Göz Altı Morlukları Neden Olur

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Sesilya tarafından paylaşıldı.

 1. Sesilya

  Sesilya . . νє нυzυя . .

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  12.924
  Konular:
  7.160
  Beğeniler:
  298
          
  Göz Altı Morlukları - Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir - Göz Altı Morlukları Hakkında - Gözaltı Morlukları Kalıcı Hastalık Belirtisimidir - Gözaltı Morlukları Hakkında


  Güzelliğe gölge düşüren, göz altı morlukları, doğuştan olabildiği gibi çoğunlukla sonradan oluşur.

  Doğuştan ve sürekli olan, göz altı morluk ve halkaların nedeni, bu bölgedeki derinin ince ve narin oluşu, birde kılcal damarların deriye çok yakın olmasıdır.

  Ayrıca, yorgunluk , uykusuzluk, güneş ışınları, alerjiler, bazı ilaçların uzun süre kullanılması, beslenme şekli, ilerleyen yaş, göz altı morlukların oluşmasına neden olur.


  Göz Altı Morluklarının Nedenleri:

  * Kılcal damarların kan sızdırması : Göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı sızdırarak, sızan kanın oksijene maruz kalmasına yol açıyor.Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin mor hatta siyah renge bürünmesine neden oluyor.

  * Güneş ışınlarına maruz kalma : Güneş ışınları, fazla miktarda melanin salgılanmasına yol açar. Melanin ise cildi koyulaştırır. En fazla da göz altları koyulaşır.

  * Alerjiler : Astım ve egzama gibi hastalıklar, göz altlarında morluk ve halkaların oluşmasına neden olurlar.

  * İlaç kullanma : Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, damarların genişlemesine neden olabiliyor. İnce gözaltı cildinin altındaki damarların genişlemesi de, bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor

  * Dengesiz ve eksik beslenme : Yeterli vitamin ve mineral alınmaması da göz altlarında renk değişikliğine yol açabiliyor.

  * Uykusuzluk ve yorgunluk : Tüm yüzün daha soluk görünmesine neden oluyor. Bu da tabii ki, gözaltındaki halkaların daha belirginleşmesine yol açıyor. Ancak yorgunluğun ve uykusuzluğun yol açtığı bu durum, geçicidir.  * Yaşlanma : Göz altlarında morluk ve halkalar bulunan kişilerin bu sorunu, çoğu zaman yaşla birlikte daha ciddi bir hal alıyor. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.

  Göz Altı Morlukları Nasıl Yok Edilir?

  * Güneşten koruyucu kremler kullanın. Göz ve çevresini koruyucu gözlük takın.

  * Bol su için. Tuzu azaltın. Bol, bol balık, sebze ve meyve tüketin.

  * Düzenli uyku uyuyun.

  * Alkol ve sigara kullanmayın.

  * Yüksek yastıkla uyuyun.

  * Vitamin K içeren göz çevresi krem kullanın.

  * Retinoidli göz kremleri kullanın.

  alıntı

Sayfayı Paylaş