Başarılı olmak için örnek ders çalışma programı

Konu, 'İlköğretim ve Lise' kısmında Kedi tarafından paylaşıldı.

1. Kedi

Kedi Yorumlanın Kedisi

Konular:
    4.384
    Nereden:
    İstanbul

Başarılı olmak için örnek ders çalışma programı

Öğrenciler; gelecekte yaşamları sürdürmek istedikleri mesleği ne kadar erken seçerlerse, o kadar başarılı olurlar. Bunun için adaylar, beş yıl sonra ne yapmak istediklerini düşünmelidir. Bunu yaparken, yeteneklerini göz ardı etmemelidirler.

Gelecekte ne yapmak istediğini, hedeflerini belirleyen öğrenci, hangi derslere ne kadar önem vermesi gerektiğini bildiğinden, kararsızlığa düşmez, vakit kaybetmez.

Öğrenciler; hedeflerine ulaşmak için öncelikli olarak planlı çalışmalıdır. Çünkü; ders çalışma, plan ve program olmadan sürdürülemeyecek bir etkinliktir. Peki planlı çalışmak neden bu kadar önemli? Plan yapmak öğrenciye neler kazandırır?

* Ders çalışma programını yapan öğrenci, hedefine ulaşmak için izleyeceği yolu bildiğinden ruhen (vicdanen) rahat ve huzurludur.

* Ders çalışma programını yapan öğrenci, hangi derse ne kadar çalışacağını bildiğinden panik yapmaz. Bir derse çalışırken, aklı diğer derse kaymaz. Dikkati dağılmaz.

* Ders çalışma programını yapan ve odasına asan öğrenci, sürekli hedeflerini hatırlar ve hayatını disipline eder.

* Ders çalışma programı yapan öğrenci ‘Ne çalışacağım?’ diyerek kararsızlığa düşmez ve zaman kaybetmez.

PROGRAM NASIL HAZIRLANIR?

Öncelikli olarak şu bilinmelidir. Ders çalışma programı, bireyseldir. Her adayın çalışma programı, birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle, bu konuda ancak bazı tavsiyeler verilebilir. Öğrenciler eve geliş ve yemek vakitlerini kendilerine göre ayarlayabilir. Ancak etüt ve molalar, birbirleriyle orantılı olmalı. Bir saat çalışan öğrenci; 10 dakika, bir buçuk saat çalışan öğrenci; 15 dakika, iki saat çalışan öğrenci, 20 dakika da dinlenir. Öğrenciler, dikkatlerini toplayabildikleri süreye göre bu etütlerden birisini tercih edebilirler.

ÖRNEK PROGRAM

15:00 Eve geliş

15:00-16:00 Mola (yemek, dinlenme)

16:00-17:30 Etüt

17:30-17:45 Mola

17:45-19:15 Etüt

19:15-20:15 Akşam yemeği

20:15-21:45 Etüt

21:45-22:00 Mola

22:00-23:30 Etüt

23:30 Serbest zaman (kitap okuma, yatış)

Verilen program, dershaneye ya da okula giden bir öğrenci esas alınarak hazırlanmıştır. Öğrenci eğer evde ise, sabah erken kalkmalı ve etütlerini buna göre ayarlamalıdır.
    bebek1990 bunu beğendi.
  2. dR.Bu Ne

dR.Bu Ne Guest

Paylaşımın için sağol fakat ben bu tarz şeylerin faydalı olacağına inanmıyorum bence kişi kendine göre bir program yapmalı , birşey duymuştum insanın algılama kapasitesinin en fazla oldugu saatler varmış mesela sabah erkenden veya akşam üzeri yani kişi deneyerek bu yolla yeni bir program yapmalı bence. :)
  3. PessimissT

PessimissT Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    Kayseri
    bncede herkes kendine uygun bi program yaparsa daha uygun olur diye düşünüyorum...ama saol paylşmn için güzelolmş (:
  4. Damien

Damien Nihilist Sehpa

Konular:
    682
    Nereden:
    İstanbul
    Bi de planlı olmayı öğrensem ... :)
  5. GeHHeNNa

GeHHeNNa Yeni yorumcu

Konular:
    1
    Nereden:
    İzmir
    evet bende biliorum onu sabah erken saatlerde beyin boşken anlıormuş kimileri kimileri öğle kimileride bnm gbi akşam ve gececi :D
  6. güℓ∂3єη

güℓ∂3єη Pasif yorumcu

Konular:
    48
    Nereden:
    İstanbul
    Bu biraz aLdatıcı bi yöntedir arkadşLar insan herzmn bu programa uyamıyo ve o yabtığın Programın anLamıda kaLmıo düşünsenize 17:30 da ders çaLışmanız gerekio arkadaşanız oturmaya size Gelio git ben ders çaLışıcam diemmessin yani ne zmn müsaitsen ve akLını karıştırıcak bi durum yoqsa ozmn ders yabmaya koyuLmalı insan ve bence yatmadan yarım saat önce ders Çalışırsa daha ii anLar çnkü akLı başqa yere kaymaz ve Düşüncesi kendine ÖdüL verir nasıl mı_? ŞöyLeki ben ders çalışırsam uyucam dierekten ders çaLışmaya koyulursanız ... başarı kazmış oLursnuz hemde koLay unutmassınız...!!
  7. EceSB

EceSB Tanrısinek

Konular:
    638
    Nereden:
    Kocaeli
    molaları biraz arttırmak lazım =P
  8. Yorumsuz

Yorumsuz Pasif yorumcu

Konular:
    48.818
    Bence plan yapmaktansa yaptıklarımızı planlştırmak daha doğru olacaktır.
  9. VeziR-i AzaM

VeziR-i AzaM Pasif yorumcu

Konular:
    4.453
    Nereden:
    İzmir
    paylaşım için saol
  10. Miss.TuRan ~

Miss.TuRan ~ Guest

Ben Bu pRoqramı uyguLarsam Kesin Kafayı yeRim xD Bünyem aLısık DeiL Bu KadaR Ders CaLışmaya xD
  11. Larenta®

Larenta® Pasif yorumcu

Konular:
    241
    Nereden:
    İzmir
    Yaptığım programların hepsi en fazla 1 gün geçerli oluyor :D
  12. PrNz

PrNz Pasif yorumcu

Konular:
    2.235
    Nereden:
    Diğer
    Ya bu planlama arasinda ne zaman pc basina oturacaksin.. Eceninde dedigi gibi bu Molalari biraz çogaltsak :rof:
  13. Bilirkişi

Bilirkişi Yeni yorumcu

Konular:
    553
    Nereden:
    Ankara
    Programlı yaşamak güzel ancka insanın için de hedef olacak hırs olacak..

Sayfayı Paylaş