Fatih Harbiye Kitabının Kısa Özeti

Konu, 'Kitap Tanıtımı' kısmında Tuba tarafından paylaşıldı.

 1. Tuba

  Tuba Pasif yorumcu

  Kayıt:
  20 Nisan 2013
  Mesajlar:
  7.014
  Konular:
  4.658
  Beğeniler:
  444
          
  [h=2]Peyami Safa romanından - Fatih Harbiyenin kısa özeti

  < Resme gitmek için tıklayın >
  [/h]Fatih Harbiye Peyami Safa'nın olgunluk döneminde yazdığı bir eserdir ve en önemli eserlerinden bir tanesidir. Kitapta baş kahraman olan Neriman’ın kendi kültürüyle batı kültürü arasındaki kayboluşu ve doğru yolu buluşu anlatılıyor. Kitaptaki olaylar Fatih ,Harbiye, Şişli ve Beyoğlu’nda geçmektedir.


  Çocukluk arkadaşı olan Neriman ve Şinasi ilk başta birbirlerini çok seviyorlardır. Okulda birlikte gidip gelen iki arkadaş üniversitede de birliktedirler. Neriman'ın babası da Şinasi'yi çok sevmektedir. Herkes Neriman ve Şinasi'nin bir gün evleneceğini düşünmektedir. Ancak Neriman giderek Şinasi'den soğumaya başlar. Fatih'te oturan Neriman doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ettiği için bu semti sevmemektedir.

  Bir gün Macit adında zengin, kibar ve yakışıklı biriyle tanışır. Macit'in oturduğu Harbiye, Batıyı ve gelişmişliği simgelemektedir. Şinasi'den habersiz Macitle birkaç kez buluşur. Macit Neriman'ı bir baloya davet eder. Neriman'ın baloya gitmek için babasından izin alması gerekmektedir. İzin almadan önce babası Şinasi'yle evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmeyen Neriman birkaç ay süre ister ve baloya Şinasi'yle birlikte gitmek üzere babasından izin alır.


  Balo kıyafeti seçmek için dayısının kızlarından fikir almak ister ve Şişli'ye gider. Eve gittiği zaman bir kadının ağladığını görür ve nedenini sorar. Kadının kızı Rus bir gitariste aşık olmuş, ikisi de birbirini çok sevmiş ve başta çok mutlu olmuşlardır. Ancak çok sefil bir hayat sürdükleri için kız bir süre sonra çocuğu bırakıp zengin bir adama gitmiştir. Fakat Rus gencinde bulabildiklerini (musiki, samimiyet..) bu adamda bulamayınca gence dönmeye karar vermiştir ama genç, kızı kabul etmeyince kız intihar etmiştir.
  Neriman bu hikayeden çok etkilenir ve eve döner. Babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi'yle evlenmeyi kabul ettiğini söyler.

Sayfayı Paylaş