1. Yorumla.Net yayın hayatına son verecektir. Bugüne kadar desteğinden ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederiz.

Sibirya kurtları(husky)

Konu, 'Doğadaki Yaşamlar' kısmında Kayıp Ruh.. tarafından paylaşıldı.

 1. Kayıp Ruh..

  Kayıp Ruh.. Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  22.874
  Beğeniler:
  2.248
  Nereden:
  İstanbul
  Siberian HuskyKökeni: Sibirya kökenli bir köpektir.
  Tanımı: Orta büyüklükte, dayanıklı, canlı, hoş görünüşlü, hareketli bir köpektir. Erkekler 53-60 cm, dişiler 51-56 cm yükseklikte; ağırlıkları erkeklerde 20.5-27 kg, dişilerde ise 16-22.5 kg’dır. -50, -60 derecedeki soğuğa dayanabilirler. Kurt grisinden gümüş griye, beyaz desenli açık kum renginden siyaha kadar her renk olabilirler.Çeneleri çok kuvvetlidir.Eğer şiddet unsuru kullanılırsa çok tehlikeli olabilir.sporcular için uygun koşu ve yürüyüş köpeğidir
  Kişiliği: İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte, son derece inatçıdır ve kolay canı sıkılır.
  Özelliği: Hafif olduğu için hızlı koşabilir ve bu özelliği nedeniyle kızak yarışlarında kullanılır. Özellikle Kanada'da ve ABD'nin kuzeyinde popülerdir.
 2. mavi_boncuk

  mavi_boncuk Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  4.455
  Beğeniler:
  453
  Nereden:
  İstanbul
 3. serendipity

  serendipity Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  5 Eylül 2006
  Mesajlar:
  6.724
  Beğeniler:
  149
  hayranım bu KöpeKLere ya :)
 4. Eles

  Eles Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  20 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.600
  Beğeniler:
  606
  Nereden:
  İstanbul
  İlerde mutlaka bir tane alacağım :D
 5. derwısh

  derwısh Yeni yorumcu

  Kayıt:
  16 Kasım 2006
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  0
  Nereden:
  Belirtilmedi
  heskiler benimde favorimdir çok deha köpektir
 6. kruasan

  kruasan Yeni yorumcu

  Kayıt:
  10 Kasım 2006
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  8
  Nereden:
  İstanbul
  çok güzel bir hayvan.....çok gösterişli:)güzel resimler..
 7. serdarkmare

  serdarkmare Misafir

  emeğine sağlık...
 8. Mess_out

  Mess_out Misafir

  Sibirya Husky’si, klasik köpek türleri tasnifinde, iş Köpekleri grubunda yer almaktadır. Köpekler, literatürde, çeşitli özelliklerine göre değişik adlar altında gruplandırılmışlardır.

  Aile gruplarından biri Spitz olarak isimlendirilmiştir. Spitz, Almancada, sivi, sivri burunlu anlamına gelmektedir. Daha ziyade kurdu andıran sivri bir buruna sahip köpekler, bazı uzmanlarca bu aile adı altında toplanmaktadırlar.

  İşte Sibirya Husky’si bu grupta yer almaktadır.
  < Resme gitmek için tıklayın >


  Tarihçe

  Sibirya Husky’si, Chukchi = Çukçi’ler tarafından yetiştirilmiş kuzeyli bir köpek türüdür. Çukçi’ler, Sibirya'nın kuzeydoğu ucunda, Rusya Federasyonuna bağlı, Çukçi Özerk Cumhuriyetinde yaşayan bir halk topluluğudur. Nüfusları yaklaşık 15,000'dir. Çukçilerin bir bölümü Ren geyiği yetiştirir, bir bölümü de denizcilikle uğraşır. Çukçiler Husky’leri, yüzlerce yıldan beri, kar ve buzla kaplı ülkelerinde, kızak çekmek için kullanmaktadırlar.

  Bu arada, kuzeyin bir başka yöresinde, Alaska'da XX . yüzyılın başlarında bir "altına hücum"; devri yaşanmakta idi. Arktik bölgelerde yaşayan insanlar için, köpek hayatın ayrılmaz,vazgeçilemez bir parçasıdır. Dünyanın, özellikle Amerika'nın ve Kanada'nın türlü bölgelerinden, altına ulaşmak için gelen insanlar Alaska'ya gelen insanlar köpeklerini de birlikte getiriyorlar veya bölgeye yerleştikten sonra, köpeğin ne denli bir ihtiyaç olduğunu fark edip köpek getirtiyorlardı. Genellikle sağa,sola gitmek veya öteberi taşımak için kızaklara koşulan köpekler aynı zamanda da insanlar için önemli bir eğlence konusu da oluşturuyorlardı. Kızak yarışları en sevilen bir atraksiyon haline gelmişti. Nome ile Candle şehirleri arasındaki 408 millik parkurda yapılan kızak yarışları bir anda çok popüler oldu.

  Tam bu sıralarda, kuzey bölgelerde dolaşıp duran kürk tacirleri, Sibirya'da Cukçi’lerin yetiştirdikleri Husky’leri fark edip Alaskaya taşıdılar. Husky’ler ilk defa Alaska'ya geldiklerinde yıl 1909 idi. Husky’ler, diğer rakiplerine göre daha ufak tefek ve daha uysal idiler. Bu yüzden başlangıçta pek ilgi çekmediler.Ancak bir yarışçı bunlarla ilgilendi ve 70 kadar Husky’yi Sibirya'dan ithal etti ve 1910 yılında yapılan yarışa hazırladı. Yarışçı, yarış için üç takım eğitti ve bu takımlar, yarışta, birinci, ikinci ve dördüncü oldular. Bu olayı müteakip Sibirya Husky’si Alaska'da baş köşeyi işgal etti. Yarışlar dışında da çok faydalı oluyorlardı.

  Husky’ler şöhretlerinin zirvesine, 1925 yılında ulaştılar. Bu tarihte Nome şehrinde korkunç bir difteri salgını baş göstermişti. Husky’ler 340 millik bir mesafeyi devamlı koşarak, ilaç ve serum taşıdılar ve Nomi’lilerin hayatını kurtardılar. Artık bütün dünya onları tanımıştı. Bu gün, onların anısına Central Park’ta bir abide bulunmaktadır. Sibirya Husky’leri, Kanada'ya ve ABD’ye aşağı yukarı bu tarihlerde getirilmeye başlandı. Amerikan Köpek Klüpleri, bu türü, resmen 1930 yılında tescil ettiler. Husky’lerin birçoğu, ikinci dünya savaşında, Amerikan ordusunda, arama &#8211; kurtarma timlerinde görev aldılar.

  Nihayet, Husky’ler ev köpeği ve show köpeği olarak ta şöhrete ulaştılar. Halen, Sibirya Husky’leri Arktik türler arasında en popüler olanlardan biridir.

  Karakter Özellikleri

  Günlük yaşamda, halk arasında, değişik türdeki bütün kızak köpeklerinden Husky adı ile bahsedildiği görülür. Gerçek Husky, iş bu yazının konusunu teşkil eden Sibirya Husky’sidir. Onu diğer benzer köpeklerden ayıran unsur karakteridir.

  Kürk tacirleri, onları, başka diyarlara götürmeden önce, Husky’ler, Çukçi’lerin tüm hayatında, onların elleri, ayakları, dostları, kısaca her şeyleri idiler. Kızak çekmenin yanı sıra, Ren geyiği sürülerini güderler, bekçilik yaparlar, çoluk çocuk aile fertlerini eğlendirirlerdi.

  En büyük vasıfları, Sibirya'nın çok sert iklim şartları altında yılmadan, yorulmadan gayet mutlu bir şekilde çalışmaları idi.

  Bugün tüm dünyaya yayılmış olan bu köpekler genelde çok uysaldırlar. Neşeli, maceraperest, atik-tetik, bağımsız, zeki, yaramaz, bazen dik başlı olabilen bir karaktere sahiptirler. Bu cins, koşmayı ve saatlerce yorulmadan dolaşmayı, hareketi sever. Genellikle evdeki diğer hayvanlarla çok iyi geçinir. Ancak yabancı köpek ve kedilerden pek hoşlanmaz. İnsanlarla çok iyi dostluk kurar, bazıları ulur, toprağı kazar ve öteberiyi kemirir.

  Bakım

  Her yönü ile hareketli bir köpektir, kilometrelerce koşar ve her gün egzersiz yapmak ister. Güvenli bir sahada, tasmasız olarak koşup oynamaya bırakılabilir. Soğuk havadan hoşlanır, soğuk ve serin iklimlerde açıkta yaşayabilir. Ev köpeği olarak beslendiğinde, ideal olanı, hayatının bir kısmını ev içinde, bir kısmını ise dışarıda geçirmesidir. Tüyleri, en az, haftada bir iki defa fırçalanmalıdır.

  Sağlık

  Önemli Hastalıklar : Yoktur.
  Küçük Sağlık Sorunları

  * PRA- Progressive retinal atrophy &#8211; Gözde,retina tabakasının,aşamalı olarak zayıflaması.
  * Distichiasis &#8211; Gözde,kirpiklerin anormal bir şekilde teşekkülü sonucu gözü tahriş etmesi.
  * Katarakt
  * Corneal Opacities &#8211; Gözde, korneanın merkezi bölümlerinde beyaz lekeler belirmesi.

  Nadir Görülen Sorunlar

  * CHD &#8211; Canine Hip Dysplasia &#8211; Kalça kemiğinin anormal gelişmesi sonucufemür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması.
  * Glaucoma &#8211; Göz küresi içindeki sıvı basıncının artması.

  Önerilen Tıbbi Testler : Göz ve kalça.
  Yaşam Süresi : 11 - 13 yıl.

  Form ve Fonksiyon

  Sibirya Husky’si güçlü, hızlı koşan, iklim şartlarına dayanıklı, hafif bir arabayı veya kızağı belirli bir süre çekebilecek kuvvete sahip bir köpektir.Tüyleri, orta uzunlukta ve çift katlıdır. İç tüyler, yumuşak, sık ve düzdür. Üst tüyler az çok yatıktır.

  Gözleri badem şeklinde, genelde mavi veya kahverengidir. Kulakları dik, tüylü ve uçları hafifçe yuvarlaktır. Boynu dik ve hayvana mağrur bir görüntü verir. Sırtı meyilsiz ve düzdür. Kuyruğu, adeta tilki kuyruğu gibi bol tüylüdür. Ayakları oval, orta büyüklükte ve parmak araları tüylüdür. Rengi, siyahtan duru beyaza kadar çeşitlilik arz eder.

  Sibirya Husky’si Sizin İçin Doğru Bir Seçim midir ?

  Soğuk bölgelere alışık, soğuğu seven, güçlü ve çok hareketli bir köpektir. Çok dost ve arkadaş canlısıdır. İnsanlara sadakati büyüktür. Koşup oynamayı ve bazen yaramazlık etmeyi sever. Çocuklarla iyi arkadaşlıklar kurar, ancak küçük çocuklar ile yalnız başına dolaşmaya çıkması, aşırı hareketli olması dolayı sile mahzurludur.  Kaynaklar

  * Encyclopedia of Dog Breeds - D. Caroline Coile, Ph.D.
  * The Ultimate Dog Book &#8211; David Taylor.
  uMuT_GüNeŞi^^ bunu beğendi.
 9. uMuT_GüNeŞi^^

  uMuT_GüNeŞi^^ Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.658
  Beğeniler:
  443
  Nereden:
  Antalya
  çok gsel köpek ya görünüşü süper resmen ....paylaşım için saol resmi aldım izninle...
 10. cezarapstar

  cezarapstar Aktif yorumcu

  Kayıt:
  7 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.930
  Beğeniler:
  388
  Nereden:
  Ordu
 11. Mess_out

  Mess_out Misafir

  cok guzel hyavan..
  emegıne saglık..
 12. black_eyed

  black_eyed Amatör yorumcu

  Kayıt:
  4 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.273
  Beğeniler:
  34
  Nereden:
  Adana
  emegine saglık
 13. ahw3t

  ahw3t Yeni yorumcu

  Kayıt:
  23 Haziran 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  4
  Nereden:
  Belirtilmedi
 14. uMuT_GüNeŞi^^

  uMuT_GüNeŞi^^ Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.658
  Beğeniler:
  443
  Nereden:
  Antalya
 15. Mess_out

  Mess_out Misafir

  baslık duzeltıldı..
  cok harıka bır koapek turu amam dogal alanları dısında yasamazı adeta ezıyet onlar ıcın...
 16. ayşettin

  ayşettin Aktif yorumcu

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  626
  Beğeniler:
  72
  Nereden:
  İzmir
  harika köpekler çok güseller....
 17. Rekku

  Rekku Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  16 Mart 2007
  Mesajlar:
  6.351
  Beğeniler:
  451
  Nereden:
  İzmir
  bugun bana gelıcektı 2 aylık ama gelmedı :(:(:(:(:(
 18. DoMiNo

  DoMiNo Yeni yorumcu

  Kayıt:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Nereden:
  Diğer
  köpekLer çok şirinLer (resimde sadece :))
 19. SEHZADE

  SEHZADE Aktif yorumcu

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  11.842
  Beğeniler:
  525
  Nereden:
  Belirtilmedi
  gözler harika :bravo:
 20. gizem_ceren

  gizem_ceren Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  20 Eylül 2006
  Mesajlar:
  2.465
  Beğeniler:
  100
  Nereden:
  İstanbul
  çok güzeller özelliklede gözleri süper

Sayfayı Paylaş