IIS Kurulum (Kolay Anlatım)

Konu, 'Webmaster' kısmında uychar tarafından paylaşıldı.

 1. uychar

  uychar Pasif yorumcu

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  9.266
  Konular:
  3.982
  Beğeniler:
  1.597
  Nereden:
  İstanbul
          
  Arkadaşlar,Asp. Tarzı Sayfalar Hazırlamamız İçin Bilgisayarımızda Bildiğiniz Üzere ISS veritabanı bulundurmamız gerekiyor, Bu Size Bilgisayarınızda Database Alanı,Yaptığınız Kodlamaları ,Localden Denetleme Görüntüleme Fırsatı Veriyor ,İşte Bunun İçin İnternetteki En Kolay Anlatımı ve Videolarla Görüntülü Dersleriyle Bulup Hizmetinize Sundum ,Umarım Bu Sorunu da Tamamen Aşmış Olursunuz Kolay Gelsin :ajan:
  UyC_HaR


  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -1 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın
  a. Windows Xp CD sini Cd-Rw içine yerleştirin ve çalıştırın.

  b. Açılan menüden "Seçime Bağlı Windows bileşenlerini Yükle" seçeneğini tıklayın.

  c. Windows bileşenleri sihirbazı menüsünden "internet information services(ISS)" nin kutusunu isaretleyin. "İleri" seçenğini tıklayarak kurulumu yapın.Kurulum bittikten sonra "Son" diyerek tüm pencereleri kapatın. Windows Cd sini çıkarabilirsiniz.  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -2 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın

  Web Server için gerekli ISS servisini bilgisayarımıza kurduk. Bu servisi kontrol etmek için Internet Explorer açalım ve adres çubuğuna Default PLESK Page yazalım. Default olarak ayarlanmış bir pencereyle birlikte bir yardım penceresi açılacaktır. Bu şekilde servisimizin localhost (bilgisayarımız üzerinde) çalıştığına emin olabiliriz.

  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -3 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın

  Bir web sayfası hazırlayalım...

  Windows Xp hangi diskteyse ( C: D: E: ) seçin ve açın sırasıyla Inetpub / wwwroot / dizinine girip yeni bir metin belgesi oluşturun. Metin belgesl içine deneme amaçlı herhangi birşey yazabilirsiniz. Farklı kaydet 'i seçerek wwwroot dosyası içine index.txt olarak kaydedin. Bu işlemi tekrarlayın ve index.txt belgesini bu sefer index.html olarak kaydedin. Kayıt ettiğimiz dosyalar wwwroot içine eklendi. Internet Explorer açalım adres çubuğuna Default PLESK Page yazarak hazırladığımız web sayfasının kontrolünü yapabilirsiniz.

  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -4 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın

  Default PLESK Page yazdığımızda karşımıza servisle birlikte gelen default ayarlar çıkar. Fakat bizim hazırladığımız web sayfası index.html ve localhost yazdığımızda index.html nin açılmasını istiyoruz. Bunu değiştirmek için sırasıyla Bilgisayarım / Denetim Masası / Performans ve Bakım / Yönetimsel Araçlar / internet information services / Yerel bilgisayar isminin yanındaki + işaretini tıklayarak alt menüyü açalım / Web Siteleri / Varsayılan Web Sitesi üzerine sağ tıklayarak / Özellikler /

  Açılan pencerede "Giriş dizini" bölümündeki "Yerel Yol" içine eğer istersek web server için hazırladığımız ve dosyalarını koyduğumuz bir dizini gösterebiliriz. Örnek C:\Belgelerim\osmanatabey\webserver\ gibi...

  Tekrar menüden Belgeler seçeneğini seçelim ve pencere içindeki dosyaları kaldıralım. "EKLE" seçeneğini seçerek açılan pencereye index.html yazalım ve ekleyelim "UYGULA" ve "TAMAM" diyerek pencereyi kapatalım. Böylece localhost yazdığımızda veya internetten herhangi bir kişi hazırladığımız web server a bağlandığında index.html sayfasıyla karşılacaktır. Fakat bizim yaptığımız sayfa değişik bir formattada olabilir örnek: index.htm index.php default.asp index.asp vs. bu şekilde bir sayfa hazırladığımızda yaptığımız sayfa formatını Belgeler içine eklememiz yeterli olucaktır.

  Yeni bir Internet Explorer açarak Default PLESK Page yazdığımızda index.html nin açıldığını görüceksiniz.

  Hazırladığımız Web Sayfasını Internette yayınlamak  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -5 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın

  Kullandığınız Adsl Modemde "Virtual Servers" seçeneğini bulun ve WebServer için gerekli olan 80 Portunu kullandığınız bilgisayarın local ip adresine yönlendirin. Modeminizi resetleyerek yeni baştan başlatın.

  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -6 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın

  Bilgisayarım / Denetim Masası / Performans ve Bakım / Yönetimsel Araçlar / Internet information services / Kullandığınız yerel bilgisayarın "+" işaretini tıklayarak alt menüyü açın / Web Siteleri / "Varsayılan Web sitesi" seçeneğini sağ tıklayarak / Özellikler / Açılan özellikler penceresi içinde "IP Adresi" bölümünde "Atanmış Yok" seçilmiş ise bu bölüme web server için kullanacağınız local ip 'i yani adsl modem içinde port yönlendirdiğiniz ip adresinizi yazın. "UYGULA" ve "TAMAM" diyerek tüm pencereleri kapatın.

  Sağ alt köşede bulunan bağlantı ikonunu tıklayın veya Bilgisayarım / Ağ bağlantılarım / Ağ bağlantılarını görüntüle / Yerel ağ bağlantınızı sağ tıklayın / Özellikler / açılan pencerede / Gelişmiş / Ayarlar / Windows Güvenlik duvarı eğer aktif ise kapatın. Ayrıca web server kontrolünü bitirene kadar kullandığınız firewall türü programların tamamını kapatın.

  Windows Xp WebServer Kurulum Ayarları -7 --> Görüntülü anlatımı izlemek için Tıklayın

  Hazırladığımız web server ve websayfasına bağlanmak için proxy kullanmamız gerekiyor eğer proxy kullanmazsak http://ipadresim yazdığımızda karşımıza adsl modem ayar sayfası veya şifre sorgu penceresi açılacaktır.

  Internet Explorer açalım Proxy Test adresine girerek kullandığınız ip adresini öğrenin. Daha sonra aynı adreste bulduğunuz proxyleri deneyerek çalışan bir proxy bulun. ve http://ipadresiniz olarak hazırladığınız web server 'a bağlanın.
  RasSiS ve İntikam TUGAYI bunu beğendi.
 2. NuhkentLi

  NuhkentLi Yeni yorumcu

  Kayıt:
  9 Mart 2007
  Mesajlar:
  902
  Konular:
  108
  Beğeniler:
  138
  Nereden:
  İstanbul
  teşekürler..
 3. RasSiS

  RasSiS Yeni yorumcu

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  237
  Konular:
  6
  Beğeniler:
  46
  Nereden:
  Belirtilmedi
  tesekkurler
  evvel zaman once güc belada olsa kurmustum
 4. mgulel

  mgulel MguLeL

  Kayıt:
  6 Eylül 2006
  Mesajlar:
  457
  Konular:
  94
  Beğeniler:
  242
  Nereden:
  Kocaeli
  saol teşşekkürler

Sayfayı Paylaş