Eski Tapular hakkında ne yapılabilir?

Konu, 'Hukuk' kısmında omerkg tarafından paylaşıldı.

1. omerkg

omerkg Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Ankara

Merhabalar,Elimde dedemden kalma tapular var.Bunlar göçmenlere verilen tapulardan.Yaptığım araştırmaya göre İskan kanunu'nun 21-2. maddesi ile (yada eski kanunda ona denk gelen madde ile)geri alınmış.Ama o yıllarda dedemiz askere alındığı için ve savaş yılları olduğu için ilgilenilememiş ve öyle kalmış.Bu tapularla ilgili dava açmak bir sonuç verir mi acaba?
  2. afulutas

afulutas Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Yozgat
    uğraşmana değmez çünkü 20 yılın üzerinde kullanmadın ve bir işlem yapmadıysan devletin oldu onlar...
  3. omerkg

omerkg Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Ankara
  4. afulutas

afulutas Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Yozgat

bakın ömer bey olay yozgat ın ilçesinde olmuş bende yozgattan yazıyorum.. meralar devletin malı olmuştur ve mera alanları gerekli alanlardır... bu olayı hafta içinde ilgili mahkemeyi arayarak öğreneceğim.. büyük ihtimal Yargıtay tarafından bu dosya bozulmuştur...
    birde sizin tapular var diyorsunuz ama ev mi arsa mı tarla mı yazmamışsınız... biraz daha ayrıntılı yazarsanız size daha fazla yardımcı olabilirim... araştırma yaparaktan... en azından boşa uğraşmazsınız...
  5. omerkg

omerkg Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Ankara
    Arazilerin şu an ki durumlarını Tapu kadastro'dan öğrenmeye çalışıyorum.Devlet kurumları malum yavaş çalışıyor(tabi dayınız yoksa).Sonucu hemen yazacağım.
    Bu arada benim tapuların durumunu sorduğum Keşan Tapu sicil müdürlüğü'nde yolsuzluk olmuş birçok memuru ve müdürü tutuklamışlar şansa bak.İlgilendiğiniz için teşekkürler.
    Birde şu link ilginizi çekermi? Beni umutlandıran bu site oldu: JENEOLOJI SUAT NURİ KILIÇARSLAN
  6. myrt

myrt Yeni yorumcu

Konular:
    18
    Nereden:
    Bursa
    Tapu- Kadastro davaları hakkında uzman bir avukata danışmanızda fayda var. Net bilgim olmadığı için "süre veya hak " kaybı gibi genel yargılarda bulunup sizi üzmek istemiyorum. Elinizdeki tüm belgelerle birlikte, bulunduğunuz yerdeki baroya başvurup size bir avukata yönlendirmelerini isteyebilirsiniz.
  7. afulutas

afulutas Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Yozgat
    kadastro davalarında zaman aşımı süresi kadastro tespiti yapıldıktan sonra 10 yıldır... tapu davalarında ise 20 yıldır. eğer 20 yıl boyunca herhangi bir işlem tesis ettirmediyseniz büyük bir ihtimalle hazineye irat olarak kaydı yapılmıştır diycem. bu hususta size yardımcı olmayı gerçekten çok isterim. bu işin içinde olan birisi olarak dedemden kalan (yaklaşık köyün yarısı) tarlaları almak için çok uğraştım, tapular, senetler, tanık beyanları herşeyi delil gösterdim ama dava kabul edilmedi. ayrıca bir sürü de yargıtay içtihadi eklememe rağmen mahkeme red kararı verdi. yargıtay da mahkeme kararını onadı. davalar içerik olarak birbirine benzerler ama sonuç olarak farklılık gösterirler. ilk mesajımda fazla uğraşma dedim ama yine de bir dene şansını..
    aynı memlekette olsak sana yardımcı olurdum ama sanırsam mesafeler uzak...
  8. omerkg

omerkg Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Ankara
  9. myrt

myrt Yeni yorumcu

Konular:
    18
    Nereden:
    Bursa
    AİHM bir üst derece mahkemesi olmayıp, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesinde korunan hakların devlet tarafından ihlaline karşı, iç hukuk yolları tüketilmesine rağmen sonuç alınamaması durumunda inceleme yapan bir mahkemedir. Bu nedenle sizin durumunuzda size bir başvuru hakkı tanımayacak, muhtemelen iç hukuk yollarından lehinize bir sonuç alamamış olsanız dahi başvurunuzu ön inceleme sonrası esasa girmeden reddedecektir.
  10. omerkg

omerkg Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Ankara
    Sadece inceleme mi yapıyor.Devlete tazminat ödetiyor ya.Demek ki yaptırım gücü de var.Ben ısrar ediyorum osmanlı tapusu olanlar gidiyorsa benim de gitmem yanlış mı AIHM'e?
  11. myrt

myrt Yeni yorumcu

Konular:
    18
    Nereden:
    Bursa
    İncelemeden kastım yargılama zaten. Ancak çok açık bir hukuksuzluk dışında AİHM mülkiyet hakkının ihlali iddialarınız hakkında karar vermeyecektir. Dediğim gibi bulunduğunuz yerdeki baroya başvurup veya çevrenizden tapu davaları hakkında uzman bir avukat ismi alıp onunla yüzyüze görüşmenizde fayda var.
  12. omerkg

omerkg Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Ankara
  13. av.emregok

av.emregok huhu

Konular:
    87
    Nereden:
    Belirtilmedi
    bu tapularla g.menkulün mülkiyetinin kazanılma olanağı mevcuttur.
    kadastronun geçtiği yerler için 10 yıllık;kadastronun geçmediği yerler için fiilen 20 yıllık kesintisiz zilyetlik şartı aranmaktadır.Tapunun tespiti ve tescili davası açarak zaman ve masrafı göz önüne almak şartıyla bu yerler için tapuyu adınıza tescil ettirebilirsiniz.Fakat burda kısıtlı bilgiyle ve belgeleri görmeden sizi aydınlatmanın da pek doğru ve faydalı olduğunu düşünmüyorum.Tavsiyem Elinizdeki belgelerle uzman bir avukata danışmanızdır.
    Orman sınırı olmuş yerler için yapabileceğimiz birşey kalmamıştır.Olağan ve olağanüstü z.aşımıyla kazanma söz konusu olamayacaktır.
    bu davalarda en büyük sorun mirasçı sayısının çokluğu olduğundan yapılacak tebligatların ulaşmaması;uzun zaman alması;masrafın çok olması olduğundan tüm mirasçıların mümkünse bir araya getirilip vekil tayin edilmesi ve vekalet verilmesi tyahut yine noter aracılığıyla avukata vekalet tertip etmesidir.aksi takdirde uzun zaman mirasçıları bir araya getirmek için uğraşırsınız.ilanen tebligat yolu seçilse de masrafı çok olacağı için bu davalar hem zahmetli hem uzun süren davalardır.
    daha birçok şey farklı bir çok duruma söylenebileceği için uzman bir avukata danışarak hareket etmenin size çok daha faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Sayfayı Paylaş