Laboratuar SonuÇlari İnternetten UlaŞtiriliyor

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Majeure tarafından paylaşıldı.

 1. Majeure

  Majeure Pasif yorumcu

  Kayıt:
  24 Ekim 2006
  Mesajlar:
  29.242
  Konular:
  4.854
  Beğeniler:
  2.737
  Nereden:
  İstanbul
          
  LABORATUAR SONUÇLARI İNTERNETTEN ULAŞTIRILIYOR

  Eğitim ve Araştırma Hastaneleriyle Devlet Hastanelerinin İzmir’in merkezinde olması nedeniyle vatandaşların sağlık hizmeti almakta zorlanması üzerine çevre ilçelerde semt poliklinikleri oluşturularak vatandaşların buralarda tedavi olması için imkanlar oluşturuldu.

  Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi de bunlardan bir tanesi. Merkezde kalması nedeniyle hasta yoğunluğu yaşayan hastaneye, Gaziemir ve Balçova’da 2 Semt Polikliniği oluşturularak sorun çözülmeye çalışılıyor.

  Gaziemir Nazmiye Esen Semt Polikliniği’nin hizmetlerini Sağlık Dergisi Muhabirine anlatan Alsancak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Eray Aybar, metropole giden hasta akışını durdurmak için bu polikliniklerin büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Sürekli gelişmekte olan Gaziemir’de böyle bir polikliniğin olması halka büyük kolaylık sağlıyor. Kilometrelerce yol kat edip merkezdeki hastanelere gitmek zorunda kalmıyorlar. Merkezdeki SSK’dan devralınan poliklinikte hizmet veriyorduk. Haziran 2007 de hayırsever Nazmiye Esen’in yaptırdığı Gaziemir Meydanı’nın arkasındaki yeni yere taşındık” dedi. Sağlık Yayıncılık

  Günde 400 hastaya balkıyor

  Poliklinikte günde yaklaşık 400 hastaya bakıldığını ifade eden Aybar, Çocuk, İntaniye, Göz, Kulak Burun Boğaz, Cildiye, Psikiyatri, Üroloji ve Kadın Doğum Servisleri’nde 8 dokor, 7 hemşire, 4 bilgisayar görevlisi, 1 memur, 2 temizlik elemanı ve 2 laoborant ile hizmet verdiklerini söyledi.

  Poliklinikteki ileri tetkik laboratuar hizmetlerinin Alsancak Devlet Hastanesi’ndeki laboratuarlarda gerçekleştirildiğini ifade eden Dr. Aybar, şu bilgiyi verdi: “Hergün saat 11.00’de ring aracı geliyor. Kanları alıyor hastaneye götürüyor. Tetkikler yapıldıktan sonra sonuçlar aynı gün öğleden sonra internet aracılığıyla poliklinik doktorlarını gönderiliyor. Doktorlar da tetkikleri aldıktan sonra gerekli tedavi çalışmasını yapıyor.”

  Eray Aybar, 2008 yılında Semt Polikliniğinde rontgen ve ultrasonugrafi hizmeti vermeye başlayaklarını belirterek, gerekli cihazların alınması için girişimlerin başlatıldığını dile getirdi.

  Gaziemir Semt Polikliniği binasının Kaymakamlık ile hayırsever Nazmiye Esen arasında imzalanan protokol çerçevesinde inşa edildiğini belirten Aybar, 4 katlı olan binanın ilk 2 katında poliklinik hizmetleri verildiğini, 3 katında Gaziemir Sağlık Grup Başkanlığı, son katında ise Toplum Sağlığı Merkezi’nin bulunduğunu söyledi.

  Polikliniğe Haziran 2007 de taşındıklarını belirten Eray Aybar, yeni yerin merkezden biraz uzak olması nedeniyle ulaşım sıkıntısı çekildiğini ifade ederek, “Gaziemir ile birlikte Balçova ilçesinde de Alsancak Devlet Hastanesi’nin Semt Polikliniği var. Bu hastaneler Alsancak’a olan hasta akışını engelleyerek yoğunluğu azaltıyor. Yeni yer merkeze biraz uzak olduğu için ulaşımda sıkıntı yaşanıyor. Önceki poliklinik merkezde idi. Daha kalabalık oluyordu. Burası hem yeni, hem de biraz uzak olunca vatandaşın alışması zaman alıyor. Buraya gelmekte zorlanıyorlar. Ama eski yoğunluğuna kavuşacağına inanıyoruz. Gaziemir’de bir devlet hastanesi yok. 3 tane Özel Tıp Merkezi var. Semt Polikliniğimiz burada büyük bir boşluğu dolduruyor” dedi.

Sayfayı Paylaş