Makattan Kan gelmesi

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında ' Kadéh ' tarafından paylaşıldı.

 1. ' Kadéh '

  ' Kadéh ' ≈ VαмрίязLLα ≈ √

  Kayıt:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  10.866
  Konular:
  2.864
  Beğeniler:
  230
  Nereden:
  İstanbul
          
  Defekasyon esnasında veya bunun dışındaki zamanlarda anüsten yalnızca taze, parlak kan, gaita ile birlikte karışık olarak kan gelmesi veya kan pıhtıları gelmesine tıbbi dilde hematokezia veya rektal kanama denir.

  Kanamanın şiddeti, yani gelen kan miktarı çok değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla az miktarda ve kendiliğinden duran kanamalar oluşur. Pek çok hasta birkaç damla taze kan geldiğini veya tuvalet kağıdına az miktarda kan süründüğünü ifade ederler. Bazen de biraz daha fazla ama kendiliğinden duran kanama tariflenir. Bu tip hafif kanamalarda acil tanı ve tedavi koymak, acilen hastaneye yetişmek gibi bir gereklilik yoktur, muayene ve basit tetkikler sonrası tanı konup tedavi yapılır.

  Rektal kanama daha şiddetli de olabilir. Orta şiddette bir kanamada tekrarlayan daha çok miktarlarda taze veya pıhtılı kan gelebilir, bu kan gaita ile birlikte veya kendiliğinden gelebilir. Ağır kanamalarda ise hasta çok kan kaybedebilir. Orta veya ağır şiddetteki rektal kanamalarda, aşırı kan kaybına bağlı halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, bayılma hissi veya gerçekten bayılmalar oluşabilir; hastada tansiyon düşüklüğü oluşabilir. Nadiren hastayı şoka sokacak kadar şiddetli kanamalar oluşabilir. Orta veya ağır şiddetteki kanamalar hastaneye yatırılarak takip ve tedavi edilmelidir. Şoka girecek kadar şiddetli kanamalarda acilen hastaneye yatırılıp kan transfizyonları yapılması gereklidir.

  rektal kanamalarda kan nerelerden gelir

  Rektal kanamalar ağırlıklı olarak kalın barsak dediğimiz ve barsak sisteminin son kısımlarını oluşturan kolon, rektum ve anüs kısımlarından gelir. Kolon sindirilmekte olan gıdadaki sulu kısmı emen ve defekasyon yapıncaya kadar gaitayı depolayan barsak kısmıdır. Kolonun son 15 cm.’lik kısmı rektumdur, anüs ise dışarıya açılan son 1,5 -2 cm.’lik makat kısmıdır. Rektal kanamada gelen kanın rengi genellikle kanamanın oldu yere göre değişir. Anüse daha yakın kısımlarda olan kanamalarda taze, parlak kırmızı renkte kan gelir. Daha yukarı kısımlardan ise daha az parlak kan gelir. Kalın barsağın orta ve başlangıç kısımlarından gelen kan siyah, zift gibi ve kötü kokulu olabilir, buna melena denir. Bunun sebebi kanın barsaklarda daha uzun süre kalmasına bağlı olarak barsaktaki bakteriler tarafından parçalanarak siyah renkteki hematin denen maddenin oluşmasıdır. Melena kanın barsaklarda daha uzun süre durduğu mide ve ince barsak kaynaklı kanamalarda oluşur, bazen kalın barsağın başlangıç kısmı kanamalarında da melena oluşabilir.

  Nadiren mide duodenum, ince barsaklar veya kalın barsağın başlangıç kısmından aşırı kanama oluşursa , bunlar hızla aşağıya ineceği için bakterilerce parçalanmadan dışarıya kırmızı renkte taze kan şeklinde de çıkabilir.

  Bazı zamanlarda da barsakların herhangi bir yerinden çok az kanama oluşur, rektal kanama gözle görülmeyebilir. Örneğin kolon polip veya kanserlerinde çok az kanama olup bu gaita ile karıştığı için gözle görülemez ancak gaitada gizli kan tetkiki yapan testlerle tesbit edilebilir. Bu şekilde olan gizli kanamalar azar azar ama devamlı kan kaybı yaptığı için anemi dediğimiz kansızlık halinin oluşmasına yol açabilirler.

  Çok hassas bir bölge olan makattan kan gelmesi durumu çoğu insanın başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Bilindiği gibi makattan kan gelmesi bazı durumlarda bazı kötü niyetli hastalıkların habercisi olabilir bu durum eğer devamlı tekrar eden bir durumsa mutlaka bir uzman hekime danışmanızda fayda vardır. Dışkılama sırasında eğer bağırsaklarınızı çok fazla zorlarsanız veya yediğiniz yiyeceklere çok fazla dikkat etmezseniz bazı durumlarda makattan kan gelebilir buda sizin bağırsaklarınızdaki bazı damarları çatlatmanızdan dolayı kaynaklanabilir fakat durum her zaman böyle olmayabilir eğer bu durum sürekli tekrar eden bir durum ise bu bazı hastalıkların göstergesi de olabilir.

  Bu duruma sebebiyet verecek hastalıkları açıklarsak eğer;

  * Kolon kanseri hastalığı
  * Hemoroid (Basur)
  * Makat ağzında oluşmuş çatlaklar
  * Bağırsak sarkması hastalığı
  * Dışkı kaçırma hastalığı
  * Kaşıntılı makat hastalığı
  * Cinsel yollarla bulaşan bazı hastalıklar

  Yukarıda sayılan hastalıklar dışkılama sırasında makattan kan gelmesine sebebiyet veren hastalıklar arasında ilk akla gelenlerdir eğer bu durum sizde devamlı tekrar ediyorsa mutlaka tanı için uzman bir hekime görünmeli ve hastalığınızın ne olduğunu öğrenip buna göre bir tedavi sürecine tabi olmalısınız.

  Tanı olarak birbirine çok benzer olan bu hastalıklar için hastaların mutlaka doktorların gözetiminde bir tedavi sürecine girmesi gerekmektedir kendi başınıza yada çevreden danışarak eczaneye gidip ilaç almanız tedavi olmanızı sağlamaz aksine tedavinizi geriletecektir bu tarz bir rahatsızlığınız varsa mutlaka uzman bir hekim gözetiminde tedaviye başlamanız sizin için en doğrusu olacaktır. Unutmayın ki her hastalığın tedavisi erken tanı ile çok yüksek oranda mümkündür bu yüzden kendi kafanıza göre ilaç yada tedavi süreçleri uygulamanız sizin için zararlı bir süreç olacak ve hastalığınızın daha da ilerlemesine sebebiyet verecektir.


  alıntı

Sayfayı Paylaş