Izmirde Intramedüller çivileme Kursu

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Majeure tarafından paylaşıldı.

 1. Majeure

  Majeure Pasif yorumcu

  Kayıt:
  24 Ekim 2006
  Mesajlar:
  29.242
  Konular:
  4.854
  Beğeniler:
  2.737
  Nereden:
  İstanbul
          
  İZMİR’DE İNTRAMEDÜLLER ÇİVİLEME KURSU

  Çeşme’de düzenlenen kursta, kırık tedavilerinde intramedüller çivileme tedavisindeki yeni gelişmeler anlatılırken, 24 ayrı çivi uygulaması anlatıldı.

  Türk Ortopedi Travma Birliği Ortopedi Travma Şubesi tarafından organize edilen 1. İntramedülleri Çivileme Kursu, 17-20 Ocak tarihleri arasında İzmir Çeşme Shereton Oteli’nde gerçekleştirildi. Koro Ortopedi’nin katkı koyduğu Kursa Türkiye’nin bir çok ilindeki hastanelerden 120’yi aşkın ortopedi hekimi katıldı.

  Kursun Düzenleme Kurulu Başkanlığını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Altuğlu, Yardımcılığını Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güvenir Okçu ve Sekreterliğini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Opr. Dr. Nadir Özkayın yaptı.

  Çivileme Kursu’nun açılışında konuşan Prof. Dr. Kemal Altuğlu, amaçlarını şöyle anlattı: “İntramedüller Çivileme, ortopedi tedavisinde kullanılan en yaygın modeldir. Güncel kırık tedavisinde, kol ve bacakların tedavisinde en modern yöntem budur. İntramedüller Çivileme deme, kemiğin ilik bulunan kısmına belirli boy ve çapta titanyum çivilerinin yerleştirilerek kırıkların kaynatılmasıdır. Bu tedavi yöntemi, teknolojiden son derece olumlu etkileniyor. Her geçen yıl modern çiviler üretiliyor. Türkiye’deki bu işle uğraşan meslektaşlarımızın bu yeni çıkan çivileri, tedavi metodlarını öğrenmesi açısından, bunları plastik kemikler üzerinde uygulayabilmeleri açısından böyle bir kursu düzenledik. Bu konuda, ortopedide Türkiye’de bir eksiklik olduğunu gördük. Yani amacımız, meslektaşlarımızın meslek için eğitimine katkı koymaktı.”

  Türkiye’nin çeşitli hastanelerinden ortopedi hekimlerimiz kursumuza katıldı. Başta İzmir olmak üzere, İstanbul, Ankara, Antalya, Gaziantep, Adana, Manisa, Bursa, Diyarbakır, Samsun, Edirne, Malatya ve diğer illerden olmak üzere toplam 120 hekimimiz katıldı. Kongre Başkanımız Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Kemal Aktuğlu. Sekreterimiz Opr. Dr. Nadir Özkayın, Türk Ortopedi Travma Birliği’nin alt derneği olan Ortopedi Travma Şubesi’nin de desteği var.

  24 ayrı çivi tanıtıldı

  Doç. Dr. Güvenir Okçu, kursla ilgili olarak Sağlık Dergisi Muhabirine şu bilgileri verdi: “Kırık tedavisinde kırık bölgeyi hiç açmadan röntgen makinelerinin altında bu çivilerin nasıl çivilenebileceği konuları son gelişmeler ışığında anlatıldı. Artık, güncel, modern kırık tedavisinde kemiğin kırılan bölgesi hiç açılmadan kırık tedavisi yapılabilmekte. Bunu sağlayan işte bu sistemler. Bu kursumuzda 24 ayrı çivi tanıtıldı. Değişik kemiklerde kullanılacak olan. Yani kolda, kalçada, bacakta kullanılacak olan. Bu çivilerin tamamı, kırık bölgesi açılmadan kemiğe çok küçük deliklerden yerleştirilme özelliğini taşımaktadırlar. Güncel modern tedavi, artık kırık bölgesinin açılmamsını gerektiriyor. Bu kursun da hedefi bu.”

  Katılan 122 kursiyerin her birisinin ellerine yeni geliştirilmiş çivileri alarak plastik kemiğe uygulama imkanı sağladıklarını ifade eden Okçu, “Sadece teorik dersimiz yok. Hem teorik, hem de uygulama derslerimiz var. Bir kırığın nasıl tedavi edileceğini teorik olarak anlattıktan sonra, aşağıya inip uygulamalı olarak eline tüm alet edavatı alıp, uygulama setlerinin hepsini alıp plastik kemiğe bunları uygulama şansına sahip. Bizzat yaparak öğreniyorlar. Her kursiyer kemiğe dokunuyor. Üzerine uygulama yapıyor. Pratik uygulamanın çok yoğun yapıldığı bir kurs. Kursun son gününü sadece pratik uygulamalara ayırdık. İkinci günü yarım gün uygulama vardı. Üç günde yaklaşık 20 saat uygulama dersi gördüler. Bugüne kadar hiçbir kursta bu kadar uzun bir uygulama yapılmadı” diye konuştu.

  Her yıl tekrarlanması planlanıyor

  Düzenleme komitesi olarak, intramedüller Çivileme Kursunu, geleneksel hale getirmeyi planladıklarını ifade eden Doç. Dr. Güvenir Okçu, her yıl Ocak ayında bu kursu tekrarlamanın yeni gelişmelerin takibi açısından büyük faydaları olacağını dile getirerek, “Bu kursun ikincisi, 2009 yılının Ocak ayının 2. yada 3. haftasında yapılacak. 2009’daki kursumuza yabancı konuklar da davet etmeyi planlıyoruz” dedi.

  27 tane konuşmacımız var.

  İnramedüller Çivilerin Türkiye’de üretilen modelleri olduğunu ve bu altyapının Türkiye’de bulunduğunu ifade eden Okçu, şöyle konuştu: “Yurt dışından ithal edilen modelleri de var. Türkiye’deki teknoloji, bu çivileri üretme alt yapısına sahip. Bu konuda bizim yerli sanayimizin çok büyük bir eksiği yok. Sadece no hov dediğimiz teknolojiyi geliştirip biraz ufak tefek modifikasyonlar yaparlarsa arada hiçbir fark kalmayacak. Ama, yerli sanayimizin bu bilgi birikimi ve alt yapısı mevcuttur. Ben 17 yıldır bu işin içindeyim. 1990 yılında başladım ortopedi ve travmotolojiye. Başladığım yıldan beri, hatta daha önceden beri yerli çiviler uygulanıyor.”

  Kurs 3 gün sürdü

  İntramedüller Çivileme Kursu, teorik ve uygulamalı derslerden oluşmak üzere üç gün sürdü. Kurs boyunca, 24 değişik ameliyat modeli, plastik kemikler üzerinde uygulandı. 27 ayrı konu üzerinde sözlü sunum yapıldı. Bu sunumların 6’sı konularında uzman Alman, Belçika, Yunaninstan ve Macaristan’dan gelen hekimler tarafından yapıldı. Kurs uygulamalarında 38 eğitici görev aldı.

  Firmalar intramedüller çivilerini tanıttılar

  Çivileme Kursu kapsamında, bu alanda faaliyet gösteren firmalar da hem stant açtılar. Hem de uygulama derslerinde intramedüller çivilerini tanıtma fırsatı buldular. Yapılan Wrok Shoplar kapsamında, Koro Ortopedi, Fiksmed, Plato Grup, Ege Grup, İlerimed, Tıpmed, Orthofix, Ortopro, Famet Ltd. firmaları uygulama derslerinde, Ürün Müdürleri vasıtasıyla uygulamalı ürün tanıtımlarını gerçekleştirdiler.

  Söz konusu kursda ürünlerini tanıtan Koro Ortopedi kaliteli ve pratik kullanıma yönelik ürünleri ile dikkat çekti. Kursa katılan Koro Ortopedi Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Gülmüş firmalarının çalışmaları hakkında muhabirimiz Abdullah Yıldız’a konuştu.

  Koro Ortopedi kimdir? Kısaca bahseder misiniz?

  Koro Ortopedi, 1988 yılından den beri faaliyet gösteren ve sağlık hizmetleri üreten bir firma olan Koro İlaç ve Sağlık Ürünleri bünyesinde, Nisan 2007 itibarı ile yeni bir iş dalı olarak Ortopedi ve Beyin Cerrahisi sektöründe de faaliyette bulunmak amacı ile kurulmuştur.

  Koro Ortopedi, 1. İntramedüler Çivileme kursuna nasıl bir katkıda bulunmuştur?

  Koro Ortopedi Gurubu olarak,ilki gerçekleştirilen I.İntramedüler çivileme kursuna önemli bir katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz. Workshoplarımızda gerçek ameliyat sırasında kullanılan çivilerimizin, teknik kullanımı ile ilgili kursiyerlerimizin yapay kemikler üzerinde pratik yapmalarını sağladık. Karşılaşılabilecek komplikasyonlara karşı, çivilerin doğru teknik ve kullanımı ile ilgili, Almanya’dan gelen uzmanımızla beraber iki gün boyunca etkin bir eğitim gerçekleştirdik.

  Koro Ortopedinin distribütör olduğu firmalar hangileridir?

  Koro İlaç ve Sağlık Ürünleri, yola AAP/Almanya firmasının İmplant ve Biyomateryal ürünlerinin distribütörlüğünü alarak çıkmıştır ve daha sonra Spineway/Fransa ile IO/Almanya firmalarının distribütörlüklerini eklemiştir.

  Koro Ortopedi hangi ürün kategorilerinde hizmet vermektedir?

  Ortopedi ürün yelpazemizi oluşturan başlıca kalemler Travma (AAP), Artroplasti (AAP, IO), Vertebra sistemi (Spineway), Biyomateryal (AAP).

  Koro Ortopedinin sektöre getirdiği yenilikler nelerdir?

  Koro Ortopedi, öncelikle kaliteli ve kesintisiz hizmet ile beraber anılmak isteyen bir şirkettir. Bu şartları yerine getirmek için tecrübeli ekibi 7/24 hizmet vermektedir. Şu anda beraber çalıştığımız bayilere yeni bayiler ekleyerek ürünlerimizi ve hizmetimizi yurt çapına yaymak istiyoruz.

Sayfayı Paylaş