Ara kanamalar "Miyom" belirtisi olabilir

Konu, 'Hamilelik' kısmında violet tarafından paylaşıldı.

 1. violet

  violet Hoşgeldin Meleğim..

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  142.398
  Konular:
  48.970
  Beğeniler:
  11.011
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Kadınlarda adet kanamasının fazla olması, ara kanamalar ve ağrılar, tıp dilinde miyom olarak adlandırılan rahim urunun habercisi olabiliyor. Her dört kadından birinde görülen rahim urlarının, yüzde 1-3 oranında kanserleşebileceğini belirten Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, “Bazı miyomlar rahmin dışında olabilir ve hiç belirti vermez. Hastalar da bu yüzden fark edemez. Ancak düzenli kontroller sırasında tesbit edilebilir. Bu nedenle kadınların her yıl kontrole gitmesi gerekiyor” dedi.

  Miyomlar rahim içinde ve dışında farklı büyüklüklerde gelişebiliyor. Rahmin dışında yerleştiği zaman hiçbir belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle kadın doğum muayenesi sırasında ultrason ile tesbit edilebiliyor. Karnın içi boş olduğu ve rahim de bu boşluğun alt kısmında bulunduğundan, miyom büyüyüp burada yerleşebiliyor.

  Şikayet olmasa da miyom büyüdükçe, ele sert bir doku gelebilir. Büyüdüğü zaman, karnın alt bölgesinde, ona komşu olan idrar torbası ve bağırsakları sıkıştırıyor. Hastada bu nedenle sık idrara çıkma sorunu ortaya çıkıyor, uzun süre idrarını tutamıyor. Barsaklara baskı yaptığı için de kabızlık oluşuyor ve şişkinlik görülebiliyor. Miyomun rahmin iç tabakasında büyümesi halinde kanama görülebileceğini belirten Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, “Hasta adet kanamasındaki artışı ve ara kanamaları önemseyip mutlaka doktora başvurmalıdır. Çok şiddetli ağrılar da ortaya çıkabilir, kanama fazla olduğundan kansızlık oluşur. Bunlar olunca ilk akla miyom gelir” diye konuştu. MİYOMLARIN YÜZDE 50’SİNE AMELİYAT GEREKEBİLİR

  Miyomların yüzde 50’sinin ameliyatla alınmasının gerektiğini belirten Dr. Tuncay, bazı miyomların çok küçük olması ve takiplerde de büyümediğinin saptanması nedeniyle alınmasına gerek olmadığını söyledi. Dr. Tuncay, “Eğer altı aylık miyom konrollerde hızla büyüyorsa, miyom içindeki kanama varsa, kanserleşme olup olmadığını tesbit etmeye çalışıyoruz. Kanserleştiği takdirde (sarkom), ameliyat gerekebilir” dedi. KANSIZLIĞA NEDEN OLUYOR

  Hastada kanamaların sürmesi, kansızlığa da yol açıyor. Kansızlık zaman içinde halsizlik ve çarpıntıya yol açacağından, hasta nefes nefese kalabiliyor. Baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü yaşanabiliyor. Küçük miyomların vajinadan girilerek hiç kesi yapmadan histereskopi yöntemiyle alındığını anlatan Dr. Tuncay, daha büyük miyomların ise açık cerrahi teknikle çıkarıldığını söyledi. Miyomun kanserleşmesi halinde rahmin tamamının alınmasının gerekebileceğini belirten Dr. Tuncay, “Burada hastanın yaşına, çocuk isteyip istemediğine bakarız. Genç bir hastaysa, çocuk istiyorsa, sağlık durumu da uygunsa rahmin tamamını almayabiliriz. Hasta 45 yaşlarındaysa, menopoza girdiyse, rahmin tamamı alınabilir” dedi.

Sayfayı Paylaş