İslam'ın 5 şartı ve anlamları

Konu, 'Din ve İslamiyet' kısmında berqq tarafından paylaşıldı.

 1. berqq

  berqq Pasif yorumcu

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  3.379
  Konular:
  264
  Beğeniler:
  239
  Nereden:
  Eskişehir
          
  İslam'ın Beş Şart

  İslam

  İslam Tarihi
  İnanç Esasları
  Allah'ın Birliği - Tevhid
  Melekler • Kitaplar
  Peygamberler • Ahiret
  Kaza ve Kader
  Temel İbadetler
  İnancın Açıklanması
  Namaz • Oruç
  Hac • Zekât
  Önemli Kişiler
  Muhammed

  Ali • Ebu Bekir
  Sahabeler
  Ehli Beyt
  İslam peygamberleri
  Kutsal Metinler
  Kur'an • Hadis • Şeriat
  İslam hukuku • Teoloji
  Muhammed'in Hayatı
  Mekanlar • İslam felsefesi
  İslam'daki mezhepler
  Siyasi mezhepler
  İtikadi mezhepler
  Fıkhi mezhepler • Sufizm
  Toplum
  İslam takvimi
  Cihad • Bayramlar
  Mübarek Geceler
  İslam Portalı

  İslam dininde büyük önem arz eden bir itikadi dört ameli (ibadet) bütüne verilen isimdir. Kişinin bu şartlara uymaması halinde gerçekten Müslüman olmadığı düşünülmüştür.

  Bu şartlar sırasıyla: Şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, oruç tutmak ve hacca gitmektir. Şehadet etmek dışındaki şartlar itikadi yani dininin inanç esaslarına dair olmayıp, ameli yani davranışsal, ibadetsel şartlardır. Çoğu İslam alimi dini inanç esaslarına dair kurallar benimsendiğinde kişinin Müslüman kabul edileceğini, davranışsal ve ibadetsel yönlerin en azından inanan olmak açısından bağlayıcı olmadığını öne sürmüşlerdir. Bazı İslam alimleri ise, imanın yani inancın ancak davranış ve ibadetlerle tamam olacağını bu nedenle şehadet getirip Müslüman olduğunu iddia eden kişinin ibadetlerini yerine getirmemesi halinde Müslüman kabul edilemeyeceğini ileri sürmüşlerdir. Bu tartışma hakkında daha detaylı bilgi için İslam'da iman maddesine bakınız.

  Şehadet Etmek

  Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in O'nun resulü olduğuna şehadet etmek. Bu şehadet İslam'ın anahtarı ve üzerinde kurulduğu temel olan tevhidin sözlü beyanıdır; tevhide tanıklık etmek olarak tanımlanabilir.

  “La İlahe İllalah”ın manası şudur: bir tek Allah'tan başka gerçekten ibadete layık hiçbir ilah yoktur. O, hak ilahtır. O'ndan başka bütün ilahlar batıldır.

  “İlah”ın manası ise kendisine ibadet edilen demektir.

  Muhammed'in Resulullah (Allah'ın Resulü) olduğuna şehadet etmek ise; getirdiği haberleri tasdik etmek, emrettiği şeyi yapmak, yasakladığı şeyden kaçınmak, kısacası onun Allah tarafından gönderilmiş bir resul yani kitaplı peygamber olduğunu kabul etmektir. İslam'da Allah'a onun şeriat kıldığı dışında hiçbir şekilde ibadet edilmez.

  Namaz Kılmak

  Gece ve gündüz bir günlük süre içinde beş vakit namazı kılmaktır. İslam dininde, Allah'ın, verdiği nimetlere şükretmiş olmaları ve kulları üzerindeki hakkını yerine getirmeleri, bu esnada kulun Rabbi ile arasında bir bağ kurarak yalvarıp dua etmesi ve Müslüman kişiyi kötülükten ve hayasızlıktan alıkoyması için farz kıldığı bir ibadettir. İslam dinindeki en önemli ibadetlerdendir, Kur'an'da sık sık bahsolunur.

  Zekat Vermek
  İslam'da, zekat, üzerine vacip olan herkesin, her sene fakir yahut muhtaçlardan onu almak durumunda olan insanlara veya zekat toplayıcısı memurlara vermesi gereken sadakadır. Zekat fakirlere vacip değildir yani fakirler zekat vermek zorunda değildir.

  Oruç Tutmak

  Hicri ayların dokuzuncusu olan Ramazan ayında bütün Müslümanların fecrin başlamasından güneş batıncaya kadar gündüz vakti yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmalarıdır.

  Hac Yapmak

  İslam şeriatında belirtildiği gibi özel bir zamanda Allah'a özel bir ibadeti yapmak kasdıyla Mekke'deki Beytullah (Kabe)’a gitmektir. Allah'u Teala güç yetirebilene ömründe bir kere bu ibadeti yapmasını farz kılmıştır. Hacda dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar yeryüzünün en hayırlı beldesinde toplanarak ve yönetici yönetilen, zengin fakir, beyaz siyah farkı olmaksızın tek bir elbiseye bürünerek tek olan Allah'a ibadet ederler. Bu ibadetin en önemli bölümü Arafat'ta vakfeye durmak, (Müslümanların kıblesi) Kabe'yi tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa’y yapmaktır.
  _eDi_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş