HES Hidro Elektrik Santralleri nedir? Yararları ve zararları nelerdir?

Konu, 'Bilim ve Teknoloji Haberleri' kısmında fintoz tarafından paylaşıldı.

 1. fintoz

  fintoz Yeni yorumcu

  Kayıt:
  16 Mart 2011
  Mesajlar:
  8
  Konular:
  2
  Beğeniler:
  0
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  HES HİDRO ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?
  HES’in açılımı “Hidro Elektrik Santralleri”dir.

  Genelde hidroelektrik santrallerinin fiziksel, biyolojik ve insan sistemleri üzerine çok değişik etkileri söz konusudur. Bu etkilerin çoğu dinamik karakterli olup geri dönüşü olmayan ekosistem modifikasyonlar eklindedir.

  Su miktarının azalması dere yatağında önemli değişimler meydana getirerek balıklar tarafından besin olarak kullanılan faunayı olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmazdır. Zaten aşırı avlanma, toprak erozyonu, su kirliliği gibi nedenlerle sayısı azalmış bulunan Balık türleri HES` lerin yapımı ile tamamen yok olacaktır.

  Bir barajın yapımı ve öncesinde; uzun süreli yağış, su, jeolojik çalışmalar yapılması, su altında kalan arazi için ödenen istimlâk bedelleri, baraj yapım maliyetinin yüksek olması ilk yatırım maliyetinin çok fazla çıkmasına neden olur ki bu bir dezavantajdır. Ayrıca vahşi hayata ve doğal kaynaklara zararları, bölgesel kültürler ve tarihi yerlerin yok edilmesi Zeugma, fırtına vadisi gibi, su kalitesine etki sorunu dezavantajlardan bazılarıdır.

  Su kaynağı bakımından zengin fakat yüksek debili akarsu bakımından fakir olan Türkiye'de maliyeti düşük ve çevreye zararı daha az olan Kanal Tipi Santralleri kurmak zordur. Küçük bir kasabaya yetecek kadar enerji üreten bir tesis için bile pek çok ağaç kesip yol açmak zorunda kalınması doğaya geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.

  HES' ler doğaya zarar vermektedir. Enerji tasarrufunu aşılayabilsek sanırım bu kadar doğa katliamına gerek kalmaz.
  Doğamıza sahip çıkayım. Hayatımızı HES'lere kurban etmeyelim!

Sayfayı Paylaş