düdüklü tencere kullanımı

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında sesil33 tarafından paylaşıldı.

1. sesil33

sesil33 Yeni yorumcu

arkadaşlar düdüklü tencere nasıl kullanır? yani nette ufak bi araştırma yaptım da farklı farklı söylemler var. ocağa yerleştirirken düdüğü dik mi olacak? lütfen bilen bi arkadaş anlatsın bana...patlar diye çok korkuyorum

zemheri.. bunu beğendi.
  2. PedaLiza

PedaLiza Aktif yorumcu

Şimdi sıra düdüklüde demek ki :D
    Hiç sevmem düdüklü olayını tavsiyem evindede bulundurma hiç bir bilgim yok sadece dikkatli ol demek istedim :D :D

3. Roccozell

Roccozell Aktif yorumcu

Ocağa koyarken düdüğü kalkık olur buharı çıktıktan sonra da indirilir.

4. sesil33

sesil33 Yeni yorumcu

eee sonra peki rocco? yani düdüğü indirdikten sonra hala ocakta kalıyor ya sonra ne yapıyoruz.
    ocağı kapatıp suyun altına mı alıyoruz? teşekkür ederim

5. Roccozell

Roccozell Aktif yorumcu

ocaktan aldıktan sonra lavabonun içine koyuyorum ben bekliyorum biraz sonra kaldırıyorum düdüğü :) ama yakınında durmuyorum ne olur ne olmaz

6. Adrine

Adrine Misafir

Düdüklü tencerede birşey pişirecekken içine fazla su koymamaya dikkat etmelisin.

Bir de bazı şeyler kaynadığı zaman köpürür,kapağını kapatmadan önce kaynamasını bekleyip köpüğünün kaybolmasını bekleyip,kapağını kapatmalısın.:DÇünkü köpükler düdüğünün deliklerini tıkıyor bazen,sen de havası çıktı zannedip açabiliyorsun.Tehlikeli yani.

Sonraaaa,tıslamak diye bir tabir vardır.:DDüdük tıslamaya başladığı zaman indireceksin,altını da kısacaksın.

Düdüğü kapalıyken kesinlikle kapak açılmaz elin yüzün yanar sonra.:(

Bekleyemem diyorsan düdük kapalıyken soğuk suya tutarsın,havası tamamen geçince açarsın kapağı.

Böyle okumakla da olmaz,birisinden uygulamalı olarak görmende yarar var,göründüğü kadar masum değil,oldukça tehlikeli çünkü.:(

7. DaisieStr

DaisieStr Süper aktif yorumcu

Ben bu düdüklü tencereden hep korkmuşumdur, evde bir kere patladı ama Allah'a şükür ben mutfakta değildim, sonrasında bir güzel mutfak temizliği yapmıştım :D
    Kullanmayı çok da iyi bilmiyorum ama düdük kısmı sonradan indiriliyor sonra biraz daha durup kapatıyorum ama ben tavsiye etmiyorum çok mecbur olmadıkça kullanmayın :)

8. sesil33

sesil33 Yeni yorumcu

çok teşekkür ederim....yaa görüp öğreneceğim kimse yok buralarda..daha komşularımla da tanışmadım:( ee düdüklüde yemek yapacam o yüzden sordum yani....çok teşekkür ederim...yarın akşam yapacam...eğer perşembe sabahı beni forumda görmezseniz ruhuma el-fatiha:(

9. özgürlügüm

özgürlügüm Pasif yorumcu

Dikkat etmeLisin , düdükLü iLe iLgiLi kötü bir anımız var annem yanmıştı:(.
    KuLLandığın tencerenin markasına göre araştırma yap her düdükLü aynı oLmaz .Kesin bir biLgi eLde etmeden deneme derim .DüdükLüde yapman gerekmiyorsa kuLLanma.KoLay geLsin çok dikkat et oLur mu .Ya en azından bu maksatLa bir komşunLa tanış yardım iste....

10. özgürlügüm

özgürlügüm Pasif yorumcu

Dikkat etmeLisin , düdükLü iLe iLgiLi kötü bir anımız var annem yanmıştı:(.
    KuLLandığın tencerenin markasına göre araştırma yap her düdükLü aynı oLmaz .Kesin bir biLgi eLde etmeden deneme derim .DüdükLüde yapman gerekmiyorsa kuLLanma.KoLay geLsin çok dikkat et oLur mu .Ya en azından bu maksatLa bir komşunLa tanış yardım iste....

11. ChanteLL

ChanteLL Süper aktif yorumcu

annmdn görmüştüm
    ocaktan aLdıktan sonra suyun aLtına tutuyo havasını aLmak için
    bikere bnde havasını aLmadan açmaya çaLışıyodum bisürü fırça yedm vaLLa
    en iyisi annene sormaLısın anneLer en iyisini biLir.

12. SpooK

SpooK Süper aktif yorumcu

MARKADAN MARKAYA DEGİŞİR SATIN ALDIGIN TENCERENİN KULLANIM KLAVUZU OLMASI GEREKİYOR BİR ONA GÖZ ATSAYDIN

Yemeğinizi ocağa koyduğunuzda düdük dik olacak.
    Düdük ötmeye başlayınca tencerenin düdüğünü indireceksiniz.

İNDİRDİKTEN SONRA HEMEN AÇMA
    PATLAR

MUTFAK ÇEŞMESİNDE Bİ 3 -5 DK

TENCERİNİN ALT KISMINI SUYA TUT YANLIZ DÜDÜKLU TENCERENİN KAPAGINA SU GELMEMESİNE DİKKAT ET

Peki nasıl mı açacaksınız?
    Düdüklü tencere ocaktan alındıktan sonra içinin havasını almak için düdüğünü açın ve hava çıkana kadar bekleyin (elinize dikkat edin buhardan yanmasın) Hava çıkınca bi 10-15 dk beklemeniz garanti olur daha sonra kapağı açın ve yemeğinizi vs. afiyetle yiyin :)

13. sesil33

sesil33 Yeni yorumcu

teşekkür ederim ''özgürlüğüm''....anneciğine de üzüldüm...dikkat edecem ya da vazgeçecem yapmayacam...zaten korkuyorum..korktuğum başıma gelmesin:( teşekkür ederimmm

Sayfayı Paylaş