Bulgur Kilo Aldırırmı

Konu, 'Diyet, Beslenme ve Egzersiz' kısmında My All. tarafından paylaşıldı.

 1. My All.

  My All. AKP <3

  Kayıt:
  26 Mart 2010
  Mesajlar:
  52.871
  Konular:
  8.656
  Beğeniler:
  1.790
  Nereden:
  İstanbul
          
  Bulgur Kilo Aldırırmı
  kilo aldıran yiyecekler - bulgur şişmanlatırmı - bulgur kilo yaparmı - kilo aldırmayan besinler


  Domatesli pirinç pilavı asla hayır diyemeyeceğim yemeklerden biridir. Hele zeytinyağlı dolmaya hiç dayanamam. Kral muamelesi yaptığımız pirince karşılık bulgur mutfağımızın ikinci sınıf vatandaşıdır. Çocuklar bile pirinç pilavını iştahla kaşıklarken bulgur pilavına burun kıvırırlar. Halbuki vücuda yararı açısından bulgur pirinçten çok üstündür. &#8220;Bulgur&#8221; ülkemize has bir üründür. Yunalıların &#8220;pourgouri&#8221;, Arapların &#8220;burghul&#8221; dediği bulgurun vatanının Anadolu olduğunu bütün dünya bilir. ülkemizde bildiğiniz gibi en çok çiğ köfte, kısır ve bulgur pilavı olarak tüketiliyor.

  Bulgurun nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

  Toplanan buğday önce koca kazanlarda kaynatılıyor, sonra değirmende öğütülüp, iriliğine göre baş bulgur, ince bulgur, yarma, simit gibi çeşitlere ayrılıyor. Yani paketlerde aldığınız bulgur, çiğ değil kısmen pişmiş bir üründür (paraboiled). Kırmızı yanaklı köylü çocuklarının fazla et tüketmeden sağlıklı olmalarının bir nedeni de Anadoluda bolca tüketilen protein ve demirden zengin bulgur yemekleridir. Pirince kıyasla %50 daha fazla protein içerir. Magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, kanganez ve selenyum gibi mineraller açısından da pirinçten üstündür. Zengin Folik asit içeriği nedeniyle özellikle çocuklar ve hamileler için iyi bir besin maddesidir.

  Bulgur kilo aldırmaz

  Bulgurun önemli özelliklerinden biri de lif açısından zengin olmasıdır. Pirinçten 9 misli fazla lif içerir. Kilo sorununu olan kişilerin glisemik endeksi 87 olan pirinçten uzak durup endeksi 48 olan bulguru tercih etmesi gerekir. Tabi miktara dikkat etmek şartıyla.

  Bulgurun çocuklarımıza sevdirilmesinde annelere büyük görev düşüyor. Başta mercimekli bulgur pilavı olmak üzere ayda birkaç kez bulgur yemeği yapmalarında fayda var. Aklıma gelen bulgur yemeklerini sayayım; nohutlu bulgur pilavı, sebzeli bulgur pilavı, içili köfte, kısır, sarmısaklı bulgur köftesi, sini köfte, yoğurtlu arap köftesi, meyhane plavı, patatesli bulgur köftesi.

Sayfayı Paylaş