Edep

Konu, 'Din ve İslamiyet' kısmında Yorumsuz tarafından paylaşıldı.

 1. Yorumsuz

  Yorumsuz Pasif yorumcu

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  199.853
  Konular:
  48.818
  Beğeniler:
  20.971
          
  EDEP

  Terbiye manasında da kullanılan edebin en genel manası söz ya da davranışların adaba uygun şekilde kontrol altında tutulmasıdır. Bu anlamda alimin yanında susmak ilim talep edenin yanında bildiğin kadarıyla konuşmak edeptir. Evet oturmadan kalkmaya gülmeden ağlamaya kadar tüm davranışların yerli yerinde yapılmasına edep denir.
  islam dini müspet ilimlere teşvik ettiği gibi ruhun terbiyesinin de ihmal edilmemesini tavsiye etmiştir. Bunun içindir ki her medresenin yanına, ruhu terbiye için mutlaka bir tekke yapılmıştır. insan-ı kâmil olma yollarını öğreten tekkelerin daha giriş kısmına “edep ya hu” yazısı konulmuş böylece olgun kişi olmanın ilk basamağının, edebi, ahlak haline getirmek olduğu vurgulanmıştır.
  Edebin ilk muallimleri anne ve babadır. Çocuk onlardan aldığı edeple topluma karışır sonra okul ve toplumun menfi yada müspet etkileri ile şekillenir. Unutulmamalıdır ki iyi bir aile terbiyesinden geçmiş insan topluma rağmen hal ve davranışlarını kontrol altında tutabilir.
  islam alimleri edebin olmadığı yerde iman ve ilimden bahsedilemeyeceğini ısrarla vurgulamışlardır. Evet hem dini öğrenmenin hem de ilmi öğrenmenin ilk basamağı edeptir.
  ilim meclisine uğradım kıldım talep
  ilim en gerideymiş illa illa edep

  ***

  Edeptir kişinin daim libası
  Edepsiz insan üryana benzer

  ***

  Edep ehli ilimden hâli olmaz
  Edepsiz ilim okuyan alim olmaz
 2. serdarkmare

  serdarkmare Guest

  bunları daha önce okumuştum...
  sağol...
 3. hayabusaa

  hayabusaa Guest

  emegine saglık....tesekkurler

Sayfayı Paylaş