Regl Sorunlari

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Siyah_Oje tarafından paylaşıldı.

 1. Siyah_Oje

  Siyah_Oje Pasif yorumcu

  Kayıt:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  10.898
  Konular:
  834
  Beğeniler:
  1.924
  Nereden:
  Zonguldak
          
  Kız çocuklarında ergenliğin ilk belirtisi regldir. Normal adet gören genç kız ortalama 16 yaşında organik açıdan cinsel gelişimini tamamlamış ve ergin insan haline gelmiştir.Pek çok kişi de adet günleri öncesi ve devamında aşırı sinirlilik hassasiyet,ve ağlama krizleri bile görülebilir.

  Genç kızlarda değil ama, yetişkin kız ve kadınlarda adetten birkaç gün önce dokular arasında su toplanması nedeni ile gerginlik(premenstruel tension) huzursuzluk olur.Regl ağrıları olarak tanınan ağrı karnın alt kısmında rahim kasılmalarına bağlı olarak meydana gelen hafif kasılmalardır.

  REGL SORUNLARI

  Regl döneminde sancı ve rahatsızlık çekenlerin büyük bölümünün ,doğal tedavilerden yararlandığı belirlenmiştir.Adet sorunları ,tedavide kişinin kendisi ve yaşam biçimi çok önemli olduğundan ,doğal terapilerin en etkili olduğu alanlardan biridir.Aerobik egzersizde vücudun adet sırasındaki etkili olan doğal ağrı kesici hormonlar salgılamasını sağlar.

  Vücutta yumurtalıklarda,rahimde değişiklikler yaratan ve cenin tutmayı sağlayan hormonlar üretilir.Endometriyum ,damarları ve diğer maddelerin büyümesi sonucu kalınlaşır.Son olarak yumurtalıklar ,bir sperm yoluyla oluşacak olası hamilelik için dölyatağı borusuna yumurta bırakırlar.Eğer yumurta döllenmez ise ,adet kanaması görülür ve bu sırada endometriyum daralır.

  Bu süreç genellikle 28 günde tamamlanır.Adet kanaması dört-altı gün sürer;bu süre iki güne inebilir ya da sekiz güne çıkabilir.Ağrılar iki üç gün ya da bir iki hafta önce başlayabilir.Birçok uzman ,adet sırasında ortaya çıkan ağrı ve rahatsızlıkların nedeninin hormonal düzensizlikler olduğuna inanmaktadır.

  Bu süreçte görülen belirtiler sinirsel ya da psikolojik pek çok nedeni olabilir ve bunlar kişiden kişiye ,yaşa ya da aylara bağlı olarak değişir.Bazı kadınlar adet sırasında hafif rahatsızlıklar yaşarken bazı kadınlar gerilim, huzursuzluk, sinirlilik, depresyon, bitkinlik, bayılma, şiddetli karın ağrısı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.Adet süresinde ortaya çıkan sorunların bazı nedenleri vardır .

  Bunlar hormonal dengesizlikler,su ve tuz eksikliği ,yetersiz beslenme ,spiral kullanmak,doğum kontrol hapları ve menopoza yakın dönemlerde adet düzensizleşebilir.Adet sorunlarını azaltmak için düzenli egzersiz yapılmalı,özellikle beslenme şekline dikkat etmeli ve doğal yiyecek ve içecekler tüketmeliyiz.

  REGL DÖNEMİ RAHATSIZLIKLARI

  *KRAMPLAR: Kramplar, uterusun ritmik bir şekilde kasılıp gevşemesidir. Bu durumda kasların rahatlamasını sağlamak için sıcaklık iyi gelir. Dolayısıyla, ılık bir duş almak veya karnınıza sıcak su torbası koymak olumlu sonuç verebilir.Kan akışı,krampları arttıran vücut kimyasallarını dışarıya attığı için;hareketli ve hızlı yürüyüş egzersizleri yaparak kan akışını yükseltebilirsiniz.Ağrı kesiciler fayda etmiyor ve kramplar her ay artıyorsa doktora görünün.

  *HASSAS GÖĞÜSLER: Dayanabilirseniz buz torbası koyarak acıyı azaltabilirsiniz. Ayrıca regl döneminiz başlamadan 1-2 gün önce, spor sutyeni gibi göğüsleri daha çok destekleyen sutyenler kullanarak, hassasiyeti engelleyebilirsiniz. Doktor kontrolünde kullanılan progesteron içeren kremlerde hassasiyeti giderir. Göğüslerinizi sıkıştırdığınızda iki göğüs ucundan sıvı geliyorsa endişelenmeyin;Ancak tek göğsünüzden geliyor ise ya da bir yumru mevcutsa mutlaka bir doktora görünün.

  REGL ÖNCESİ GERGİNLİĞİN NEDENLERİ

  Adet öncesi gerginlik yaşayan kişilerde yapılan araştırmalar,sıklıkla progesteron hormonu eksikliğine rastlandığı görülmüştür.Pek çok kadına bu problemi hafiflemek için B6 vitamini önerilmiştir.Adet öncesi gerginliğe neden olarak hormonal dengesizlik,temel yağ asitleri metabolizmasında bozukluk verilebilir.

  Adet Öncesi Gerginlik İçin Kullanılan Besin Ve Vitaminler

  1.Eşekotu yağı

  2.E vitamini

  3.C vitamini

  4.Çinko

  5.Selenyum

  6.B6 vitamini

  7.Magnezyum

  8.Kalsiyum

Sayfayı Paylaş