Rüyadaki çıplaklığın bilinmeyen yönleri

Konu, 'Psikoloji' kısmında violet tarafından paylaşıldı.

 1. violet

  violet Hoşgeldin Meleğim..

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  142.398
  Konular:
  48.970
  Beğeniler:
  11.011
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Rüyadaki simgelerle gerçek hayattaki sırları çözün!
  Sokaktayız ve birden çıplak olduğumuzu fark ediyoruz. Ne hissederiz? Utanma, değil mi? İşte çıplaklık rüyalarında da en sık yaşanan duygulardan biri utanmadır...
  Çıplaklık rüyalarıyla karşılaşıyor musunuz? Bu rüyaların içeriği nasıl oluyor?
  Evet karşılaşıyorum. Bazen tamamen çıplak olmak şeklinde görülüyor, bazen de kısmen çıplak olmak şeklinde. Kısmi çıplaklıklar, belden yukarının veya belden aşağının çıplak olması şeklinde zuhur edebiliyor. Bazen de tüm vücudu gösteren transparan bir elbise veya göğüsleri açıkta bırakan aşırı dekolte bir elbise de söz konusu olabiliyor.
  Rüyada "çıplaklık" temasını nasıl ele almak gerekir?
  Rüyayı bütün ayrıntılarıyla ele almak gerekir. Mesela kişi tamamen mi çıplak yoksa vücudunun belli bir bölgesi mi çıplak ona bakmak gerekir. Diğer bakacağımız bir unsur da ortamdır. Yani bu çıplaklık hangi ortamda yer almaktadır; evde mi, sokakta mı, işte mi? Çevrede kim veya kimler var? Onların durumumuza gösterdiği tepki ne? Dikkatle bize mi bakıyorlar, yoksa ilgilenmiyorlar mı? Bakacağımız en önemli konulardan biri de rüyadaki duygumuz; rüyada o şekilde çıplakken neler hissediyoruz?
  En sık karşılaşılan duygu nedir?
  Olmaz ama yine de şöyle bir şey hayal edelim: Sokaktayız ve birden çıplak olduğumuzu farkediyoruz. Ne hissederiz? Utanma, değil mi? İşte çıplaklık rüyalarında da en sık yaşanan duygulardan biri utanmadır. Başka ne hisseder ne yaparız? Çaresizce ellerimizle mahrem bölgelerimizi örtmeye ve mümkünse bir yerlere kaçıp gözlerden uzak kalmaya çalışırız, değil mi? İşte çıplaklık rüyalarında da genellikle böyle yapılır ve çaresizlik duygusuna da sık rastlanır. Genellikle böyledir ama çıplaklık rüyalarında başka duygu ve davranışlar da olabilir. Mesela rüyadaki çıplaklık halinden gurur duymak ve kendini daha da fazla göstermeye çalışmak gibi. Ama bu, daha nadir karşılaşılan bir duygudur.
  Hayattaki hangi durumlar çıplaklık rüyasına neden olur?
  Çok çeşitli durumlar olabilir. Giysi, adı üstünde dışarıya karşı giyindiğimiz birşeydir; vücudumuzu örter, içimizi göstermememizi sağlar. Üzerimizde hiç giysi olmazsa tamamen "açığa çıkarız", veya giysi bir yerimizi örtmüyorsa "açık vermiş" oluruz. Ve kendimizi "teşhir olmuş" hissederiz. Gündelik dilde kullandığımız bu "açığa çıkma" ,"açık verme" ve "teşhir olma" deyimlerini duygusal anlamda düşünmek gerekir.
  Örneğin, dışarıya karşı çok duygusuz, çok kontrollü görünen bir erkek, hayatında bir yerde ağlarsa, aslında duygusal yönden zayıflık gösterdiğini asıl duygularını "açığa çıkardığını" veya başkalarına karşı duygusal yönden "açık verdiğini" düşünebilir. Ve o gece bir çıplaklık rüyası görebilir.
  Ama rüyada şöyle enteresan bir şey de olabilir: o, çıplaklığından ötürü utanç halindeyken, çevredekiler gayet olağan davranışlar içinde olabilirler. Yukarıdaki rüya örneğinde insanların yanından doğal şekilde yürüyüp geçmesi gibi. Anlamı şudur: rüyayı gören, ağlamasından ötürü zayıflığını tüm çıplaklığıyla ortaya koymuş, o yönünü teşhir etmiş gibi hissetmekte, ama çevredekiler olaya böyle yaklaşmamaktadırlar.
  Dr. Psikolog Cengiz DEMİRSOY

Sayfayı Paylaş