Hipotroidi ve Levotiron Kullanımı

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Sesilya tarafından paylaşıldı.

 1. Sesilya

  Sesilya . . νє нυzυя . .

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  12.924
  Konular:
  7.160
  Beğeniler:
  298
          
  levotiron nedir - levotiron kullanırken nelere dikkat edilmelidir - levotironun yan etkileri nelerdir - levotiron nasıl kullanılır
  Hipotiroidi tiroid bezinin az çalışması durumuna verilen addır. Sebepleri çok çeşitli olabilir. Tanıda hastanın TSH, T4 ve T3 düzeylerine bakılır. Özellikle TSH ve T4 düzeyleri önemlidir.

  Hipotroidide metabolizma yavaşlar ve hastalarda halsizlik, çabuk yorulma, çok üşüme, kilo alma veya verememe, ciltte-sesde kalınlaşma, saç dökülmesi, depresyon, adet düzensizliği, kolesterolde artma gibi çok çeşitli bulgular görülebilir.

  Size hipotiroidi tanısı konduğuna göre kan tahlilleriniz ve ultrasonografi gibi gereken diğer tahlilleriniz de yapılmış olmalı. Hipotroidi tedavisi yerine koyma tedavisi şeklindedir. Yani eksik olan tiroid hormonu hastaya dışardan verilir. İlacın dozu ise hastanın hipotroidisinin şiddetine ve hastanın ihtiyaç durumuna göre değişiklik gösterdiğinden standart değildir.

  Her hastaya ihtiyacına göre özel doz ayarlaması yapılır ve hastalar 6 ay yada yıllık kontrollere çağrılılarak dozların uygunluğu değerlendirilir. Hipotroidi hastasının gebe kalması durumunda gelişecek bebeğin de sağlığı için gebeliğin ilk ayında gerekebilecek doz ayarlaması için doktoruna gitmelidir.

  Hipotroidi tedavisi için verilen Levotroksinin iyi emilmesi için aç karnına alınması gerekir. Levotroksin Demir içeren preparatlar, bazı mide için ve kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebildiğinden bu grup ilaçlardan iki saat önce alınması gerekmektedir.

  İlacın dozu iyi ayarlanmadığında geçici saç dökülemesi gibi bir takım yan etkileri görülebilmektedir. Bu nedenle doktorunuz ile yakın ilişki içinde olmanız gereklidir.

  Hipotroidi tedavisi ömür boyu sürecek bir tedavidir. Bu nedenle tedavinizi kesmemenizi ve kontrollerinizi aksatmamanızı öneririm.


  Uz. Dr. Selda DEMİR


  alıntı

Sayfayı Paylaş