Osmanlı Dönemi Kağıt Ve Madeni Paraları

Konu, 'Türk Tarihi' kısmında Noyan tarafından paylaşıldı.

 1. Noyan

  Noyan Gold Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2010
  Mesajlar:
  20.410
  Konular:
  10.968
  Beğeniler:
  387
  Nereden:
  Ankara
          
  Hatıra Parası Nedir ?

  Bir önemli olay, yıldönümü veya kişi anısına basılan paradır. Antikçağ’dan beri basılan hatıra paraların madalyalarla ayrımını yapmak ancak 19. yüzyıldan sonra kolaylaşmıştır. Günümüzde üzerinde yazılı itibari (nominal) ve gerçek değeri farklı olan hatıra paralar devlet darphanelerinden isteyen herkes tarafından satın alınabilirse de, piyasada dolaşıma sürülmemektedir. Cumhuriyet döneminin ilk hatıra parası 27 Mayıs 1960 Devrimi’nin gümüş on lirasıdır. Bunu Darphane tarafından çıkarılan diğer hatıra paraları izlemiştir.

  Hatıra Para ve Koleksiyonculuk

  Hatıra Para Koleksiyonculuğu, çok eski çağlarda başlamış olup günümüzde de bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1970'den beri düzenli bir biçimde hatıra para ve madalyon üretimi yapmaktadır. Bu güne değin, ikiyüzyetmiş civarında, gümüş, altın ve bronz gibi metaller üzerine hatıra para ve madalyon basılmıştır.

  Hatıra paralar Darphane Mağazasından ve acentalardan temin edilebilir. Satışta bulunan tüm ürünler Darphane mağaza fiyatlarından temsilciliklerden satın alınabilir.

  Yabancı firmalar için basılan hatıra paralar; Türkiye satışlarının kontenjanlı olması nedeniyle, sadece üyelere satılmaktadır.

  Satış süreleri dolan veya (ve) maksimum üretim adetlerine ulaşılan hatıra paraları tedavülden kaldırılmakta, bundan sonra, koleksiyonerler arası oluşan piyasadan temin edilebilmektedir.

  Koleksiyonculuğa Yeni Başlayanlar İçin Öneriler


  Birden fazla ülkenin parasını biriktirmek çok masraf ve emek gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle başlangıçta yalnızca Cumhuriyet Dönemi Hatıra ve Tedavül Paralarından oluşan bir koleksiyon için işe başlanmalıdır. Zaman içinde istek duyulursa
  Osmanlı Dönemine geçilebilir.

  Hatıra para koleksiyonculuğuna yeni başlayanların; öncelikle Darphane'nin satışa çıkardığı tüm ürünleri almaları ve bundan sonra satışa sunulacakları düzenli takip etmeleri, daha sonra da geriye yönelik olarak eksiklerini piyasadan temin etmeleri yararlı olacaktır.

  Darohanenin ürettiği hatıra paralar ve hatıra madalyonlar muhafazalı plastik kapsüllerde satışa sunulmaktadır. Paraları el değmeden muhafaza etmeli, plastik kapsüllerden çıkarmamalıdır. Paraların iyi muhafazası satış durumunda, fiyatı önemli ölçüde etkilemektedir.

  Koleksiyon ürünlerinin zaman içinde değer kazandığı gözönünde bulundurularak satış için acele edilmemelidir.

  Mehmed Reşad 10 Kuruş


  < Resme gitmek için tıklayın >  Mehmed Reşad 20 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  II.Abdülhamid 20 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  II.Abdülhamid 100 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  II.Abdülhamid 250 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  Abdülaziz 5 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  Abdülaziz 20 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  Abdülaziz 100 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >  Abdülmecid 20 Kuruş

  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >

Sayfayı Paylaş