Bebeklerde Diş Çıkarmada Kullanılacak İlaçlar

Konu, 'Bebek' kısmında SEHZADE tarafından paylaşıldı.

 1. SEHZADE

  SEHZADE Yeni yorumcu

  Kayıt:
  8 Ekim 2006
  Mesajlar:
  29.252
  Konular:
  10.409
  Beğeniler:
  1.298
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Belirtiler

  -Dişlerin çıkma bölgesinde(özellikle köpekdişleri) gerginlikler, şişlikler ve ağrılar.
  -Salya akımında artış.
  -Bebek huzursuzdur, parmaklarını sürekli olarak ağzına sokar ve genellikle ağlar.

  Nedenler

  Sütdişleri dişetini delerken doku yırtılmaları olur ve bu durum ağrılara ve iltihaplanmalara yol açabilir.

  Biyolojik gerçekler

  Halk dilinde diş çıkarmayla ilgili, pek hoş düşünceler çağrıştırmayan bazı deyimler vardır: “Diş çıkarma ateşi, diş çıkarma ishali, diş çıkarma öksürüğü, diş çıkarma krampı.”

  Ama gerçekte, diş çıkarma olayının bu tür rahatsızlıklarla hiçbir ilişkisi yoktur. Ancak, diş çıkarma süreci, genelde bebeklerde görülen bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkma süreciyle çakıştığı için, bu tür yakıştırmalar kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Yani, ilk çocuk hastalıkları ile diş çıkarma süreci arasında herhangi bir ilişki yoktur.

  Psikolojik gerçekler

  İlk çocukluk yaşantıları, daha sonraki kişisel ağrı eşiğinin oluşmasında belirleyicidir. Yani, yetişkinlik döneminde kişinin ağrılara karşı dayanıklı veya dayanıksız olmalarında, ilk çocukluk yaşantılarının rolü çok önemlidir. Bu durum, ağız boşluğunda ve çene yapısında da geçerlidir. Diş çıkarma sürecinde yaşadığı problemler doğrultusunda bebek, yetişkin bir kişi olduğunda da diş ağrısına karşı aşırı duyarlı veya daha az duyarlı olacaktır.

  Biliyor muydunuz?

  Diş çıkarma süreci, çocuk daha dünyaya gelmeden başlar. Daha ancak 5-6 haftalık olan embriyonda dişler gelişmeye başlamıştır bile. Yeni doğan bir bebeğin çene kemiğinde, dişetini delerek çıkmayı sabırsızlıkla bekleyen 20 sütdişi vardır. İlk diş ise, genellikle 4. ve 8. aylar arasında uç verir.

  Bebeğinize yardımcı olabilirsiniz!

  Dişeti iltihabını yatıştırmak için, soğuk şebeke suyu ile ıslatılmış bir bezle bebeğin çenesine dışardan kompres yapabilirsiniz. Gün boyunca pek çok kere, 3-5 dakika sürelerle bu yöntem uygulanabilir.

  Soğuk çiğneme halkaları

  Diş çıkaran bebeğinize, yutmadan çiğneyebileceği bir halkayı(en iyisi, buzdolabında soğutarak) verin. Çiğneme sayesinde sütdişinin uç vermesi kolaylaşır ve soğuk da dişetinin iltihabını ve ağrısını yatıştırır.

  Doğal ısırma yardımları

  Çıkmak üzere olan diş kendini genellikle, şişip kızaran dişeti ile ve salya akımının artmasıyla belli eder. İşte şimdi, ısırıp çiğneyebileceği sert bir şeylere ihtiyacı vardır bebeğinizin. Bir ekmek kabuğu bu iş için idealdir. Aynı zamanda hem sert hem de esnektir ve bebek onu yalayabilir, emebilir ve de ilk çiğneme denemelerini yapabilir. Deneyin bir kere!

  Homeopatik ilaçlar

  -Chamolilla – (Chamomilla recutita) Mayıs papatyasından elde edilir.

  Chamomilla D 6 seyreltisi, diş çıkarma sürecinde ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı kendini kanıtlamış bir ilaçtır.

  Kullanım dozajı: Günde 3 kere 5 damla. 2. yaşından gün alanlara, günde 3 kere 8 damla.

  Önlem alarak bebeğinizi koruyun!

  Çıkan diş dişetini deldiğinde, bakteriler de kolayca dişeti dokusunun içine ulaşabilirler. Bu nedenle, 4. aydan başlayarak bebeğinizin dişetini ıslak bir yumuşak bezle düzenli olarak temizleyin.

Sayfayı Paylaş