Baharın karaciğeriyle, ikinci baharını yaşayacak

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında Walkie tarafından paylaşıldı.

1. Walkie

Walkie Bob Marley

Konular:
    3.318

Bahar’ın karaciğeriyle, ikinci baharını yaşayacak

Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)

ERZURUM’da bir yıl önce karaciğer yetmezliğine yakalanan ev kadını 43 yaşındaki Nafiye Polat, Ordu’da hayatını kaybeden 16 yaşındaki Bahar Alibaş’ın bağışlanan karaciğerinin nakledilmesiyle yeniden hayata bağlandı.

Acılarının son bulduğunu söyleyen Polat, “Organ bağışında bulunan Bahar’ın ailesine teşekkür ederim. Her gün Bahar’a dua ediyorum. Onun organıyla ikinci bahar yaşayacağım. Allah’ım onu cennetine kabul etsin” dedi.

Giresun’da yaşayan Durmuş ve Duray Alibaş çiftinin kızları lise öğrencisi Bahar Alibaş, geçtiğimiz 23 Şubat’ta şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle Giresun Devlet Hastanesi’ne götürüldü. İddiaya göre teşhis konulamayan Bahar Alibaş iğne yapıldıktan sonra evine gönderildi. 25 Şubat’ta aniden rahatsızlanarak tekrar aynı hastaneye kaldırılan Bahar Alibaş’ın kalp ve solunumu durdu. Elektroşokla hayata döndürülen genç kız, yoğun bakım ünitesinde yer olmaması nedeniyle Ordu Devlet Hastanesi’ne sevkedildi. Burada yapılan tetkikler sonucu, Bahar Alibaş’ın beyninde tümör nedeniyle oluşan ödem tespit edildi. Ancak tedaviye cevap vermeyen genç kızın aynı gün beyin ölümü gerçekleşti. Alibaş çiftinin organ nakline onay vermesi üzerine böbrekleri Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ne, karaciğeri de Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi’ne gönderildi.

Erzurum’da yaşayan ve yaklaşık bir yıldır karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören 3 çocuk annesi Nafiye Polat, karaciğerin geldiği gün komaya girdi. Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof.Dr. Yalçın Polat ve ekibi zaman kaybetmeden Nafiye Polat’ı ameliyata alarak yaklaşık 7 saat süren bir operasyonun ardından nakli gerçekleştirdi. Dört gün yoğun bakım ünitesinde kalan Nafiye Polat, eski sağlığına kavuşmanın sevincini yaşarken, “Bana nakledilen karaciğerin 16 yaşındaki Bahar’dan alındığını öğrendiğimde çok üzüldüm. Çünkü o ölümü tadacak yaşta değildi. Ama o benim gözümde bir melek. Onun organıyla ikinci bahar yaşayacağım. Allah’ım onu cennetine kabul etsin” diye konuştu.

Organ Nakil Merkezi’nin kurulduğu 3 yıl içinde 7 karaciğer ve 52 böbrek nakli gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof.Dr. Yalçın Polat ise nakil yapılmaması halinde Nafiye Polat’ı hayatını kaybedebileceğini dile getirdi. Organ bağışının önemine bir kez daha dikkat çeken Prof.Dr. Polat, “Hayatını kaybeden genç kızımızın organlarıyla üç kişi yeniden hayat buldu. Organ bağışını lütfen herkes önemsesin” dedi.

Sayfayı Paylaş