Demir Eksikliği ve Hemoglobin Düşüklüğü

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında ' Kadéh ' tarafından paylaşıldı.

 1. ' Kadéh '

  ' Kadéh ' ≈ VαмрίязLLα ≈ √

  Kayıt:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  10.866
  Konular:
  2.864
  Beğeniler:
  230
  Nereden:
  İstanbul
          
  Her şeyden önce sindirimle ilgili bozukluklar görülür. Bunlar arasında iştahsızlık, dilde yanma, bazen ağrılı yutkunma, genellikle sindirim bozuklukları ve kabızlık eğilimi sayılabilir. Tırnakların kolayca kırılması ve saçların kolayca dökülmesi dikkat çeker.

  Aynca bütün kansızlıklarda ortak olan belirtiler görülür. Bunlar çarpıntı, aşırı güç harcanınca ortaya çıkan nefes darlığı, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, genel halsizlik ve çabuk yorulmadır. Hasta solgunluğundan ender olarak kuşkulanır. Çünkü bu durum uzun bir sürede yavaş yavaş yerleşir. Kanamaları izleyen solgunluk hemen ya da bugün içinde ortaya çıkacağından kolayca dikkat çeker.

  Deri ve mukozalardaki solgunluğun yanı sıra hekim dilde kızarma, kabarcıklar, küçük çatlaklar gibi glossit (dil iltihabı) tablosunu oluşturan belirtileri görür. Ağır olgularda ağız köşelerinde çatlaklar ve hastaların bir bölümünde dalak büyümesi ortaya çıkar.

  İNCELEMELER
  Demir eksikliğine bağlı kansızlık alyuvar sayısında küçük, hemoglobin oranında belirgin bir azalmaya yol açar. Bu özelliğiyle tipik bir hipokrom kansızlıktır. Türkçe’ye “açık renkli” olarak çevrilebilecek hipokrom terimi alyuvarlardaki kırmızı rengin hemoglobin yoğunluğuyla orantılı olarak azaldığı için seçilmiştir. Kan tahlillerinde demir düzeyinin (sideremi) belirlenmesi kesin tanıyı kolaylaştırır.

  GİDİŞİ
  Uygun tedavinin yapılması ve ağır hastalıklardan kaynaklanmaması durumunda hipokrom kansızlık hiç bir sorun yaratmandan iyileşebilir.

  TEDAVİ
  Tedavide demir eksikliğinin nedenini saptamak gerekir. Bu yapılmazsa eksikliğin giderilmesi geçici bir çözüm olarak kalır. Öncelikle, beslenmede yetersiz demir alma olasılığının üstünde durulması,! mide ve onikiparmakbağırsağı ülserleri, basurlar, anüste çatlaklar, sık burun kanamaları, âdetlerle aşırı kan kaybetme gibi belirgin ya da belirsiz biçimde uzun sürekli kan kayıplarının araştınlması gerekir.

  Demir içeren ilaçlar bu tür kansızlıklarda etkili bir tedavi sağlar. Demir’ ilaçlannın ağır olgular dışında ağızdan alınması yeterlidir; ağır olgularda ise kas içine verilmesi gerekebilir. Kan tahlilleriyle denetlenen alyuvar ve hemoglobin durumu normale döndükten sonra da tedaviye bir süre devam etmek gerekir. Böylece vücudun eksilen demir birikimi de tamamlanır.  alıntı


Sayfayı Paylaş