Ağda çeşitleri,Ağda çeşitleri Nelerdir ?

Konu, 'Estetik ve Güzellik' kısmında Tılsım tarafından paylaşıldı.

 1. Tılsım

  Tılsım Pasif yorumcu

  Kayıt:
  19 Aralık 2009
  Mesajlar:
  134.232
  Konular:
  45.139
  Beğeniler:
  3.833
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Ana maddesi reçine olan sir ağdaya kıvam artırıcılar yağlar bitkisel özler aromalar vb. katılarak farklı ağda çeşitleri elde edilmesi mümkündür.

  Her ne kadar natürel ağda ile işlem yapabilse de yapılan İşlemi renkli kılmak için değişik çeşitleri bulunmaktadır.

  Sir ağdada asıl çeşitleme kullanılan pudra miktarı ile yapılır. İster kartuş olsun ister konserve sir ağdalar içerdikleri pudra miktarına göre 3 ana grupta toplanır:

  1- Pudrasız Ağdalar: Hiç pudra içermezler. Şeffaf olurlar. Natürel ağda olarak da bilinirler. Uygulamadan önce temiz cilt üzerine talk pudrası serpilmesi tavsiye edilir.
  2- İnce Pudralı Ağdalar (Az Pudralı Ağdalar): Az miktarda pudra veya eşdeğer kıvam artırıcı (örneğin titanyum dioksit) içerirler. Bu sayede pudralama yapmaksızın direkt temiz cilt üzerine uygulanabilirler. Yine de hassas cilt ve bölgelerde ince bir kat pudralama tavsiye edilir.  3- Kalın Pudralı Ağdalar (Çok Pudralı Ağdalar): Bol miktarda pudra veya kıvam artırıcı madde içerirler. Böylelikle cilde hiç pudralama yapmadan direkt tatbik edilebilirler; hassas bölge ve ciltlerde daha toleranslı sonuç verirler.  Sir ağdada neden pudra kullanılır?

  Sir ağda çok kuvvetli bir ağdadır. Cildimiz Sir ağda kılları kavrarken cilde de çok iyi yapışır. Bu sebeple sir ağda uygulamasında cildi korumak için önden pudralama yapılır ve/veya pudralı ağdalar tercih edilir.

  Hangi bölgeye hangi ağdayı kullanmalıyız?

  Herkesin cilt yapısı ve hassasiyeti farklı olduğu gibi cildimiz de her yerde aynı hassasiyeti göstermez. Genellikle açık renk tenli insanların ciltleri dış etkenlere esmer insanlara nazaran daha fazla tepki gösterirken kasık kol altı veya yüzümüzdeki deri bacağımıza nazaran daha hassastır.

  Bir başka deyişle bacak gibi bölgelerde pudrasız bir ağda kullanılabilirken göreceli hassas bölgelerde örneğin yüz kol altı ve bikini bölgesinde pudralı ağdaların tercih edilmesi pudra yok ise alta bol pudralama yapılması tavsiye edilir.  KLASİK AĞDALAR

  Yüksek kaliteli reçinelerden üretilen son derece ince ve pudrasız ağdalardır. Natürel (Bal rengi) Azülen (Yeşil) ve Ekstra Yumuşak Sedefli (koyu bal rengi) çeşitleri mevcuttur. Güvenli bir uygulama için idealdir. Natürel ve Azülen pudra katkısız çok ince ağdalarken Ekstra Yumuşak Sedefli ağda ise içerdiği ince pudra sayesinde daha rahat uygulama sunar; özellikle kısa ve sorunlu tüylerde uygulanabilir.

  PURE ESSENTİAL OİL WAX SERİSİ (BİTKİ ÖZLÜ AĞDALAR)

  İnce Pudralı Ağdalardır. Bitki Özlü Ağdalar aromaterapik bir seridir. Melisa Biberiye Fesleğen Litzea gibi tıp ve kozmetikte pek çok rahatsızlığa iyi gelen bitkilerin ekstrelerini içerdiğinden bu bitkilerin cilt üzerindeki olumlu sonuçlarından da faydalanılır aromaterapik uygulama yapılabilir. Hoş kokulu sedefli ince pudralı ağdalardır. İçerdiği bitki özlerinden elde edilen esas yağlar sayesinde altta talk pudrası uygulamadan da kullanılabilir.

  FRUİT WAX SERİSİ (MEYVE AROMALI AĞDALAR)

  Limon Kavun Elma Muz aromalı tazeleyici hoş kokulu kalın pudralı ağdalardır. Aromatik kokuları işlem sonrasında bile uzun süre etkisini korur. Özellikle yaz aylarında neşeli keyifli rengârenk bir bakım sağlar. Terlemenin yoğun olduğu kol altı kasık gibi bölgeler havanın sıcak olduğu iklim ve mevsimler için rahatlatıcı bir çözümdür.  SPECİAL WAX SERİSİ (ÖZEL AĞDALAR)

  Natürel ağdaya bol miktarda pudra eklenmesi ile elde edilen ağdalardır. Böylelikle ürün önden pudra uygulaması yapılmaksızın kullanılabilir. Bol pudra içerdiklerinden transparan özellikleri bulunmaz.

  Talco (Talk Pudralı Sir Ağda); Bol miktarda pudra içeren yoğun kıvamlı kremsi sürülen ve kırık beyaz renkte bir ağdadır. Özellikle terlemenin fazla olduğu bölgeler sıcak mevsimler hassas bölgeler için tavsiye edilir. Bronz tenlerde de güvenle uygulama yapılabilir.


  Titanium; Titanyum Pudralı Sir Ağda; Yine yoğun pudra içeren bir başka ürün. Titanium Kremsi Pudralı Sir Ağda ise titanyum dioksit katkılı kalın pudralı bir ağdadır. Kremsi kıvamıyla rahatça uygulanır en hassas ve bronz tenlerde bile güvenle kullanılır parfüm içermediğinden parfüm alerjisi olanlarda da güvenlidir. Çok kuru/nemsiz ciltler ve kol altı gibi hassas bölgelerde uygulama için idealdir. Kalın pudralı yapısı ile asgari tahriş kremsi dokusu ile yumuşak uygulama sağlar.  Zinco (Çinko Dioksitli Sir Ağda); Bol miktarda pudra içerir. Sedefli görüntüsü ışıltılıdır keyifli bir ağda için idealdir. İçerdiği Çinko Dioksit ile tahriş pişik ve kızarıklık riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Ergenlik dönemine yeni girmiş ve ağdaya ilk kez başlayacak olan bayanlarda güvenle uygulanabilir.

  KALIP AĞDALAR

  Geleneksel natürel pudrasız ağdalardır. Sentetik balmumu oranı düşük doğal balmumu oranı azami düzeyde olduğundan kolay eriyen ve uygulama esnasında tekrar ısıtmaya ihtiyaç duyulmayan ağdalardır.

  Reçinenin farklı şekillerde işlenmesi ile edilen kalıp ağdalar konserve ağda gibi uygulanır; ancak macun kıvamında bir hayli kalın sürülür ve el ile çekilir.

  Disk tabletler halinde 1 kg. ürün içeren paketlerde satılır. Genellikle 1 paketin içerisinde ortalama 50 adet tablet bulunur. Disk ağda el ağdası tablet ağda kalıp ağda macun ağda olarak da bilinir.


  A L I N T I D I R!..

Sayfayı Paylaş