1. Yorumla.Net Satılıktır!
  Yorumla.net forumları, 11 Haziran 2006 da kurulmuş ve zaman içerisinde günlük 100 Bin tekil ziyaretçiye kadar ev sahipliği yapmış şekilde, kendisine sahip çıkabilecek ve eski günlerindeki aktifliği yakalatabilecek yeni sahibini arıyor. Bilgi ve teklifleriniz için: iletisim@yorumla.net adresine mail atınız.

Çiftleşme mevsimi

Konu, 'Doğadaki Yaşamlar' kısmında Akın AK tarafından paylaşıldı.

 1. Akın AK

  Akın AK Süper aktif yorumcu

  Kızıl geyik bir sürü hayvanı olmakla beraber, erkeklerle dişiler kısa çiftleşme mevsiminin dışında ayrı yaşarlar. Dişi kızıl geyik'lerle yavruları analık içgüdüsünün etkisiyle sıkı fıkı gruplar meydana getirirler.
  Eylülde açılan çiftleşme mevsiminden kısa bir süre önce erkek kızıl geyik'ler kalabalık, fakat düzensiz kafileler halinde toplanırlar. Bu arada sıçrayıp oynarlar ve şakadan dövüşe kalkışırlar.
  Fakat çiftleşme mevsimi başladıktan sonra, boyunları şişen erkek kızıl geyik'ler mümkün olduğu kadar fazla dişiye sahip olmak maksadıyla, aralarında vahşiyane dövüşürler. Erkek kızıl geyik'ler kıskançlık ve hiddet kükremelerini ancak çiftleşme mevsiminde ve sonra duyururlar.
  Erkek kızıl geyik'ler normal olarak sahalarından bir, iki kilometreden fazla uzaklaşmazlarsa da, dişi ararken saatte 9-10 kilometre hızla koşarak günde 20-30 kilometre yol alırlar. Çiftleşme sona erdikten sonra bütün kızıl geyikler her zamanki sakin hayatlarına dönerler
   
  cezarapstar ve uychar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş