1. Yorumla.Net yayın hayatına son verecektir. Bugüne kadar desteğinden ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederiz.

Irak Savaşı sonrasında çekilen en iyi 15 politik film

Konu, 'Sinema ve Tiyatro' kısmında Atabey tarafından paylaşıldı.

 1. Atabey

  Atabey Misafir

  < Resme gitmek için tıklayın >


  15- Hain (Traitor) (2008)
  Babası Sudan’lı intihar bombacısı olan bir Amerikalı polisin bölgede muhbirlik yapılmasının istenmesi ile birlikte yaşananları ele alıyor. "Kirli İşler"; (2002) sonrası artan ‘içerideki köstebek’ meseleli polisiyelerin politik tonlu Irak Savaşı sonrası versiyonu. Jeffrey Macmanoff’un da temposal becerisiyle içimizdeki teröristlere dikkat çeken bir noktaya uzanıyor.
  < Resme gitmek için tıklayın >


  14-Fahrenheit 9/11 (2004)

  Çok kalıcı olmasa ve 11 Eylül’e dair bildik belgesel sunsa da Michael Moore’un alaycı bakışıyla önemsenecek bir belgesel. İleride döneme dair ‘belge-film’ olarak gösterilebilir.  < Resme gitmek için tıklayın >  13-Charlie Wilson’ın Savaşı (Charlie Wilson’s War) (2007)

  Teksas milletvekili Charlie Wilson’ın 1980’lerin Sovyetler kontrolündeki Afganistan’ı ‘silah ticareti’ ile desteklediği tartışmalı bir eser. Yönetmenlik koltuğunda Mike Nichols’ın oturduğu yapıt, Tom Hanks, Julia Roberts ve Philip Seymour Hoffman’ın performanslarından güç alıp sayısız Oscar adaylığına uzandı.
  < Resme gitmek için tıklayın >

  12-Arslanı Kuzulara... (Lions for Lambs) (2007)

  Milletvekili-gazeteci-öğretim görevlisi üçgeninde geçen, oyuncu odaklı ve hafif teatral bir eser. Afganistan ile ilgili çalışmayı seven Matthew Michael Carnahan, ‘bile bile ölüme yollanan askerler’ gibi çarpıcı bir damardan kurgulamış burada senaryosunu. Robert Redford, Meryl Streep ve Tom Cruise’un oyunculuk performansları da "Arslanı Kuzulara...";nın atardamarını oluşturuyor.
  < Resme gitmek için tıklayın >


  11-Yeşil Bölge (Green Zone) (2010)

  Belki de ilerleyen dönemde görmeye alışacağımız ‘cephe filmleri’nden ilki. Paul Greengrass’ın el kamerasından gelen ‘belgesel gerçekliği’ algısının ve Matt Damon’ın varlığıyla liberal bir damardan besleniyor. Çok önemsenmeyecek olsa da savaş filmine getirdiği minimal yorumla dikkate değer.  < Resme gitmek için tıklayın >
  10-Durum (The Situation) (2006)

  Belki de Irak Savaşı ya da istilası sonrası içeride yaşananları en iyi gözlemleyen filmlerden. Philip Haas imzalı eser; Amerikalı bir gazetecinin masumların katledildiği dünyayı gözleriyle gördüğü bir hikayeye sahip. El kamerasının gerçekliğinden güç alan eserin bölgede hıristiyanından sünnisine her türlü dine-mezhebe mensup insan olduğunu öne sürmesi ise aslında bu katliamın önyargısını gözler önüne sermeye yarıyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >

  9-Savaş Tanrısı (Lord of War) (2005)

  Irak Savaşı sonrası artan ‘silah ticareti’ tartışmalarını Afrika ve Rusya üzerinden alegorik bir şekilde ele alan bir eser. Bir Amerikan silah satıcısının gözünden yürüyen zeki bir politik taşlama.
  < Resme gitmek için tıklayın >


  8-Görev Uğruna (Stop-Loss) (2008)

  Dönemde bazen de askeri sistemin içindeki farklı ve akıllara durgunluk veren kanunlar masaya yatırıldı. Kimberly Peirce imzalı bu eser de ‘stop-loss’ adlı ‘sonuç almadan geri dönersen cepheye tekrardan gönderilirsin’ kuralının üzerine gidiyor. Ryan Philippe’in canlandırdığı karakterin hayatına iç burkucu bakış atan eleştirel bir politik-dram.
  < Resme gitmek için tıklayın >
  7-Devlet Oyunları (State of Play) (2009)

  Dönemin "Başkanın Tüm Adamları"; ("All The President’s Men";, 1976) olarak anılabilir. Watergate Skandalı ile gelen ‘kaset paranoyası’na günümüzden bakış atan film, senaryosunda Tony Gilroy’un imzası bulunduruyor. Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel Mcadams ve Helen Mirren’lı dev kadrodan...  < Resme gitmek için tıklayın >  6-Ölümüne Kaçış (Essential Killing) (2010)

  Terör gerilimlerinden alışık olduğumuz bütün öğeleri yıkan ve bunların yerine bellek odaklı bir evren yerleştiren Jerzy Skolimowski imzalı bir eser. Bir teröristin halet-i ruhiyesini sessiz bir yaşam mücadelesine yönlendirirken beyaz tonlardan ve ‘içimizdeki terörist’, ‘asker kötüler’ gibi kavramlardan beslenen muhalif bir yapıt.  < Resme gitmek için tıklayın >  5-Tapınma (Adoration) (2008)

  İnternette yayılan bir ‘terör’ dedikodusunun açtıkları üzerine çok parçalı, hipnotize edici ve muhalif bir film. Dönemin ‘terör gerilimi’ ayaklarından biri olan eseri, Atom Egoyan’ın tartışmalı metinleri arasına adını altın harflerle yazdırdı. Özellikle 11 Eylül ve Irak Savaşı’na gençlik aşısı yapmak açısından da önemi büyük.  < Resme gitmek için tıklayın >


  4-Centilmen (The American) (2010)

  Anton Corbijn’in "Control"; (2007) ile yaptığı çıkışı perçinleyen minimalist bir politik-gerilim. Sessizlik, varoluşçuluk, yabancılaşma ve hiçlik üzerinden bir İtalyan kasabasında kaçış öyküsü. Alan J. Pakula’nın tür alanındaki seyirci karşıtı yönetmenliği ile Roberto Rossellini’nin modern sinema güdüsünü iç içe geçiren arşivlik bir eser.  < Resme gitmek için tıklayın >


  3-Kartal Göz (Eagle Eye) (2008)

  ‘Dışarıdan gelen tehdit’ meselesine ‘tech-thriller’ alanından bir bakış. Kontrolün bir bilgisayar programının elinde olduğu ve ‘casusluk’un sistemsel görev haline geldiği bir koşuşturmaca. Paul Greengrass’ın el kamerası güdüsüyle yükselen özel bir eser. Post-Irak döneminin ‘Biri Bizi Gözetliyor’a cevabı.
  < Resme gitmek için tıklayın >
  2-Hanna (2011)


  Post-Irak döneminin "Vahşetin Çocukları"; ("The Boys from Brazil";, 1978) olarak anılabilir. Tech-thriller (bilimkurgu soslu gerilim) alanında çarpıcı bir ‘siyasi katil-tetikçi yetiştirme’ paranoyasını harekete geçiren özel bir yapıt. Joe Wright’ın politik-gerilimin gramerine hakim haliyle ve çarpıcı üslubuyla yükseldiğine şüphe yok.  < Resme gitmek için tıklayın >


  1-Avukat (Michael Clayton) (2007)

  Tony Gilroy’un Bush yerine koyduğu ‘sömürücü şirket müdürü’nün üzerinden 70’lerin politik-gerilimlerine saygı duruşunda bulunduğu eseri. Bir Oscar’a uzanan yapıt, en iyi film dalı dahil olmak üzere birçok yan dalda da ödüle aday olmuştu. Gilroy’un ‘muhalif’ çıkışı halen senarist ve yönetmenlik koltuğunda etki bırakmayı sürdürüyor.
 2. SiyahAkrep

  SiyahAkrep Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  21 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.835
  Beğeniler:
  905
  Nereden:
  Kocaeli
  yeşil bölgeyi izledim.çok güzel film.
 3. Maho_99

  Maho_99 Pasif yorumcu

  Kayıt:
  9 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  10.722
  Beğeniler:
  280
  Diğerleri de iyi olabilir.. Ama bunlar benim en gözdelerim :)
 4. Yorumsuz

  Yorumsuz Yeni yorumcu

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  0
  Savaş Tanrısı, Devlet Oyunları, Hanna, Avukat, Kartal Göz, Centilmen, Hain...

  İzlediklerim bunlar ve en sağlamı kesinlikle Savaş Tanrısı. İzlediğime lanet ettiğim ise Hanna... (=

  Bu listede olmayıpta Irak konulu olan çok sağlam filmlerden biri ise Yalanlar Üstüne filmidir, tavsiye ederim. Dicaprio ve Crow ikilisi çok iyi elbette, ve kesinlikle arap sandığım mükemmel üstü oyunculuğu ile Mark Strong.

Sayfayı Paylaş