Schrödinger'in Kedisi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında yell tarafından paylaşıldı.

1. yell

yell Her şey bâtıni!

Konular:
    142

Schrödinger'in Kedisi ile ilgili olarak forumda açılmış bir konu buldum ancak sanıyorum okuyan için daha kafa karıştırıcı bir anlatımı var, quantum fiziğini anlamak için mümkün olduğunca salt bir dille bahsetmeye çalışacağım.

Hikaye gayet basit; Ses, Isı, Işık vb. tamamen izole bir kutu içinde bir Kedi, içinde siyanür olan bir cam şişe ve bu şişenin %50 ihtimalle kırılıp zehrin yayılmasını sağlayan bir düzenek.

Sorumuz şu;
    1 saat sonunda Kedi canlı mıdır ölü müdür?

Klasik mekaniğe göre kutuyu açmadan cevaplanamayacak bir sorudur, yani yanıtlanamaz.

Quantum fiziğine göre ise, hem siyanür şişesi kırılmış ve kedi ölmüştür, hem de şişe kırılmamış ve kedi yaşamaktadır.

Elbette konuya uzak bir bakış açısıyla düşündüğümüzde kedinin hem ölü hem sağ olması, bir kadının yarı hamile olması, bir adamın yarı vurulmuş olması gibi imkansız gelecektir ki bize bu imkansız bakış açısını kazandıran da mevcut fizik sistemidir. Oysa quantum fiziği, newton fiziği ile asla göremeyeceklerimizi bize gösteren farklı bir bakış açısı kazandırır.

Bilindiği gibi, ışık hem dalga hem de parçacık özelliği taşımaktadır, ancka bu durum sadece az önceki kedi örneğimizde olduğu gibi gözlemlenmediğinde gerçekleşir. Eğer ki ışığı o sırada gözlemleyen birisi varsa, ışık ya parçacık ya da dalga özelliklerinden birini sergileyecektir. Bunun nedeni, gözlemleyen kişinin gözlemlerken ihtimalleri değiştirmesidir, %50 olan ihtimaller gözlemcinin yani dış etkenin etkisi ile iki seçenekten birine doğru bükülecek ve o seçenek gerçekleşecektir. Unutmayalım ki bu nedenle gözlemleyen, gözlemlenenin parçasıdır.

Sonuç olarak, hiç bir şey tek bir geçmişe sahip değildir, quantum fiziğine göre ihtimallerin her biri gerçekleşir, ancak bu şeye etki edildiğinde veya gözlemlendiğinde, ihtimallerden bir tanesine doğru çökme olur ve gözlemleyen sadece tek bir ihtimalin gerçekleştiğini görür.

Buna göre, henüz anneniz sizi doğururken, hem öldünüz, hem de ölmeden sağlıklı bir biçimde doğdunuz. Bu duruma paralel evrenler teorisiyle de yaklaşmak mümkün.
  2. eLa!

eLa! zamane insanı

Konular:
    180
    Nereden:
    Belirtilmedi
  3. ßâde

ßâde Ğšâiηatเ Okµ

Konular:
    28
    Nereden:
    Belirtilmedi
    "Buna göre, henüz anneniz sizi doğururken, hem öldünüz, hem de ölmeden sağlıklı bir biçimde doğdunuz. Bu duruma paralel evrenler teorisiyle de yaklaşmak mümkün."

Bu düşünce biraz ters geldi bana..
  4. yell

yell Her şey bâtıni!

Konular:
    142
    Dediğim gibi ters gelmesi doğal, bunun en temel nedeni, zihnimizin daha kolay yaşayabilmemiz için, bize bir şeyleri basitleştirerek ifade etmesi, bir şey vardır veya yoktur, + dır veya - dir şeklinde. Oysa quantum bize böyle olmadığını gösteriyor.
  5. ßâde

ßâde Ğšâiηatเ Okµ

Konular:
    28
    Nereden:
    Belirtilmedi
    Kedinin ölüp ya da diri kalması kuantum fizik koşuluna bağlı.. Yani dünyada kabul edilen fizik yasaları atomaltı dünyada değişmeye başlıyor(anladığım kadarıyla).
    Ama yukarda paralel evrenler teorisiyle yaklaşılabilir demişsin. Paralel evrenler kuramı, evrende oluşan kırılmalarla maddenin bize olumlu başka evrene olumsuz görünmesidir. Yani ben sana göre yaşıyorum ama başka evren için ölüyümdür ya da farklı bir varlık olarak görülüyorumdur. Eğer ben bu yasayı kabul edersem dinimizde yer alan "kader" kavramını inkar etmiş olurum. Bu nedenle ters geliyor.. :)
  6. yell

yell Her şey bâtıni!

Konular:
    142
    Daha önce de çift yarık deneyi ile ilgili bir konudan bahsetmiştim anımsarsın belki. Hatırlar mısın orada da, elektronun hangi yarıktan geçtiği bilinemiyordu, çünkü matematiksel olarak elektron her iki yarıktan birden geçiyor ve hiç birinden geçmiyordu. Burada olasılık sadece iki ile sınırlıydı, olasılıklar arttığında da aynı şey gerçekleşecektir. Çok daha kombine sistemlerde de yani. Ne ile ters düşer bilemiyorum elbette:)
  7. Kırık Kalem

Kırık Kalem Pasif yorumcu

Konular:
    201
    Nereden:
    Kırıkkale
    bunu felsefe dersinde de görmüştüm ama bana fazlasıyla saçma gelmişti, ta ki dr. quantumun çift yarık deneyini görene kadar
  8. penCheee

penCheee Pasif yorumcu

Konular:
    273
    hmmm. o zaman schrödinger'in kedisi, schuster'in Beşiktaşı gibi birşey olsa gerek. o zamanlar sahada hem vardık hem yoktuk. 5 atardık ama 6 da yiyebilirdik. evet şimdi çözdüm schusterin neden gönderildiğini. teşekkürler
    metal militia ve SiyahAkrep bunu beğendi.
  9. ÇaRŞı__BjK~

ÇaRŞı__BjK~ Pasif yorumcu

Konular:
    9
    Ben Onu Bunu anLamam bu fizik Bana o keDi'nin yaŞayıp yaŞamadıĞını Net SöyLeyeCek mi ?

Net oLarak SöyLeyemeyeCekSe devReye QuantuM FiziĞinden önCe Allah'ın TakdiR'i iLahiSi giRiyOr!
  10. yell

yell Her şey bâtıni!

Konular:
    142
    :) biraz daha zorlasan çarşı, quantum fiziğini dahi çökerteceksin.
  11. Safkan Dişi

Safkan Dişi ahBirDiliOlsadaBir Konuşsa

Konular:
    6.536
    Nereden:
    İslambol
    Güzel bir teori aslında.Belirsizlikler üzerine kurulu = Hayat zaten.

Varolan bir hayatın bazı maddesel değişimler sonucunda, nasıl bir duruma geldiği üzerinde konuşulan bir yaklaşım. Kısacası dolaylı yollardan yapılan basit bir teori.

Günümüzde böyle bir teori için kimse uğraşmaz.Kaldı ki hayvanların artık özgür olduğu haklarının olduğu ve korunduğu bir dönemdeyiz.Dolayısıyla, aslında baştan çökertilmiş bir deney.Zaten onlar da bir neticeye hiçbir zaman varamadı çünkü teori zaten belirsizlikler üzerine kuruluydu.Belirsizliğin içerisinde yapılmaya çalışılan bir deneyi bizim belirlemekle uğraşmamız da saçma olur.
    Bunu güncel hayatımıza odaklamak mümkün.Yanlış hatırlamıyorsam kendisinin zaten, hayatta karşılaşılan problemleri farklı açılardan değerlendirme amaçlı kuramsal fizik koşullarına dayanarak yapmış bir deneyiydi.Yanlış hatırlamıyorum umuyorum.

12. yell

yell Her şey bâtıni!

Konular:
    142
    Merhabalar,
    Yukarıdaki cümleyi anlayamadım biraz daha açar mısınız?

Genel olarak sanırım yanlış anlamışsınız, basit teori dediğiniz, teori değil bir deneydir, hayatla da ilgili değil, tamamı ile fizik üzerine paradoks oluşturmak için ortaya atılmış bir düşüncenin deneyidir.

Hayvan hakları ile de deneyin çökertilmesi tabirini hoş bir espri:)

Aksine deney, bir yanılgının giderilmesini de sağlar ki belirsizlikler değil, ihtimaller üzerine ortaya çıkan belirgin bir gerçeği bize göstermektedir.
  13. Safkan Dişi

Safkan Dişi ahBirDiliOlsadaBir Konuşsa

Konular:
    6.536
    Nereden:
    İslambol

Evet deney yanılgının giderilmesini sağlar katılıyorum kesin tespitler için deney yöntemleri kulanılır.Da bu mevzuda tek bir sonuç yok hatta sonuç bile diyemem tek bir ifade yok.

Yanlış tespit ve hatırlamalarım olabilir, şuan konuya hakim olan sizsiniz elbette. Ben yıllar önce kafamda canlandırdığım bir durumdan bahsettim bu sayede nostalji yapmış bulundum :)
    Teşekkür ederim konu için.
  14. ÇaRŞı__BjK~

ÇaRŞı__BjK~ Pasif yorumcu

Konular:
    9

BaŞLı baŞına Bir çÖküntü Zaten! eĞer buRaDa ''o kutu iÇeriSindeki SiyanüR kıRıLır kedi öLür'' diyemiyOrSa bana ''öLebiLirde'' , ''kaLabiLirde'' diyOrSa ben bunu biLimi kuLLanmaDan da yapıyOrum zaten!
    ''öLdüRmeyen Allah öLdürmez'' bu da = Gayb'ı Allah biLir!
    NetiCede o keDinin öLüp öLmediĞini NET oLarak biLmem iÇin yine o kutuyu aÇmak zOrundamıyıM ben ?
    ya da oLayı ben anLamadıySam bana net oLarak yaz KEDİ KESİN ÖLÜR demek iStiyOr ya da KEDİ KESİNLİKLE ÖLMEZ demek iStiyOr
  15. yell

yell Her şey bâtıni!

Konular:
    142
    Çarşı :) net olarak diyor ki: Kedi hem ölü, hem de yaşıyor. Ölebilir veya yaşıyor olabilir demiyor. Kessin ve net olarak ne olduğunu söylüyor:)

Sayfayı Paylaş