Gizli alemler hangileridir?

Konu, 'Din ve İslamiyet' kısmında yunus_54 tarafından paylaşıldı.

 1. yunus_54

  yunus_54 Pasif yorumcu

  Kayıt:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  5.768
  Konular:
  5.085
  Beğeniler:
  1.687
  Nereden:
  Sakarya
            Gizli âlemler hangileridir?
  "Şehadet âlemi ve gayb âlemi hakkında bilgi verebilir misiniz?  Yazar E-Posta: mehmetpaksu@gmail.comHaber Tarihi: 23 Temmuz 2008Daha başka bizim bilmediğimiz mesture, gizli âlemler de mevcut mu? (Anıl Emrah Tekbaş) Şehadet âlemi, görünen âlemdir. Bizim bildiğimiz, gördüğümüz, yaşadığımız âlem.

  Beş duyumuzla hissettiğimiz bu dünya âlemi. Gayb âlemi de, duyularımızla göremediğimiz, duyamadığımız, dokunup anlayamadığımız âlemdir. Şehadet âlemini gözümüz, kulağımız, burnumuz, elimiz ve dilimizle anladığımız, varlığını kabul ettiğimiz halde, gayb âlemini anlamaya bu organlarımız yetersiz kalır. Kendi içimizde niceliğini, niteliğini ve mahiyetini bilmediğimiz halde varlığında en ufak bir şüphemiz olmayan latifelerimiz, hislerimiz ve duygularımız vardır.

  Akıl, kalp, ruh, hayal, nefis ve sır ilk anda aklımıza gelen birkaçıdır sadece... Gayb âlemini bu duygularımızla anlarız, kabul ederiz, varlığına inanırız. Gayb âleminin varlığı şehadet âleminin varlığından daha öncelikli ve daha kesindir. Çükü nasıl ki, bedenimizi ayakta tutan ruhsa, bu şehadet âlemini ayakta tutan da gayb âlemidir.

  Gayb âlemi bilinmez, görünmez, anlaşılmaz hayali bir âlem değildir. Bu âlem daha gerçekçidir. Çünkü ebedidir, sonsuzdur. Şehadet âlemi her an değişir, yeni yeni şekle girer, bugün başka, ertesi gün daha başka bir biçime bürünür. Fakat gayb âlemi için böyle bir şey söz konusu değildir. Gayb âlemi doğrudan Allah ile ilişkilidir. Gayb denince hemen akla Allah gelir. Kur'ân mü'minleri anlatırken, "Onlar gayba iman ederler" der.

  Bu açıdan inandığımız her şey gaybdır. Allah'ın varlığı, melekler, âhiret, kader; Kur'ân gaybdan gelen bir haber, Peygamber gaybın habercisidir. Ama gayb bilgisinin kaynağı ve hazinesi Allah'a aittir. Allah'ın bir ismi de "Alimü'lgaybi ve'ş-şehade"dir. Şehadet ve gayb âlemini bilendir. Bu bildiğimiz, gördüğümüz ve tanıdığımız âlemin dışında var olan bütün âlemlerin ortak adı gayb âlemidir.

  Gayb âlemi dendiği zaman, bundan emir âlemi, batınî âlem, lâhuti âlem, ebedi âlem, melekût âlemi gibi âlemler de anlaşılır. Gayb âlemi ile şehadet âlemi ruh-beden ikilisi gibidir. Bir de gayb âleminin şehadet âleminde işaretleri, örnekleri, sembolleri, bir yerde küçük ölçekte numuneleri de vardır. Mesela bir gayb âlemi olan Misal âleminin içimizdeki küçük örneği hayalimizdir.

  Misal sonsuz resimler, görüntüler âlemidir ki, hayalimizde sürekli görüntü üretir. Gayb âleminde Levh-i mahfuz adı verilen ve bütün gayb bilgilerinin yer aldığı büyük bir bilgi kaynağı varken, bizde de bunun bir numunesi olarak hâfıza gücü dediğimiz beynimizdeki bellek vardır. Bir adı da gayb âlemi olan ebedi âlemin bizdeki görünümü, varlığının bir sebebi, insanın ebedi, sonsuz bir hayatı arzu etmesi, ebedi yaşama duygusunun var olmasıdır.

  Bu arada "Rabbü'l-âlemin" tefsir edilirken on sekiz bin âlemden söz edilir ki, bu sayı "kesretten kinaye"dir, bir çokluk ifadesidir. Bu sayı on sekiz, milyon da olur, milyar ve daha üst sayılar da. Zaten şehadet âleminde de iç içe âlemler vardır. İnsanlar âlemi, bitkiler âlemi, hayvanlar âlemi, yıldızlar, gökler âlemi gibi âlemlerin de her biri binlercedir. Hatta her insan kendi başına bir âlemdir. Bu âlemde insanlar sayısınca âlemler vardır.

  Zaten bütünüyle bir gayb âlemi olan ahiret âlemi; kabir, berzah ve ruhlar ile başlayıp mahşere, Cennete ve Cehenneme kadar uzanan sayısız ve sonsuz âlemlerin ortak adıdır. Şehadet ve gayb âlemi, mülk ve melekut olarak da ifade edilir. Mülk varlıkların görünen yüzü, melekut ise varlıkların görünmeyen iç yüzüdür.

  "De ki: Her şeyin melekûtu elinde olan kimdir?","Yerin ve göklerin melekûtuna bakmıyorlar mı?" âyetleri bu âlemin varlığına işaret ediyor.

  1. Müminûn Sûresi, 23:88.
  2. Araf Suresi, 7:185.Sayfayı Paylaş