KilYos Nasl Gidilir Ne Yenir Nerde Kalnr

Konu, 'Şehir Rehberi' kısmında MeDoGaN tarafından paylaşıldı.

 1. MeDoGaN

  MeDoGaN Jevko

  Kayıt:
  25 Ekim 2006
  Mesajlar:
  8.598
  Konular:
  1.214
  Beğeniler:
  1.048
  Nereden:
  Çanakkale
          


  GEZİYORUM
  Kum, Deniz, Güneş üçgeninde bir cennet. Kilyos
  İki farklı atmosferde güneş, kum, deniz üçgenini sunan Kilyos, İstanbul'da oturanlar için Boğaza gitmek kadar yakın ve güzel, varılan hedef daha da güzel...

  < Resme gitmek için tıklayın >


  İstanbul kent merkezi Taksim'e 35 km uzaklıkta, göz alabildiğince uzanan şifalı kumsala, temiz denize, temiz havaya 45 dakikalık bir yolculuk yapıyor, Kilyos'a ulaşıyoruz. Kent'e çok yakın, fakat çok farklı iki atmosfer yaşanan Karadeniz sahilinin incisi Kilyos İstanbul'da yaşayanların olduğu kadar dünyanın her yerinden gelen turistlere, huzur arayanlara, kendini güvende hissetmek, çılgınca eğlenmek, konser organizasyonlarını, çeşitli etkinlikleri takip etmek, kır lokantalarında piknik yapmak, isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Hepsi bir yana, sahile vuran dalgalarla açığa yayılan deniz ve iyot kokusu, orman içi, göllere at gezileri yapma imkânı, yazlık villa alma hayalleri, balık, et, tavuk ızgara lezzetleri ve daha ne sürprizler barındıran Kilyos sahili, tüm randevu sahiplerinin buluştuğu yer sayılıyor. Amacınıza göre hareket ediyor günün veya akşamın istediğiniz saatinde Kilyos'da oluyorsunuz. Hafta sonu piknikçileri sabahın erken saatlerinde ailece yola düşüp plajın veya piknik alanlarının, kır lokantalarının en güzel yerinde yer kapmanın telaşı içindeler. Kilyos plajı gün boyu binlerce misafiri ağırlayacak kapasitesiyle herkese kucak açarken, engin kumsalın bir başka bölümünde yer alan beach clup akşam saatlerinde bile ziyaretçi akınına uğruyor. Kum kürüne müsait şifalı kumsala, vücudu kavurmayan, duş yapmaya bile gerek bırakmayan az tuzlu lacivert denize, gözlerin dinlenmesine neden olan ufuk hattına daha sonra tekrar dönmek üzere Kilyos'u gezmeye başlıyoruz.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Kilyos'a gitmek için ya Sarıyer üzerinden, ya da Maslak istikametinde Bahçeköy geçişiyle ulaşabiliyoruz. Yolun tamamı asfalt. Maslak yolu daha serin, orman içi olması sebebiyle manzaralı, daha sakin, (Pazar hariç, Bahçeköy geçişi hariç) daha az trafikli oluşuyla tercih ediliyor. Rampa aşağı Kilyos yaklaşımı Zekeriya Köy geçişinde yer alan villalar, siteler, çiftlik evleri kentin nerelere kadar genişlediği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Yolun sağında ve solunda yer alan kır lokantalarının çokluğu yöreye ilgi gösterenlerin sayısının bir başka göstergesi sayılıyor. Lüks villalar geçiliyor Kilyos merkezine giriliyor. Baca gibi uzun, çevresini sarmaşıkların sarıp sarmaladığı tarihi su terazisini solumuzda bırakıp, bir başka tarihi yapıya Kilyos Kalesine çıkıyoruz. Kale aslında sivil ziyaretçilere kapalı, askeri bölge subay gazinosu sahası içinde yer alıyor. Siz saygıdeğer sihirli tur ziyaretçilerine kaleyi göstermeyi arzu ettiğim için görevlilere rica ediyorum. Turizm'in gelişmesine, yöre tanıtımlarına her zaman önderlik yapmış, çevreye, milli değerlere sahip çıkmasını bilen ve koruyan yetkililer nezaretinde kaleyi görmek için içeri alınıyorum.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Kilyos Kalesi
  Kalenin yapım tarihi bilinmiyor, Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Ortasında bir sarnıç bulunuyor. Yağmur yağdığı zaman sarnıçların dolması için su toplayacak bir sistem kurulmuş. Hicri 1197-1241 tarihinde Bahçeköy'e kadar tüm sarnıçlar bu dönemde imar ve restorasyon görmüş. Taş yapımı kalenin temizliği ile dikkat çeken kemerli, korunaklı muhafız bölümleri aynen korunmuş. II. Dünya savasında Boğazların korunması amacıyla Almanlar tarafından verilmiş 19.yy Krupp Kamalı çelik top kalenin burçlarında ki yerinden Karadeniz'i seyrederken, kale içinde 8 ayrı top sergileniyor. Kale kapısı üzerinde Sultan II. Mahmut tuğrası, her iki yanında iki savaş topu, karşısında kalenin ele geçirilişi şerefine o dönem dikilip günümüze ulaşan anıt çınar ağacı bulunuyor. 26 metre yüksekliğinde, 5,4 metre gövde çevresine sahip çınarın dikim tarihini gösteren tabelada 1460 yılı belirtiliyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >


  Kilyos Çarşısı
  Kale kapısından ayrılıp birkaç adım eski köy evlerini geride bırakıp yürüdüğümüz zaman tüm Kilyos manzarasına hâkim tepede konaklama tesislerinin kümelendiğini görüyoruz. Deniz tarafından çıkılan merdivenlerle veya araç yolu ile gelinen oteller tepesi, panoramik manzaraları ile hayranlık uyandırıyor. 50 adım da çarşının başındayız.
  Deniz yatakları, can yelekleri, mayoların denizle, piknikle ilgili tüm gerek simlerin karşılandığı dükkânlar, emlak ofisleri, butikler, ayaküstü veya oturmalı lokantalar, her şeyin gözler önünde cereyan ettiği, midye tava, çöp şiş, balık, tavuk, sucuk gibi iştah açıcı kokulara ve görsel lezzetlere sahip renkli çarşı, bir aşağı bir yukarı dolaşılıyor. Plaj kıyafeti ile gezenler, bisiklete, yeni moda motosikletlere binenlerle çarşı Güney sahillerini aratmıyor. Jandarma bölgesi sınırları içinde kalan bölgede tüm kalabalığa rağmen huzur kaçıracak olaya da rastlanmıyor. Boydan boya uzanan çarşı bitiminde koyu gölgeli, araç parklı çay bahçesi solda. İskele, kayıkhane, lokantalar sağda kalmak üzere iniyoruz. Yokuşun bitiminde önce plaja araçla gelenlere otopark, bitişiğinde Kilyos plajı yer alıyor. Tırmata Turistik Tesisleri adı altında hizmet veren (Eski Turban Otel) plaj sahasına kişi başına giriş 7,5 YTL. Cankurtaran, güvenlik, doktorlu sağlık, temizlik hizmeti verilen plajda duş+wc+ kabinler kullanılabiliyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >


  Özel kabin kiralamak isteyenler kabin için 20 YTL ödüyorlar. Plaj sahası içinde restoran, bar, büfe yer alıyor. Plaj 08.00 den 18.00 arası konuk alıyor akşam anonsu sonrası plajı terk ediş saati 20.00'yi buluyor. Şezlong ve semsiye için 7 YTL ödeniyor.
  Kilyos sahili devamında rüzgârsız tepelere sahip bölümün arkasında, 20 YTL çadır yeri kirası ödenerek kalınan kamp ve karavan sahası, kum kürü yapmaya elverişli, Tatlısu Kamping yer alıyor.

  Kilyos Solar Beach
  Kilyos plajının tam ortasında göze çarpan tesis İstanbul da gerçekleşen büyük organizasyonlara, dev konserlere ev sahipliği yapan Solar Beach.
  Gençlerin olduğu kadar, beyaz yakalılar olarak tanımlanan iş adamlarının, onların çalışma saatlerinde kendi başlarına gelen eşlerinin, ailelerin, iş yoğunluğundan uzun tatiller yerine yakın yerlere kaçış yapanların, trendleri, yenilikleri takip etmek isteyenlerin, araç ve motosiklet sahiplerinin ilgi gösterdikleri eğlence performans yeri.
  30 bin metre karelik alanda hizmet veren solar Beach, Türkiye'nin en büyük özel plajı ve acık hava gösteri merkezi olma özelliğini taşıyor.
  Rock İstanbul, Pink, Gipsy Kings, Ömer Faruk Tekbilek konserleri gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği performans merkezi, gece gündüz aktiviteleri ile İstanbulluların buluşma noktası oluyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Ne var Ne yok
  500 metre özel plaj, 9 adet güneşlenme terası, 400 kişilik şezlong, minder, sürekli sağlık merkezi, hafta sonu sürekli bekleyen ambulans, güvenlik hizmeti sunuluyor. Konuklara 40 metrelik plaj barı, 6 adet bar ünitesi, 250 kişilik ana restoran, barbekü restoran, 4 yiyecek noktası, 30 adet duş ve soyunma kabini, konserlerdeki kalabalıklara göre hazırlanmış 80 adet wc ünitesini, 1500 araçlık özel oto park, hizmet veriyor. Eğlence, müzik, dansın bir arada yaşandığı Solar Beach'de jet ski, banana, surf, su kayağı, dalış kursu, trambolin, su sporları, sahalardan kumlara plaj sporları, doğa aktiviteleri yapılabiliyor. Arzu edenler dalış veya motosiklet kursu alabiliyor veya mayo, havlu, gazete, dergi, takı, zücaciye dükkânlarından alış veriş edip animasyonlarla vakit geçirebiliyorlar. Eğer hava sıcaksa Cumartesi Pazar günleri saat 15.00 den sonra gelenlere yer bulunmaz oluyor, hatta içeri giremeyip geri sdönmek zorunda kalanlara rastlanıyor.
  Giriş ücreti olarak tek kişi hafta içi 15 YTL, hafta sonu 25 YTL ödenirken, öğrencilerden fiks 15 YTL alınıyor, plaj gün batımına dek kullanılıyor. Konuklar gün boyu kumsalda ki şezlonglara veya güneşlenme teraslarına rahat edecekleri şekilde uzanıyor, güneşlenip, denize giriyor, acıktıkça, büfelerden, sucuklu, dönerli sandviçlerle veya makarnalı çeşitlerle iştahlarını bastırıyorlar. Portakal renkli gömlekli güvenlik görevlileri Solar Beach sahasında huzur kaçıracak hiçbir şeye olanak vermiyorlar.

  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >


  Çok önemli dip not
  Deniz temiz, atık yok, kum plaj billur gibi parlak, kum kürüne faydalı. Kum deniz içinde de metrelerce devam ediyor.
  Fakat dalgalı havalarda Karadeniz asla güven vermiyor. Dalgalar deniz dibine kum yığıyor, bir süre sonra dip dalgalar getirdiği kumları geri götürüyor. Sığ seviyelerdeki tepelerin arkasında kuyu tabir edilen çukurlar, setler oluşuyor. Adım attığınızda yere basamıyorsunuz. Bu yüzden dalgalı havalarda açılmak tehlikeli ve rizikolu sayılıyor. Fırtınalı havalarda deniz yükseliyor kıyı şeridi değişime uğruyor, dalgalar aldığını açığa çekiyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >
  betül1017 ve annem bunu beğendi.
 2. annem

  annem Yeni yorumcu

  Kayıt:
  9 Ocak 2007
  Mesajlar:
  429
  Konular:
  3
  Beğeniler:
  7
  Nereden:
  İstanbul
  güzel tatil yerlerinden biri
  her taraf cennet gibi ama bizim gidip görme şansımız olmuyo :(
  tşk
 3. cezarapstar

  cezarapstar Pasif yorumcu

  Kayıt:
  7 Eylül 2006
  Mesajlar:
  12.562
  Konular:
  4.232
  Beğeniler:
  1.939
  Nereden:
  Ordu
  güzel emeğine sağlık
 4. betül1017

  betül1017 Yeni yorumcu

  Kayıt:
  5 Mart 2007
  Mesajlar:
  303
  Konular:
  8
  Beğeniler:
  3
  Nereden:
  Balıkesir
  paylaşım için teşekkürler...
 5. salimaydin7

  salimaydin7 Pasif yorumcu

  Kayıt:
  23 Ekim 2006
  Mesajlar:
  5.982
  Konular:
  251
  Beğeniler:
  554
  Nereden:
  Çanakkale
  emeğine sağlık

Sayfayı Paylaş