk sinema sanatçısı.
  Türk sinemasının efsane oyuncularından olan sanatçı, kameralar karşısında ilk rolünü 1954 yılında oynadı. Aynı zamanda Şener Şen'in babası olan Ali Şen, komediden drama bir çok eserde rol almış, 290 kadar sinema filminde oynamıştır.

  Filmografi

  Küçüksün Yavrum (1988)
  Denizden Gelen Kadın (1988)
  Kurt Payı (1988)
  Sevimli Hırsız (1988)
  Görüş Günü (1987)
  Sevgi Dünyası (1987)
  Kuruluş / Osmancık (1987)
  Gırgır Hafiye (1986)
  Çalıkuşu (1986)
  Hekimoğlu (1986)
  Ben Milyarder Değilim (1986)
  Dayak Cennetten Çıkma (1986)
  İki Milyarlık Bilet (1986)
  Duyar mısın Feryadımı (1985)
  İşler Tıkırında (1985)
  Keriz Abbas (1985)
  Sevmek Yeniden Doğmak (1984)
  Lodos Zühtü (1984)
  Çalsın Sazlar (1984)
  Çılgın Arzular (1984)
  Tokatçı (1983)
  Kahreden Kurşun (1983)
  Erkekçe (1983)
  Çarıklı Milyoner (1983)
  Futboliye (1983)
  Kılıbık (1983)
  Sekiz Sütuna Manşet (1982)
  Doktor Civanım (1982)
  Şıngırdak Şadiye (1982)
  Yedi Bela Hüsnü (1982)
  Şaka Yapma (1981)
  Mutluluk Haram Oldu (1981)
  Şabancık (1981)
  Üç Kağıtçı (1981)
  Beş Parasız Adam (1980)
  Bağrıyanık (1980)
  Yarabbim (1980)
  Zübük (1980)
  Banker Bilo (1980)
  Nemrud (1979)
  Yanmışım (1979)
  Süpermenler (1979)
  Emekli Başkan (1979)
  Canikom (1979)
  Esmerim (1979)
  Gelin Kayası (1979)
  İki Cambaz (1979)
  Üç Tatlı Bela (1979)
  Petrol Kralları (1978)
  Avanak Apti (1978)
  İyi Aile Çocuğu (1978)
  Töre (1978)
  Yüz Numaralı Adam (1978)
  Dertli Pınar (1978)
  Çaresiz Rasim (1978)
  Hanımevladı (1978)
  Köşeyi Dönen Adam (1978)
  Son Sabah (1978)
  Al Gülüm Ver Gülüm (1977)
  Güllüşah İle İbo (1977)
  Sakar Şakir (1977)
  Ava Giden Avlanır (1977)
  Hızlı Giden Yorulur (1977)
  Garip (1977)
  Bulunmaz Uşak (1976)
  Aşk Dediğin Laftır (1976)
  Bu Nasıl Dünya (1976)
  Meraklı Köfteci (1976)
  Şahin (1976)
  Adana Urfa Bankası (1976)
  Profesyonel / Kadın Çapkın Olunca (1976)
  Şeytan Diyor Ki (1976)
  Süt Kardeşler (1976)
  Her Gönülde Bir Aslan Yatar (1976)
  Anahtarı Bendedir (1975)
  Deli Yusuf (1975)
  Şaşkın Damat (1975)
  Hasan Almaz Basan Alır (1975)
  Baldız (1975)
  Sarı Necmiye / İt Adası (1975)
  Silahım Altı Okka / Silahım Altı Kurşun (1975)
  Vur Davula Tokmağı (1975)
  Hayret 17 (1975)
  Delisin (1975)
  Atını Seven Kovboy (1974)
  Kardeş (1974)
  Kardeşim (1974)
  Sahipsizler Kasap (1974)
  Cici Kız (1974)
  Şirvan (1974)
  Vur Be Ramazan (1974)
  Avşar Beyi (1974)
  Sensiz Yaşanmaz (1974)
  Namus Belası (1974)
  Dövüşe Dövüşe Öldüler (1974)
  Gün Akşam Oldu (1974)
  Reisin Kızı (1974)
  Saymadım Kaç Yıl Oldu (1974)
  Bacım (1974)
  Sığıntı (1974)
  Salak Milyoner (1974)
  Köyden İndim Şehire (1974)
  Aşkın Zaferi / Aşk ve Vatan (1973)
  Dağ Kanunu (1973)
  Yunus Emre (1973)
  Gelin (1973)
  Asiye Nasıl Kurtulur? (1973)
  Hayat Bayram Olsa (1973)
  Beklenmeyen Adam (1973)
  Silahım Namusumdur (1973)
  Bir Dost Bulamadım (1973)
  Gönüller Fatihi Yunus (1973)
  Öksüzler (1973)
  Zalim Avcı (1973)
  Meyro (1973)
  Bitirimler Sosyetede (1973)
  Anadolu Ekspresi Bakkal Faik (1973)
  Akma Tuna (1972)
  Yalan Dünya (1972)
  Aynı Yolun Yolcusu (1972)
  Belalılar Şehri (1972)
  Irmak (1972)
  Yazık Oldu Ali'ye (1972)
  Çapkınlar Şahı / Don Juan 72 (1972)
  Baskın (1972)
  Katerina 72 (1972)
  Aşkların En Güzeli (1972)
  Bitirim (1972)
  Dinmeyen Sızı (1972)
  Estergon Kalesi (1972)
  Kadersizler (1972)
  Kadın Yapar (1972)
  Kara Doğan (1972)
  Ver Allahım Ver (1972)
  Zorbanın Aşkı (1972)
  Güllü (1971)
  Altın Prens Devler Ülkesinde (1971)
  Her Kurşuna Bir Ölü (1971)
  Korkusuz Kaptan Swing (1971)
  Dişi Tarzan (1971)
  Keloğlan Ve Yedi Cüceler (1971)
  Gönül Hırsızı (1971)
  Aşk Uğruna (1971)
  Kirli Eller (1971)
  Fakir Aşıkların Romanı (1971)
  On Küçük Şeytan (1971)
  Yedi Kocalı Hürmüz (1971)
  Gençliğin Rüyası (1971)
  Görünce Kurşunlarım (1971)
  Hasret (1971)
  İşte Deve İşte Hendek (1971)
  İntikam Kartalları (1971)
  Mavi Boncuk Lassi (1971)
  Vefasız (1971)
  Ayşecik Ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde (1971)
  Turist Ömer Boğa Güreşçisi (1971)
  Güller Ve Dikenler (1970)
  Merhamet (1970)
  Şoför Nebahat (1970)
  Yaralı Ceylan (1970)
  Küçük Hanımın Şoförü (1970)
  Ali İle Veli (1970)
  Kadın Satılmaz (1970)
  Kanıma Kan İsterim (1970)
  Müthiş Türk (1970)
  Sosyete Şakir (1970)
  Zindandan Gelen Mektup (1970)
  Linç (1970)
  Kara Gözlüm (1970)
  Mezarımı Taştan Oyun (1969)
  Bir Şarkısın Sen (1969)
  Dönüşü Olmayan Yol (1969)
  Yaralı Kalp (1969)
  Ana Yüreği (1969)
  Allah Aşkı Yarattı (1969)
  Kaderden Kaçılmaz (1969)
  Namus Fedaisi (1969)
  Şirvan (1969)
  Sabrın Sonu (1969)
  Dost Hançeri (1969)
  Kadere Boyun Eğdiler (1969)
  Ayşecik'le Ömercik (1969)
  Acı İle Karışık (1969)
  Beyaz Mendilim (1969)
  Seninle Düştüm Dile (1969)
  Öldürmek Hakkımdır (1968)
  Ayşem (1968)
  Kalbimdeki Yabancı (1968)
  Çöl Kartalı / Şeyh Ahmed (1968)
  Affedilmeyen Suç (1968)
  Habis Ruhlar (1968)
  Talihsiz Meryem (1968)
  Yaşamak Haram Oldu (1968)
  Mezarım Mermerden Olsun (1968)
  Dertli Pınar (1968)
  Yakılacak Kitap (1968)
  Paydos Muhtar (1968)
  Yasemin'in Tatlı Aşkı (1968)
  Sinekli Bakkal (1967)
  At Hırsızı Banuş (1967)
  Tapılacak Kadın (1967)
  Bizansı Titreten Adam (1967)
  Bir Dağ Masalı (1967)
  Namus Belası (1967)
  Anadolu Kızı (1967)
  Utanç Kapıları (1967)
  Hacı Bektaş Veli (1967)
  Kara Kartal (I) (1967)
  Karım Beni Aldatırsa (1967)
  Şoför Parçası (1967)
  Yolsuz Mehmet (1967)
  Kocadağlı (1967)
  Demir Kapı (1967)
  Kara Atmaca (1967)
  Kırbaç Altında (1967)
  Kovboy Ali (1966)
  Zalimler (1966)
  Baybora'nın Oğlu (1966)
  Kanun Benim (1966)
  Meyhanenin Gülü (1966)
  Eşrefpaşalı (1966)
  Her Şafakta Ölürüm (1966)
  Kaderde Birleşenler (1966)
  Topal Osman (1966)
  İbrahim Ethem İlahi Davet (1966)
  Düğün Gecesi (1966)
  Göklerdeki Sevgili (1966)
  Konyakçı (1965)
  Buzlar Çözülmeden (1965)
  Vahşi Gelin (1965)
  Veda Busesi (1965)
  Murat'ın Türküsü (1965)
  Senede Bir Gün (1965)
  Hülya (1965)
  Beni Kadınlara Sor (1965)
  Kanunsuzlar (1965)
  Fakir Gencin Romanı (1965)
  Beleş Osman (1965)
  Seveceksen Yiğit Sev (1965)
  Tavan Arası (1965)
  Aman Dünya Ne Dar İmiş (1965)
  Kasımpaşalı Recep (1965)
  Kalbimdeki Serseri (1965)
  Kardeş Belası (1965)
  Onyedinci Yolcu (1965)
  Şoför Nebahat Bizde Kabahat (1965)
  Mirasyedi (1965)
  Kasımpaşalı Yunus Bey (1965)
  Kocaoğlan (1964)
  Mor Defter (1964)
  Kara Şahin (1964)
  Ana Bizi Eversene (1964)
  Dağların Aslanı (1964)
  Plajda Sevişelim (1964)
  Vurun Kahpeye (1964)
  Ayvaz Kasap (1964)
  Şu Kızların Elinden (1964)
  Şahane Züğürtler (1964)
  Şoförler Kralı (1964)
  Cici Can (1963)
  Üç Çapkın Gelin (1963)
  Bahçevan (1963)
  Kendini Arayan Adam (1963)
  Üç Öfkeli Genç (1963)
  Beyaz Güvercin Balıkçı Temel (1963)
  Bir Hizmetçi Kızın Hatıra Defteri (1963)
  İkisi De Cesurdu (1963)
  Gençlik Hülyaları (1962)
  Kısmetin En Güzeli (1962)
  Yılanların Öcü (1962)
  Kırmızı Karanfiller (1962)
  Battı Balık (1962)
  Geçti Buranın Pazarı (1962)
  Neşemizi Bulalım (1962)
  Şeyh Ahmed'in Torunu (1962)
  Hodri Meydan (1962)
  Ne Şeker Şey (1962)
  Ver Elini İstanbul (1962)
  Silah Arkadaşları (1962)
  Şehvet Uçurumu (1962)
  Şehirdeki Yabancı (1962)
  Sokak Kızı (1962)
  Altın Hırsı (1961)
  Oy Farfara Farfara (1961)
  Yedi Günlük Aşk (1961)
  Dolandırıcılar Şahı (1960)
  Yeşil Kurbağalar (1960)
  Ahretten Gelen Adam (1954)
  Sahibini Arayan Madalya (1977)
 17. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Altan Erkekli

  Altan Erkekli (d. İstanbul 1955) Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu.

  Eğitimi ve Profesyonelliğe Geçişi

  Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde aldı. Lise döneminde tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Erkekli, karşılaştığı zorluklar sebebiyle tiyatrodan vazgeçip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Ancak lisedeki İngilizce hocasının ısrarıyla bu kararını değiştirerek[1] 1975 yılında Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'ne girdi.

  Eğitimi sırasında, fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan "Kopermikli Yüzbaşı" oyununda, başrol oyuncusunun gösterime gelememesi sebebiyle başrolde sahneye çıktı. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz'in "AST gemisine hoş geldin" sözleriyle profesyonel oyunculuğa başlamış oldu.

  Kariyeri

  Mezun olduktan sonra, DTCF (Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi) Tiyatro Oyunculuğu Bölümü Ana Sanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve AST'ta oyunculuğa devam etti. 1985 - 1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları'nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde çalışan Erkekli, 1989 yılında yeniden AST'a döndü.

  BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Oyuncuları arasına AST'daki görevine veda ederek katılan Erkekli, "Bir Demet Tiyatro" adlı dizide de rol aldı. "Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü" adlı tiyatro oyununda, vefat eden Gürdal Tosun'un rollerini üstlenen sanatçı, "Vizontele" adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ'la başrolü paylaştı.


  Ödülleri

  1982 ve 1996 yıllarında Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.
  1996-1997 sezonunda oynadığı "İnadına Yaşamak" ile Altan Erbulak ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödüllerini aldı.
 18. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Arif Erkin Güzelbeyoğlu

  Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Gaziantep doğumlu Türk mimar, müzisyen, tiyatro- sinema oyuncusu ve bürokrattır. Aslında 'Güzel' olan soyadını, Beyoğlu'na sevgisinden ötürü 'Güzelbeyoğlu' olarak değiştirtmiştir.

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık, Devlet Opera ve Balesinin Opera Dershanesi'nde müzik eğitimi aldı. İstanbul Radyosunda solist ve korist olarak çalıştı. Önce Genç Oyuncular tiyatro grubunun kuruluşunda yer aldı. Ardından Dostlar Tiyatrosunu kuran 5 kişiden biri oldu. Aynı zamanda tiyatro müziği yapmaya başladı. Umut, Karakolda Ayna Var, Gramafon Avrat, Bir Milyara Çocuk, Bizimkiler gibi pek çok görsel yapımın müziklerine emek verdi. Umut filmi ile 1969 Adana Altın Koza Film Festivali'nde en iyi müzik ödülünü aldı.

  Keşanlı Ali Destanı filmi ile başladığı oyunculuk hayatında ünlenmesi İkinci Bahar dizisi ile oldu. Aralık 2005 itibarı ile Yabancı Damat dizisinde Memik Dede karakterini canlandırmaktadır.
 19. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Arzum Onan

  Arzum Onan (d. 31 Ekim 1973, Ankara), Türk model ve oyuncu.

  31 Ekim 1973 tarihinde Ankara'da, memur bir ailenin tek çocuğu olarak doğdu. İlkokulu Ankara, Ortaokulu ve Liseyi İstanbul'da tamamladı. Endüstri Meslek Lisesi, Yapı Ressamlığı Bölümü'nden mezun oldu. 1992 yılında Gaye Sökmen Ajans'ta mankenlik ve modelliğe başladı. 1993 yılı Nisan'ında "Mıss Turkey" yarışmasında "Türkiye Güzeli", aynı yılın Temmuz ayında "Mıss Europe" yarışmasında "Avrupa Güzeli" seçildi. 1996 yılında oyuncu Mehmet Aslantuğ ile evlendi. Önemli bir reklam kampanyasıyla üç yıl kamera karşısına geçti. 1997 yılında dört yıl sürecek yoğun tempolu bir televizyon dizisi (Sıcak Saatler) için çalışmaya başladı. Bu tarihten itibaren, genellikle kamu yararına gerçekleştirilen özel defilelerde modellik yapmakta "Can" adında bir oğlu var.
 20. 4NirvanA

  4NirvanA Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  23.318
  Beğeniler:
  1
  Ata Demirer

  Ata Demirer (d. 1972, Bursa), Türk komedyen.

  1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği bölümünü kazandı. İlk kez 1995 yılında "Komik Para" adlı oyunla tiyatro sahnesinde kendini gösterdi. Tek Kişilik Dev Kadro adlı tek kişilik Stand Up gösterisi ile adını duyursa da, Star TV 'de yayınlanan Korsan TV programı ve oynadığı karakterler ile iyice sivrildi. Demirer popüler anlamda en büyük çıkışını Avrupa Yakası adlı dizide canlandırdığı Volkan karakteri ile yapmıştır.

  İki adet komedi müzik kaseti de çıkaran Ata Demirer Hacıyatmaz Adlı şov ve sohbet programı yapmıştır.Son olarak 2008 yılında gösterilecek olan, Gani Müjde tarafından yazılıp yönetilen Osmanlı Cumhuriyeti adlı sinema filminde başrol oyuncusu olarak oynamıştır.

Sayfayı Paylaş