Gebelikte Aşerme Sebepleri

Konu, 'Hamilelik' kısmında Eleftra tarafından paylaşıldı.

 1. Eleftra

  Eleftra Her şey bâtıni!

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  131.807
  Konular:
  37.018
  Beğeniler:
  4.717
  Nereden:
  Eskişehir
          
  Aşerme Nedir - Ne Zaman Aşerme Olur - Hamilelikte Aşerme Nedenleri
  Gebelikte aşermek, hemen hemen bütün gebe bayanlarda karşılaşılan bir olaydır. Sabah hastalığı veya halk arasında aş erme olarak bilinen bu belirtiler, hamileliğin birer göstergesidir. Bu göstergeler, mide bulanması, kusma, bazı yiyeceklere karşı aşırı isteklilik ve bazı yiyeceklere karşı aşırı isteksizlik şeklinde görülmektedir. Aş erme belirtileri, genel olarak hamilelik döneminin 7. ile 12. haftaları arasında görülmektedir. Aş ermenin genel göstergeleri olan bulantı ve kusmalar, bünyeden bünyeye ve beslenme şeklindeki farklılıklardan dolayı şiddetlilik açısından büyük değişiklik göstermektedir. Hamile bayanlarda görülen bu bulantı ve kusma şikayetleri, genel olarak gebeliğin dördüncü ayında kesilmektedir. Fakat bazı bayanlarda bu bulantı ve kusmalar, beşinci aya kadar sürebilmektedir.

  Gebelikte Aşerme Sebepleri Ne Zaman Olur

  Gebelikte Aşermenin Sebepleri Nelerdir ?


  Anne ile yavrusu arasındaki alışverişin gerçekleşmesini sağla
  yan plasentada östrojen hormonu salgılanmaktadır. Salgılanan östrojen hormonu sonucu annenin koku alma duyusunda büyük bir hassasiyet meydana gelmektedir. Bu nedenle östrojen açısından daha zengin olan bayanlar, hamileliğin ilk üç aylık dönemi boyunca, erkeklere göre daha iyi koku alabilmektedirler. Salgılanmakta olan östrojen ve progesteron hormonları, beyin sapındaki hassasiyeti de arttırmaktadır. Bu hassasiyetin artması sonucu, kanda çok az miktarda bulunan toksin adı verilen zehirli maddeler keşfedilir. Beynin bu bölgesi, kanda bulunan toksini fark ettiğinde, bulantı ve kusma duyularını harekete geçirmektedir.

  Ayrıca, hamilelik dönemi boyunca aş eren bayanların düşük ve sakat bebek doğurma olasılıkları çok düşüktür. Fakat aş erme görülmeyen bayanların hamilelikte düşük yapma ve sakat bebek dünyaya getirme olasılıkları bayağı fazladır. Bu nedenle hamilelikte aş ermek halk arasında kötü ve sıkıntılı bir şey olarak algılansa da, hamilelik döneminin sağlıklı geçmesi açısından iyiye işarettir.

Sayfayı Paylaş