Albinoluk Nedir

Konu, 'Genel Sağlık' kısmında My All. tarafından paylaşıldı.

 1. My All.

  My All. AKP <3

  Kayıt:
  26 Mart 2010
  Mesajlar:
  52.871
  Konular:
  8.656
  Beğeniler:
  1.790
  Nereden:
  İstanbul
          
  Albinoluk Nedir

  Akşınlık ya da albinizm soydan geçen bir ****bolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir.

  Albinoluk (halk dilinde abraşlık) özellikle insanlarda melanin pigmentinin yokluğuna bağlı olarak renksizleşmedir. Bu çoğunlukla tirosinaz denen bir enzimin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. DOPA denilen bileşimin tirosine dönüştürülmesi bunun da daha sonra melanin pigmentlerine dönüşmesi için tirosinaz gereklidir. Tirosinaz-negatif albinoluk kalıtsal resesif bir özelliktir.
  Albino Hastalığı Nedir ? Siyah ırktan olan albino hastalarının yüzünde zaman zaman benek şeklinde lekeler oluşabiliyor. Batıl inançlı Tanzanyalılar bunu &#8220;lanet&#8221; olarak nitelendiriyor
  Albino canlılarda deri genellikle çok açık renklisaç-tüy-kıl gibi keratin yapılar beyaz renkie ve gözler kırmızıdır.Beyaz renkteki hayvanların albino olup olmadıklarının ayrımıgöz rengine bakılarak yapılır.
  Malesef bu insanların görme yetisi çok az oluyor ve güneşe çıkamıyorlar.


  Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler deri saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Akşınlarda (gerek insan gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe) kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe ağ tabakadan yansıyan ışıkkırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Akşınlık ender de olsa zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  * Tam akşınlık yaban hayvanlarında çok ender görülür; çünkü üretken yaşa kadar bu hayvanların çok azı hayatta kalabilir. Bütünüyle akşın yaban hayvanları yırtıcılara karşı koruyucu renklerinden yoksundurlar; bu yüzden uzaktan kolayca görünürler.
  * Kısmi akşınlık çok daha az zararlıdır ve deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz perçemler halinde görülür. Bedenin yalnızca bazı alanlarında melanin pigment bulunmaması "vitiligo" diye adlandırılır.

  Ayrıca albinoluk halk dilinde abraşlık olarakta adlandırılır.

Sayfayı Paylaş