1. Yorumla.Net yayın hayatına son verecektir. Bugüne kadar desteğinden ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederiz.

Cuma Günü Oruç Tutma caizmidir?

Konu, 'Dinimiz İslam' kısmında İLah-i Aşk tarafından paylaşıldı.

1. İLah-i Aşk

İLah-i Aşk Süper aktif yorumcu

Nereden:
    İstanbul
    Cuma günü müslümanlann haftalık bayramıdır. Bunun için Allah celle celâlühü cum'a günü oruç tutmayı, nehyetmiştir. Âlimlerin çoğu, buradaki nehyin mekruh olup, haram olmadığını söylemişlerdir. Ancak bir gün önceden oruca başlar veya cuma'dan sonra bir gün ilave ederse veya devam etmekte olan âdetine uygun düşerse veya cum'a günü arafe ve aşure gününe denk gelirse, bu durumlarda oruç tutmak mekruh olmaz.
    Abdullah bin Ömer (r.a.)'den rivayeten: Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem, Cûveyriye bint'ül-Haris'in yanına girdi. Bu kadın cuma günü oruç tutuyordu. Rasûlüîlah sallallahu aleyhi ve sellem, ona «dün oruç tuttun mu?» diye sordu. Kadın «hayır», dedi. Bunun üzerine Rasûlüllah «öyleyse orucunu boz.» buyurdu. (Hadisi Ahmed ve iyi bir senetle Nesâî rivayet etmiştir.)
    Âmir'ul-Eş'ari'den rivayet olunduğuna göre o şöyle demiştir : «Rasûlüllah'in şöyle buyurduğunu işittim: «Cum'a günü bayramı-nızdır. O gün oruç tutmayınız. Ancak önce başlar veya sonra İlâve -ederseniz müstesna.» (Hadisi Bezzâr iyi bir senetle rivayet etmiştir.)
    Alî (r.a.) şöyle demiştir: «Sizden kim nafile oruç tutmak isterse perşembe günü tutsun. Cuma günü tutmasın. Çünkü cum'a günü yiyip-içme ve zikir günüdür.» (Hadisi îbn Ebî Şeybe iyi bir senetle rivayet etmiştir.)
    Buharı ve Müslim'de Câbİr hadisinden naklolunduğuna göre Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: «Cuma günü oruç tutmayınız. Ancak önce ve sonra bir gün tutulursa müstesna.» Müslim'in lafzına göre: «Geceler arasında sadece cum'a gecesini nafile ibadete tahsis etmeyin. Yine günlerden sadece cum'a günü nafile oruca tahsis etmeyin. Ancak tutmakta olduğu orucuna ras ederse o başka.»
    gripin ve PedaLiza bunu beğendi.
  2. PedaLiza

PedaLiza Aktif yorumcu

Nereden:
    İstanbul
    Önemli bir konuydu bilmeyenler için güzel olmuş teşekkürler =))
  3. gripin

gripin Süper aktif yorumcu

Nereden:
    Uşak
    Evet Cuma günleri oruca başlanmıycağını biliyordum ama kulaktan dolmaydı.
    Aydınllatığın için teşekkürler ortim...
  4. b12

b12 Süper aktif yorumcu

Nereden:
    Belirtilmedi
    Bu konuyu arıyordum bende teşekkür ederim ..
  5. Muhammed Bekçi

Muhammed Bekçi Pasif yorumcu

Nereden:
    Giresun
    E ramazandayız nolacak?
  6. - mış gibi

- mış gibi Amatör yorumcu

ramazan hariç bir zamanda oruc tutuldugunda cuma tutulmamalı. cuma günü baslamayacak veya cuma günü oruc bitmeyecek sekılde oldugunda cuma da oruc tutulabilirmiş.
  7. Muhammed Bekçi

Muhammed Bekçi Pasif yorumcu

Nereden:
    Giresun
    Konu da öyle bir ibare geçmemişte, sorasım geldi benim de.
    Sağol.
  8. Düş Kuyusu

Düş Kuyusu Misafir

cuma günü tutarsak cumarteside tutmamız gerekiyo diye biliyorum ben..
  9. My All.

My All. Yeni yorumcu

Nereden:
    İstanbul
    Ramazan ayı zaten bir ayı kapsıyor onun haricinde Cuma günleri oruç tutulmaz.Borcun varsa eğer cuma öncesi veya sonrasıda tutman lazım.Genelde pazartesi ve perşembe günleri oruçlu olmak çok daha makbuldür.

Sayfayı Paylaş