1. Yorumla.Net Satılıktır!
  Yorumla.net forumları, 11 Haziran 2006 da kurulmuş ve zaman içerisinde günlük 100 Bin tekil ziyaretçiye kadar ev sahipliği yapmış şekilde, kendisine sahip çıkabilecek ve eski günlerindeki aktifliği yakalatabilecek yeni sahibini arıyor. Bilgi ve teklifleriniz için: iletisim@yorumla.net adresine mail atınız.

Efsanevi Medeniyetler ve Paskalya Adası

Konu, 'Bunları biliyor musunuz?' kısmında yell tarafından paylaşıldı.

 1. yell

  yell Amatör yorumcu

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Dünyanın en gizemli adası olarak kabul edilen Paskalya Adası, araştırmacıların yüzyıllardır süren çalışmalarına rağmen sırlarını saklamaya devam ediyor. Adanın tarihi ve barındırdığı medeniyetler hakkında çok sayıda teori ortaya atılıyor. Ancak, kıyı şeridi dev antik heykellerle kaplı adanın on bin yıl öncesine uzanan karanlık tarihi hala aydınlanmış değil. Eski çağlarda "Dünyanın Merkezi"; olarak adlandırılan ve antik uygarlıkların nasıl yok olduğuna ait sırlar barındıran adanın gizemi çözülemeyecek gibi görünüyor.

  Paskalya Adası, bugün üzerinde ağaç kalmamış volkanik bir kara parçası. Tahitili denizcilerin 1860’lı yıllarda Rapa Nui adını verdikleri ada, Şili kıyılarından 3 bin 600 km açıkta bulunuyor. Bu özelliğiyle, dünyanın karaya en uzak noktası unvanına sahip.

  Paskalya Adası’nın gövdesini 507 metre uzunluğundaki Terevaka yanardağı oluşturuyor. Doğusundaki Poike ve güneyindeki Rano Kau yanardağlarıyla üçgen şeklini alan ada, okyanus tabanından yükselen 3000 metre yüksekliğindeki bir yanardağdan farksız.

  Paskalya bayramı arifesine denk gelen 5 Mayıs 1722’de, Hollandalı denizci Jacob Roggeveen Paskalya Adası’na ayak basan ilk Avrupalı oldu. Ada modern günümüzdeki ismini böyle aldı. Roggeveen ve denizcileri, dört bir yanı dev insan heykelleriyle dolu adada yaşayan yerlilerin neredeyse çıplak olduğunu gördü. Akıllarına gelen ilk şey, yüzlerce heykeli bu ilkel insanların yapmış ve kıyıya dizmesinin imkansız olduğuydu.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  Bu heykellerden sadece 53’ü volkanik küller dışındaki materyallerden yapılmış. Bu maddeler bazalt, trakit ve kırmızı volkanik cüruf.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Moailerin en ilginç özelliklerinden biri, kafalarındaki volkanik kırmızı taştan yapılma şapkaları. "Pukao"; denilen bu şapkaların anlamı ve neden heykellere eklendikleri bilinmiyor.
  Dahası, ritüelin bir parçası veya belli bir klana özgü olduğunu düşünülen pukao’ların heykelin tepesine nasıl yerleştirildiği bir sır.

  < Resme gitmek için tıklayın >

  < Resme gitmek için tıklayın >  En uzun moai, 75 ton ağırlığındaki "Paro";. En ağırı ise Ahu Tongariki üzerinde duran 86 tonluk bir moai.
  < Resme gitmek için tıklayın >


  GİZEMLİ HEYKELLERİN ÖYKÜSÜ
  Norveçli kaşif Thor Heyerdahl, 1950’lerde Paskalya Adası’nda Güney Amerikalı yerlilerin yaşamış olduğu iddiasını ortaya attı. Ancak, adada bulunan kemikler üzerinde yapılan DNA analizleri, halkın Pasifik Okyanusu’ndaki adalardan gelen Polinezyalılara ait olduğunu gösterdi.

  Bir mezarda yapılan karbon testi ise adaya ilk olarak 318 yılında ayak basıldığını ortaya koydu. O yıllarda, Paskalya Adası’nın çok sayıda kuşun yaşadığı gür ormanlara ve verimli topraklara sahip olduğuna inanılıyor. Gıda kaynaklarının bol olduğu adanın nüfusu artınca, halk kendine özgü din ve sanat kültürünü oluşturdu.

  Adanın temel kültürü moai heykelleriydi. Bu heykeller, adanın çevresini yaklaşık 1.5 km aralıklarla çeviren "ahu"; adındaki taş platformlara dikildi. İlk zamanlarda, adanın çevresini saran yaklaşık 250 ahu üzerinde 288 moai bulunuyordu. Ayrıca, 600 moai adanın dört bir yanına dağılmış bir halde tamamlanmadan bırakıldı. Ortalama bir moai’nin 4,5 metre uzunluğunda ve 14 ton ağırlığında olduğu düşünüldüğünde, bu heykelleri kıyı şeridine çekebilmek için 50 ile 150 kişinin çalışması ve çok sayıda ağaç gövdesi kullanılması gerekiyordu.

  ADA MEDENİYETİNİN SONU
  Tamamlanmadan bırakılan moailer.

  Tamamlanmadan bırakılan 600 moai, Paskalya Adası’ndaki medeniyetin nasıl sona erdiğini gösteren en önemli ipucu oldu. Araştırmacı Jared Diamond’a göre, Paskalya Adası’na ilk ayak basan insanlar, yüzyıllar sonra adanın kaynaklarını tüketme noktasına getirdi. 15’inci yüzyılın başından itibaren adadaki ormanlar yok oldu, verimli topraklar erozyona uğradı, ırmaklar kurudu ve kuşlar adayı terk etti.

  Tarımın çökmesi, balıkçıların tekne yapacak ağaç bulamaması ve vahşi hayvanların telef olması, ilk önce kıtlığın, ardından yamyamlığın ortaya çıkmasına neden oldu. Sonuç olarak Paskalya Adası toplumunu bir arada tutan liderler ve dini sınıf aç kalan halkın üzerindeki kontrolünü yitirdi. 17 ve 18’inci yüzyıllarda yaşanan klan savaşları ada nüfusunu iyice azalttı, moai’ler hasar gördü. Son olarak, Avrupalıların suçiçeği ve dizanteri getirdiği adada, halk hastalıklardan öldü, bir kısmı öldürüldü, diğerleri ise köle edildi ve medeniyet çöktü.

  "CENNETE BAKAN GÖZLER";
  Ortodoks arkeologlar, Paskalya Adası’na ilk kez denizde kaybolan Polinezyalıların 318 yılında ayak bastığını kabul etti. Ancak gizemli ada üzerinde yapılan araştırma sayısı arttıkça, yeni teoriler ortaya atıldı. Bunlardan bir tanesi, Paskalya Adası’nın çok daha büyük bir toprak parçasının geride kalan kısmı olduğu ve binlerce yıl öncesine uzanan bir tarih sakladığı.

  Üç araştırmacı, Graham Hancock, Colin Wilson ve Rand Flem-Ath, Paskalya Adası’nın Dünya’da kutsal bir coğrafyayı temsil ettiğini öne sürdü. Onlara göre, gizemli adanın tarihi eski çağlarda yaşanan büyük sel felaketlerinin öncesine rastlıyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >

  < Resme gitmek için tıklayın >

  G = Giza Piramitleri (Büyük Piramit)
  C = Yeşil Burun (Cape Verde) Adaları
  M = Macchu Picchu (Antik İnka şehri)
  N = Nazca (Peru’da yaşamış antik uygarlık)
  E = Paskalya Adası
  V = Anatom Adası (Vanuatu Cumhuriyeti’nin en güneyindeki ada)
  A = Angkor Wat (Kamboçya’daki antik tapınak)
  I = İndus Nehri (Çin-Hindistan-Pakistan)
  D = Mohenjo Daro (İndus Nehri kıyısındaki antik kent)
  P = Perseopolis (Ahameniş İmparatorluğu’nun antik başkenti)
  U = Ur (Antik Sümer kenti)
  R = Petra (Ürdün’deki antik kent)
  Paskalya Adası’ndan Macchu Picchu’ya ve Indus Vadisi’n çekilen çizgilerin oluşturduğu açı 72 derece. Paskalya Adası’ndan Macchu Picchu’ya ve Büyük Piramit’e çekilen çizgilerinki ise 54 derece.
  Paskalya Adası, Büyü Piramit ve Angkor Wat’ı birleştiren çizgiler, kenarları 72.9 derece olan ikizkenar bir üçgen oluşturuyor. Üçgenin tabanı (AG) 7180.8 km. Üçgenin boyu ise (HE) 11.619.4 km uzunluğunda.
  Üçgenin tabanının uzunluğuyla, Altın Oranı (1.618) çarparsak, üçgenin boyunu elde ediyoruz.
  Altın oran: Matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntı: 1.618

  Büyük Piramit’in tabanındaki her yüzün uzunluğu 1216 metre. Piramidin bir yüzünün zirveye kadar olan yüksekliğiyse 983 metre. Piramidin taban uzunluğunun yarısıyla (608 m) Altın Oranı (1.618) çarparsak, sonuç 983 metre oluyor.
  Büyük Piramit’in tabanının, uzunluğuna oranı, Büyük Piramit, Angkor Wat ve Paskalya Adası’na çekilen çizgilerle oluşan piramidin taban ve yükseklik oranının tam iki katı.
  Büyü Piramit ile Angkor Wat’ın aralarındaki mesafe, büyük çember çevresinin neredeyse yüzde 20’si. Bu sebeple iki antik eser birbirlerinden 72 dereceyle ayrılıyor.
  Büyük Piramit ile Paskalya Adası arasındaki mesafe ise çemberin neredeyse yüzde 40’ı. Bu da aralarındaki açıyı 144 derece yapıyor.
  < Resme gitmek için tıklayın >  Hancock, "12 bin yıl önce buzullar henüz erimemişken, okyanuslardaki su seviyesinin 100 metre daha alçak olduğunu ve Pasifik bölgesinde And Dağları kadar uzun adalar zinciri bulunduğunu"; iddia etti. Hancock ve meslektaşlarına göre, Paskalya Adası aslında büyük kısmı sular altında kalmış bir kara parçasının tepesi.

  Rapa Nui isminin yanı sıra, Paskalya Adası’nın antik isimlerinden biri "Te-Pito-O-Te-Henua";. Anlamı, "Dünyanın Merkezi";. Bir diğer ismi de "Mata-Ki-Te-Rani";, yani "Cennete Bakan Gözler";. Bazıları, günümüz araştırmacıların göz ardı ettiği mitolojik bilgiler dikkate alındığında, Paskalya Adası’nın binlerce yıl önce var olan ve gözlemevleriyle gökyüzünü araştıran antik bir uygarlığa ev sahipliği yaptığını öne sürüyor.

  Hancock, "Cennetin Aynası"; adlı kitabında, Paskalya Adası’nın büyük tufanlardan önce yaşamış bir uygarlığın evi olduğunu ve çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Bu özel konum, dünyadaki kutsal yerlerin matematiksel yerlerini mükemmel bir şekilde gösteriyordu.

  ANTİK GÖZLEMEVİ AĞI
  İki diğer araştırmacı, Christopher Knight ve Robert Lomes, Paskalya Adası’nın konumunun neyi ifade edebileceğini araştırdı. "Uriel’in Makinesi"; adlı kitaplarında, Paskalya Adası’nın "küresel bir gözlemevi ağının parçası olduğunu"; belirttiler. Onlara göre, bu gözlemevleri gelecekte yaşanacak meteor çarpmaları ve yer tabakalarının hareketiyle gerçekleşecek felaketleri önceden tespit etmek için kullanılıyordu.

  Efsanevi Atlantis uygarlığı.

  Ortaya atılan teori şuydu: Efsanelerde anlatıldığı gibi M.Ö 13 ve 8’inci yüzyıllar arasında yaşanan sel felaketleri, buzulların erimesinden kaynaklanmadı. Tersine, sayısız uygarlığı yok eden felaketlerin nedeni, kozmik cisimler ve kuyruklu yıldızlardı. Bu felaketler ise şunlardı:

  1- Atlantis’in sular altında kalmasına neden olduğu düşünülen sel felaketinin yaşandığı M.Ö 9600’da, kozmik bir cismin Güneş Sistemi’nden geçmesi Dünya’da çok büyük depremlere neden oldu.

  2- M.Ö 7640 yılında Dünya’ya yedi kuyruklu yıldız çarptı. Çarpmanın etkisiyle hızı saatte 700 km’yi bulan, 5-8 km uzunluğunda dalgalar, yanardağ patlamaları ve depremler tüm Dünya’yı sarstı.

  Sonuç olarak, Yontma Taş Devri’nin öncesine rastlayan bu iki olay, bir zamanlar kıyı bölgelerine kurulu şehirleriyle Pasifik Okyanusu’nda var olmuş bir ada uygarlığını da yok etmiş olabilir. Yani Rapa Nui’yi.

  Tüm bu bilgiler, 12 bin yıldan daha eski bir tarihte sel sularıyla yok olduğu düşünülen Mu ve aynı kaderi paylaşan Atlantis’in yanı sıra, her ikisine benzeyen bir diğer önemli medeniyetin daha var olmuş olabileceğini gösteriyor. Birçok antik uygarlık gibi, gökyüzünü anlamaya çalışmak için astronomi alanında çok gelişmiş olduğunu tahmin edebileceğimiz bu uygarlık, Pasifik Okyanusu’nun binlerce metre derinliğinde saklı olabilir.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Müfit Yılmaz Gökmen yazısından alıntıdır.
   
 2. Düş'eşim

  Düş'eşim Süper aktif yorumcu

  En merak ettiklerimden biri şu heykeller. .
   
 3. Bâd-ı Saba

  Bâd-ı Saba Süper aktif yorumcu

  o zamanların sırlarını anlamayı başaramıcaz sanırım
   
 4. Duman

  Duman Süper aktif yorumcu

  Maya medeniyetini de eklemeli bu konuya... Çok ilginç harika bu eski gizemli medeniyetler... Ayrıca teşekkür ederim bu konuya değindiğin için.
   
 5. yell

  yell Amatör yorumcu

  Evet farklı bir kondua derinlemesine incelenebilir Maya Medeniyeti de, bu konuda ise değinilen nokta biraz farklı, Paskalya adasını anlattıktan sonra, bahsi geçen tapınak ve kutsal yerlerin her birinin dünya üzerinde, 40 000 km'lik bir çemberde aynı çizgide bulunduğunu anlatıyor ve bu durumun bir tesadüf olmama ihtimali üzerinde duruyor.

  Benim oldukça ilgimi çekti doğrusu
   
 6. Khons

  Khons Süper aktif yorumcu

  Konuda bağsi geçen yerler hakkında daha önce belgesel ve çişitli kitap ve yazılarda okumuş ve izlemiştim.

  Konuyla belki alakasız ama insanların anlamakta zorlandığı ve bugüne gizem olarak kalmış bir çok olayda mesala mısır pramitleri ve ine mısırda ve çeşitli yerlerde gerek duvar cizimleri gerek toprak üzerinde bulunan sembollerle ilgili ve ine sizin konuda bağsettiği paskalya adası ile ilgili Erich Von Daniken yazdığı ve ine belgesel olarakta çekildiği Tanrıların Arabaları adlı belgesel yada kitapta bu türl konulara açıklamaya çalışmıştır.

  Türkiye'de Tanrıların Arabaları diye google de arattığımızda bir çok forum ve sözlük sitesinde açık olarak alay edilip komik bulunsada ortaya karşı bir açıklama getiremeyler kendileri komik duruma düşmüşlerdir.

  İzlememiş olanlara tafsiye ederim...
   
 7. Safkan Dişi

  Safkan Dişi Yeni yorumcu

  Atlantis Uygarlığı . .. oldum olası çekici gelir bana .
  Teşekkürler bu tarz konulara değindiğiniz için.
   
 8. Yorumsuz

  Yorumsuz Yeni yorumcu

  Bu tarz konuların ilginç gelmediği çok az kişi var. Bende onlardan biri değilim tabiki. Müthiş bir konu olmuş. İlk defa duyuyorum bu adayı. Kendimi eksik hissettim bir an. :)
   

Sayfayı Paylaş