29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Önemi..(?)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında . SpooK . tarafından paylaşıldı.

1. . SpooK .

. SpooK . gülümseyinçekiyorum˚

Konular:
    6.499
    Nereden:
    Belirtilmedi

Onlar, delikanlı çağında, millet ve vatan aşkıyla ellerine silah aldılar. Hepsi birer ana kuzusuydu ama tüfek kuşanıp da, bölücü kurşunlarına karşı göğüslerini siper ederken arslan kesildiler. Damarlarındaki kan deli gibi akarken tek düşünceleri vardı: Bin yıllık Türk yurdunu bölmek isteyen gafillere karşı durmak! Albayrağın gölgesinde nöbet tutarken can verip şehitlik mertebesine ulaşmaktı

< Resme gitmek için tıklayın >

ŞEHİTLER OLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

< Resme gitmek için tıklayın >

BENİM NACİZ VUCUDUM

ELBET BİRGÜN TOPRAK OLACAKTIR.
    FAKAT TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    İLELEBET PADİYAR KALACAKTIR...
    Mustafa Kemal ATATÜRK
    Osmanlı İmparatorluğu'nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'na dünyanın belli öbaşlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı.
    Ulusuna inanan, güvenen Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldi. Erzurum'da, Sıvas'ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Bir yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.
    Tahtını, rahatını düşünen padişah, yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.
    İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra, çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara , "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz." Dedi.
    29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.
    Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet'in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.
    Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın ödevidir.

peki soruma geliyorum

kimileri sıradan gün gibi geçiştirip gidiyor ?
    sizler için 29 ekim ne ifade ediyor ???
  2. SaydaM

SaydaM Pasif yorumcu

Konular:
    3.078
    Yalan yok!
    Benim için özel bi yanı yok..
    Çünkü?
    Bize bunun alt yapısını,O günün ruhunu,yürekten o 29 ekim Cumhuriyet Bayram^ı mantıgını yerleş(e)tirmediler.Yaptıkları tek şey;İstiklâl Marşı,2 şiir,3 yazı ve 1 ögretmenin sıkıcı yazısı ve sonra Tatilsiniz!!
    Tabikide sıradan bigün Olur!Cumhuriyet bayramı oldugu için degil,tatil oldugu için bayram yapıyo gibiyiz..
    Bilemiyorum,Bunlar benim düşüncelerim sadece..

3. Burak

Burak Naber?

Konular:
    4.926
    Nereden:
    Belirtilmedi
    Katılıyorum, okul ve ıs yerındekı tatıllerden baska anlama gelmıyor artık ...
  4. edel

edel kıllanıcı kontrol paneli

Konular:
    3.710
    Nereden:
    İstanbul
    o onların sorunu ..

ben daha mutlu olurum en azından kendimi şuanki şartlara göre daha şanslı sayarım..

büyük kutlamalar yapılması gereken bir gün..
  5. SaGoPaBgM

SaGoPaBgM Yeni yorumcu

Konular:
    93
    Nereden:
    Bursa
    bayram2 günden ibaret olmamalı bence..o günün tatil olduğu düşüncesi kimsenin aklına gelmemeli..bu da eksiklerimizden biri işte.değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor..
  6. PedaLiza

PedaLiza "— From Zero to Hero"

Konular:
    1.279
    Nereden:
    İstanbul
    Bin kez şükrediyorum çılgın dedelerimize ,Mustafa Kemal Atatürk'e ve silah arkadaşlarına ...Üstünde başında ayağında hiç bişeyi olmadan karınları aç ama kalpleri vatan sevgisiyle dolu bu değerli insanlara binlerce şükürlerimi sunuyor dualarımı iletiyorum.Allah bin kez rağzı olsun onlardan yattıkları yerde nurlar sarsın etraflarını ...Bize bu güzel Ülkeyi-egemenliği-Türk olma kaidesini verdiler.Korumak kollamak vazifeside bize düşer...Allah bizide utandırmasın...

Çok önemli bir gündür bugün hiç bişey yapmıyorsanız-yapamıyorsanız hiç değilse bir bayrak alın balkonlarınıza asın Lütfen ! Bu önemli günü boş geçirmeyin...
  7. kavanoz

kavanoz köpüksz dünyayı satn adam

Konular:
    1.022
    Nereden:
    Kocaeli
    aynen katılıyorum
    biz istemeik böyle olmasını bize hep böyle öğrettiler
    önemli değilmiş havası verdiler bizde kabullendik açıkcası.
  8. Kayıp Ruh..

Kayıp Ruh.. ~~ ultrAslan ~~

Konular:
    7.229
    Nereden:
    İstanbul
    sadece 1 şiir paylaşıcam bence herşey için yeterli bir cevaptır !!! ;

Ne ararsın TANRI ile aramda ??
    Sen kimsin ki orucumu sorarsın !!
    Hakikatten gözün yoksa haramda ...
    Başı açığa niye türban sorarsın ???

Rakı , şarap içiyorsam sanan ne ??
    Yoksa sana bir zararım , içerim ...
    İkimizde gelsek kıldan köprüye !!
    Ben dürüstsem sarhoşkende geçerim !!!!!

Esir iken mümkün müdür ibadet ??
    Yatıp kalkıp ATATÜRK'e dua et ...
    Senin gibi dürzülerin yüzünden ,,
    Dininden de soğuyacak bu millet !!

İşgaldeki hali sakın unutma !!!
    ATATÜRK'e dil uzatma sebepsiz !!
    Sen ANANADAN yine çıkardın amma ...
    BABAN kimdi bilemezdin ŞEREFSİZ !!!

Neyzen Tevfik
  9. ~AdanaLı~

~AdanaLı~ Pasif yorumcu

Konular:
    1.123
    Nereden:
    Ankara

çok güzel bir şiir

Türk ırkının Cumhuriyet bayramını kutluyorum.unutmalım ki en büyük hürriyet Cumhuriyettir Cumhuriyetimize ve Atamıza sahip çıkalım...
  10. SaydaM

SaydaM Pasif yorumcu

Konular:
    3.078
    Hepimizin cumhuriyet Bayramını kutlarım arkadaşlar(:85.yıl gecmiş,gitmiş....

İlkokul geldi aklıma bando,yürüyüşler,Nasıl Yorulurdum ya:no1:.

Sayfayı Paylaş