1. Yorumla.Net yayın hayatına son verecektir. Bugüne kadar desteğinden ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederiz.

Dantelli Elbise Nasıl Giyilir?

Konu, 'Kadınlara Özel' kısmında Eleftra tarafından paylaşıldı.

 1. Eleftra

  Eleftra Her şey bâtıni!

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  58.969
  Beğeniler:
  1.121
  Nereden:
  Eskişehir
  Dantel, bir tasarımcının kullanabileceği en romantik parçalardan biri. Eskiden çoğunlukla gelinlikleri ve abiyeleri süslemek için kullanılan dantel detaylar artık günlük kıyafetlerde de karşımıza çıkıyor, çünkü bu kıyafetlere kattığı zarafet ve romantizm başka hiçbir detayla yakalanamıyor.

  Öte yandan dantel giymek biraz da cesaret istiyor. Öncelikle güzel bir duruşu tutturmak zor: birazcık yanlış desende bir dantel seçilirse, miktarı biraz fazla kaçırılırsa, azıcık şekilsiz bir modelde kullanılırsa hemen insanı rezil edebiliyor. İkincisi, bu kadar romantik bir model günlük hayata yakıştırılamıyor. "Ne yani, dantelle okula/işe mi gidilirmiş?"; dediğinizi duyar gibiyim. O yüzden gelin bugün şu dantel konusuna bir el atalım ve soralım: dantelli elbise giyerken nelere dikkat etmek lazım? Dantelin kullanım şekline göre inceliyoruz.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Transparan dantel

  Eğer dantelin altına birşey giymiyorsanız danteli transparan kullanıyorsunuz demektir. Bu durumda dikkat edilecek iki şey var.

  Öncelikle, transparanlığı dozunda tutmak gerekiyor. Eğer dantelin altına birşey giymiyorsanız ne kadar dantel o kadar ten demek olacak. Dikkat edilmezse ucuz bir görüntü oluşabilir. Dantel giyerken hedef her zaman zarif ve hanımefendi görünmek olmalıdır, vamp değil.

  İkinci olarak, kıyafetin boyunu ve modelini de çok ten göstermeyecek şekilde ayarlamak gerekiyor, çünkü transparan dantelin kendi dekoltesi zaten var. Dantel kullanarak zaten kışkırtıcı bir detay eklemiş oluyorsunuz, bunun üstüne bir de sırt dekoltesi, ultra mini etek ve derin bir V yakanın hepsini birden eklerseniz çok basit bir görüntüye yol açabilirsiniz.

  Transparan dantel kullanımına iyi örnek olarak Blake Lively’yi vermek istiyorum. Gördüğünüz gibi dantelin altına birşey giymemiş, yani danteli transparan kullanmış. Bu durumda kıyafetin kalanının fazla dekolteli olmaması gerekiyor ki ucuz bir görüntü oluşmasın. Gerçekten de üst kısım son derece kapalı, böylece etek mini olsa bile elbisenin toplam dekoltesi fazla kaçmıyor. Burada elbisenin kesiminin iddiasız bir model olmasının da etkisi var. Ortadaki dantel detay olmasa rahatlıkla işe giyilebilecek bir kesim, ne çok dar, ne de çok dekolteli. Böyle bir tasarımın ortasında transparan dantel olması görüntüyü ucuzlaştırmamış, tersine oyunbaz bir görüntüye imkan vermiş.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Günlük dantel

  Diyelim ki danteli abiyede kullandığınız gibi günlük hayatta da kullanmak istemiyorsunuz, ağır ve abartılı durmasından korkuyorsunuz. Çoğu insan bu durumdan korktuğu için gündüz giyilecek elbise modellerinde dantel genellikle transparan kullanılmaz. Onun yerine bir astar üzerine dantel çalışılır ve elbise tasarlanırken dantele kumaşın dokusuna yedirilmiş bir detay muamelesi yapılır. Böylece dantelin şaşaası günlük hayata uyacak nebzeye indirilirken doğal romantizmi ve zarifliği gündüze taşınmış olur. Siz de gündüz dantel elbise tercih edecekseniz transparan dantel giymeden önce iki kere düşünün. Transparan dantelli gündüz kıyafetlerinden de güzel olanlar çıkabilse de çoğunlukla astar üzeri danteller daha zarif durur. Kendinize örnek olarak Jessica Alba’nın kibar mavi-beyaz dantelli elbisesini veya Kate Middleton’un resmi ortamlarda da giyilebilecek dar elbisesini alabilirsiniz.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  İşyerinde dantel

  Dantel öyle romantik bir malzeme ki belli ortamlarda fazla feminen kaçabiliyor. Bu ortamlardan biri de işyeri. Elbette bu işyerinde hiç dantel giymeyeceğiz demek değil, ama resmiyetin dozunu kaçırmadan giyeceğiz. Burada size önerim, klasik kesimli kıyafetlerin dantelle hafif farklılaştırılmış versiyonlarını almanız ve bunları işyerine uygun parçalarla tamamlamanız olacaktır. Yani ofise her zaman ne giyiyorsanız alın, bunun bir yerine birazcık dantel ekleyin. Böylece ofis beklentilerinin dışında çıkmazsınız, ancak kombininize de biraz kişilik ve feminenlik katmış olursunuz. Aşağıda bir örnek kombin veriyorum. Gördüğünüz gibi elbise çok klasik kesimli, ancak dantelle biraz farklılaştırılmış ve klasik parçalarla tamamlanmış.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Abiye giyimde dantel

  En zevkli kısım! Abiye düşünüyorsak dantel kullanımında çok kısıtlı değiliz. Elbette bu baştan aşağı dantel giyip herkesin içini bayabiliriz anlamına gelmez, dantel gözü yoran bir kumaş olduğu için her zaman dozunda kullanılmalı. Transparan dantel için söylediğimiz kurallar da geçerli. Bundan sonrası zevkinize kalmış.
 2. Sena

  Sena Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  7 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.916
  Beğeniler:
  70
  Nereden:
  Almanya
 3. - mış gibi

  - mış gibi Amatör yorumcu

  Kayıt:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  16.110
  Beğeniler:
  167
  zordur güzel bulmak ama buradakilere bayıldım, bayagı durmuyor
 4. Safkan Dişi

  Safkan Dişi Yeni yorumcu

  Kayıt:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  10
  Çok seviyorum dantel temalı kıyafetleri.
  Siyah ve bej özellikle çok hoş duruyor :)
  Tabii modeline göre de değişiyor bu .
 5. Belkibirgün

  Belkibirgün Süper aktif yorumcu

  Kayıt:
  2 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  9.227
  Beğeniler:
  488
  Nereden:
  İstanbul
  Transparan danteller fazlaca feminen olduğundan dikkat çekicidir, zarif gösterir, tek olumsuz yönü sert bi dokusu olduğundan rahat olamayışı ve cildi rahatsız etmesidir.
 6. Eleftra

  Eleftra Her şey bâtıni!

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  58.969
  Beğeniler:
  1.121
  Nereden:
  Eskişehir
  Hakketen bende burdaki örneklere bayıldım
 7. ıS_Ha

  ıS_Ha Amatör yorumcu

  Kayıt:
  7 Aralık 2012
  Mesajlar:
  4.096
  Beğeniler:
  18
  Nereden:
  Belirtilmedi
  3. sıradaki elbise hoş gerçekten...
 8. PapatyaFallari

  PapatyaFallari Amatör yorumcu

  Kayıt:
  13 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  2.005
  Beğeniler:
  164
  En son resimde ki elbiseyi biryerde bulsam, fiyati ne olursa olsun, dusunmeden alirdim.
 9. NEFTİS

  NEFTİS Amatör yorumcu

  Kayıt:
  26 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.523
  Beğeniler:
  29
  Nereden:
  Eskişehir

Sayfayı Paylaş