Kulak kaşıntısı deyip geçmeyin

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında violet tarafından paylaşıldı.

 1. violet

  violet Hoşgeldin Meleğim..

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  142.398
  Konular:
  48.970
  Beğeniler:
  11.011
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  < Resme gitmek için tıklayın >
  Kulak kaşıntısı birçoğumuzu rahatsız eden tatsız bir durum. Özellikle yaz aylarında sıcağın da etkisi ile aşırı terleme ve sonuçta kaşıntı hissinde bir artış olmakta.

  Dış kulak yolu oldukça hassas bir yapıya sahip, bir de kaşıyarak tahriş edip üzerine de havuza, denize girersek ciddi bir dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlamış oluruz. Birçok hastamın doktor bey ne olur kurtar beni şu kulak kaşıntısından diyerek çaresizlik içinde geldiğini hatırlıyorum. Gerçekten de bu durum sosyal ilişkiler açısından da son derece tatsız bir görüntüye yol açmakta. Üstelik önceleri tatlı tatlı kaşınıyor diye ifade edilen his, ilerleyen zaman içinde kulağım ağrıyora dönüşmekte ve hatta kulaktan iltihaplı akıntı, işitme azlığı gibi s o n u ç l a r ı olabilmekte. Kulağımızın kendini savunması için ürettiği serümen( kulak kiri) pamuklu çubuklarla sık ve şiddetli bir şekilde temizlenirse dış kulak yolunda normal dışı bir kuruluk ve bu tip yabancı cisimlerin teması nedeniyle kaşıntı hissi artabilir. Kulak kaşıntısının en sık nedenlerinden biri de alerjik bünyedir. Vücudunun başka bir yerinde egzema, mantar gibi hastalıkları olan, gıdalara ya da başka bir maddeye karşı alerjisi olan kişilerde kulak kaşıntısı sık görülür.
  MANTAR ENFEKSİYONU OLUŞUR
  Dış kulak yolu yapı olarak düz değildir. Kulak zarına kadar olan mesafe bir dirsek yapar ve böylece kulak içerisine yerleşmiş bir mantar enfeksiyonu, yabancı cisim parçacıkları, su ile şişmiş ve kulak temizleme pamuklarıyla iç tarafa itilmiş kirler müdehale edilmeden kolay kolay çıkmaz. Özellikle mantar enfeksiyonları son derece inatçı ve bulaşması da bir o kadar kolaydır. Gerekli önlemlerin alınmadığı kalabalık havuzlardan dış kulak yoluna mantar enfeksiyonu yerleşebilir. Dış kulak yolunda yerleşmiş olan mantar tedavisi oldukça zahmetlidir. Kaşıntıyla mücadele ve uzun süreli pansuman gerektirebilir. Dış kulak yolunu kuru tutmak gerekir.

Sayfayı Paylaş