Betimleyici Anlatım Biçimi

Konu, 'Edebiyat' kısmında ' Kadéh ' tarafından paylaşıldı.

 1. ' Kadéh '

  ' Kadéh ' ≈ VαмрίязLLα ≈ √

  Kayıt:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  10.866
  Konular:
  2.864
  Beğeniler:
  230
  Nereden:
  İstanbul
          
  Sözcüklerle resim çizme diyebileceğimiz bu anlatım biçiminde amaç; bir kişiyi, manzarayı .. okuyucunun ya da dinleyicinin gözünde, hayalinde canlandırmaktır. Bunun için de betim (tasvir) yapmak zorundadır. Betim için nitelik (özellik) bildiren sözcüklerden, sözcük öbeklerinden yararlanılır, yani bol bol sıfat (ön ad) kullanılır. (Sıfat kullanılmadan betimleme yapılamaz.)

  Betimlemede genelden özele, özelden genele; dıştan içe, içten dışa; yakından uzağa, uzaktan yakına gibi bir sıra uygulanır. Bu sıra gözetilmezse anlatımın akışı bozulur. Kişi betimlemelerine "portre" denir. Yaş, boy pos, kaş göz, güçlülük zayıflık gibi "gözlenebilen" özellikler fiziksel (dış) portreyi; karakter, kişilik, huy, davranış özellikleri ruhsal (tinsel) portreyi oluşturur.

  Betimlemede amaç okuyanda, dinleyende betimlenen varlığı görüyormuş gibi izlenim uyandırmaktır. Bu izlenim niteliğine göre betimleme iki türlüdür;

  Açıklayıcı Betimleme

  Bilgi vermek, tanıtmak amacıyla yapılan betimlemedir. Anlatım açık, yalın, düzdür. Sanatsızdır. Anlatıcının yorumu, değerlendirmesi, izlenimi anlatıma katılmaz. Duyu organlarıyla algılananlar, gözlemler aynen yansıtılır. Bunun için bu tür betimleme "yansıtmacı betimleme" olarak da adlandırılır.

  Örnek Metin:

  Zorkun, Osmaniye'nin güneydoğusuna düşen Amanoslar'ın en yüksek vadisine kurulmuş bir yayladır. Osmaniye'ye tam 21 km'dir. Daha şehri çıkmadan, yollar kıvrılmaya başlar, kıvrıldıkça dikleşir. Zorkun'a çıkabilmek, ancak usta şoförlerin işidir. 12. km'de bir mola yeri vardır, hem kendinizi hem arabanızı, dinlendirirsiniz. Bu yaz kasabasının her yeri çam, ladin... Girişte sağlı sollu kasaplar, manavlar, fırınlar ... Bir tek eksiği var bu şenlikler yaylasının: Kalacak yer.  Örnek Soru: (2000-ÖSS)

  Eylülde Kaçkarların çevresinde "kestane karası fırtınası" gelip çatar. Kestanelerin dökülme zamanıdır artık. Yöre insanı için kestanelerin hem meyvesi, hem de kerestesi çok değerlidir. Çünkü evlerin özellikle dış cephesi bu ağaçtan yapılır. Rüzgârlar vadilerde uğuldamaya, yapraklar dökülmeye başlamıştır bugünlerde. Karın habercisi olan "karakuş" birazdan pencerenin pervazına tüner. Derinden kurt sesleri gelir. Orman tüm yaşamıyla hazırdır uzun ve beyaz kışa.

  Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisinde verilenlerden yararlanılmıştır?

  A) Karşılaştırma - tanımlama - öyküleme

  B) Açıklama - öyküleme - betimleme

  C) Tartışma - karşılaştırma - öyküleme

  D) Tanımlama - örnek gösterme - betimleme

  E) Açıklama - tartışma - örnek gösterme

  Cevap: B  Örnek Soru:

  İlk bombayı Çakırsaraylı patlatmıştı. Fakat bu neticeyi değiştirmedi ve haydutlar kapıdan dışarı beş - on adım atmadan yere serildiler. Yüzbaşı Nazım sessizlikten kuşkulanıp böyle bir çıkışı beklemeye başlamıştı. Yanındaki namlular kapıya çevrili idi. Kendisi de daha bomba patlar patlamaz, yüksekliği beş metreyi bulmayan damdan aşağıya atlayıvermişti. O doğrulurken ayakta kalan haydut yoktu. Bir koşuda gübre yığınına gitti.

  - Niyazi!

  Niyazi cevap vermiyordu. Ötekilere baktı. Onlar da öyle. Dama doğru bağırdı.

  - Doktor koşsun!

  Yukarıdaki parça için aşağıdakilerin hangisi söylenemez?

  A) Edebî bir üründen alınmış bir parçadır.

  B) Okuyucuyu olayın içerisine çekmeyi amaçlayan bir anlatımı vardır.

  C) Sanatlı öyküleme yapılmıştır.

  D) Parçada, hareketten daha çok durağanlık hâkimdir.

  E) Parçada savaş öyküleniyor.

  Cevap: D  İzlenimci Betimleme - İzlenimsel Betimleme - Sanatlı Betimleme

  Bu tür betimlemeler, duyu organlarıyla algılananlara çeşitli izlenimlerin, duygu ve hayallerin de katılmasıyla yapılır. Anlatım derin ve sanatlıdır. Amaç, okuyucu ya da dinleyicide izlenim yaratarak anlatılan çevre, kişi veya varlıkları onların zihninde canlandırmalarını sağlamaktır. Sanatın inceliği, nitelik bildiren sözlerin etkileyiciliği bu anlatım biçiminde ortaya çıkar.

  Örnek Metin:

  Kapıdan girer girmez bir sis bulutu, bir gürültü karşıladı bizi. Herkes ayakta .. Ortalara doğru yürüyoruz. Siyahlar içinde bir kadın ... Çevresinde birkaç kişi.. Gözler tek noktaya odaklanmış. Sisler çoğalıyor, bir ışık demeti sadece siyahlar içindeki sarışını sarıp sarmalıyor. Gecenin büyüsü sarışında . Çevre gittikçe silikleşiyor, renksizleşiyor. Her şey sarışın . Sesler, konuşmaya değil bu büyülü dekora eşlik eden fon müziği. Derinden derine, inceden inceye derunî bir ahenk . Hani içli bir şiir okunurken görünmeyen, bilinmeyen bir yerlerden bir ney, kaval, ut. Sesi gelir ya, işte öyle. Siyahlar içindeki elbiseden mi çantadan mı çıktığı anlaşılmayan, pırıl pırıl, yanıp yanıp sönen, simsiyah oltu işlemeli altın ağızlık altın ve oltu hiç bu kadar ahenkle birleşmemiştir dudaklara yaklaşırken birkaç ışıklı el, dudak, ağızlık ve gözlerden oluşan büyülü dekora doğru, rüyalardaki yavaşlıkla ilerliyor. Dudak, ağızlık ve büyülü ışıklar artık olağanüstü bir tablo.  Örnek Soru: (1994-ÖYS)

  Küre Dağları'nı döne döne tırmanıyorduk. Güneş sabah sisinin grileştirdiği yeşil tepelerin arasında portakal renkli yüzünü gösteriyordu; ama güneşin daha ulaşamadığı derin koyuklar vardı. Yeşilin en güzel tonlarıyla bezeli, mendil kadar tarlalar, gerçek değilmiş gibi duruyordu. Derin derin uçurumlar, dipten doruğa çamlarla, akkavaklarla donanmıştı.

  Bu parça ile ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisine varılamaz?

  A) İkileme kullanılmıştır.

  B) Söz sanatlarına başvurulmuştur.

  C) Betimlemeye beğeni duygusu katılmıştır.

  D) Günün belli bir zamanı anlatılmıştır.

  E) Tartışmacı anlatım biçimiyle yazılmıştır.

  Cevap: E

Sayfayı Paylaş